Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe kritik görüşmeler

AA |  16 Mayıs 2018 Çarşamba - 16:13 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 18:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’deki son gelişmelerle ilgili, Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Papa ile telefonda görüştü.Erdoğan gün içerisinde de Katar Emiri Al Sani, Endonezya Devlet Başkanı Widodo ve Sudan Cumhurbaşkanı el-Beşir'le telefonda görüşmüştü.


ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıması ve yaşanan gösterilerde İsrail askerlerinin 61 kişiyi öldürüp 2 bin 700 kişiyi de yaralaması sonrası  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekete geçti ve  telefon diplomasisi başlattı. Erdoğan Filistin'deki son gelişmelerle ilgili son olarak Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Papa ile telefonda görüştü.

PAPA İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katolikler'in Ruhani Lideri Papa Franciscus ile bugün telefonda görüştü.
 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede; hem Yahudiler, hem Hristiyanlar, hem de Müslümanlar tarafından kutsal sayılan Kudüsteki son gelişmeler ve Gazzede Filistinli göstericilerin hedef alınması neticesinde yaşanan gerilim ele alındı. Üç semavi din için önem taşıyan Kudüsün statüsünün ihlalinin kabul edilemeyeceğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazzede savunmasız Filistinliler'e yapılan insanlık dışı saldırıların ve meydana gelen can kayıplarının utanç verici olduğuna dikkati çekti. Türkiyenin İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 18 Mayısta İstanbulda İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesini toplayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM nezdinde de konunun takipçisi olmanın büyük önem taşıdığını vurguladı.
 
Yaşanan hadiselerden derin üzüntü duyduğunu ifade eden Papa Franciscus da barış için Kudüsün özel statüye sahip olacağı iki devletli bir çözümün şart olduğunu belirtti. Masumların hedef alınmasının ve insanların hayatlarına kastedilmesinin kabul edilemez olduğuna değinen Papa Franciscus, uluslararası camianın sorunun çözümü için BM nezdinde gerekeni yapması gerektiğini söyledi.
 
Papa Franciscus'un, Ramazan ayının başlaması vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iyi dileklerini de sunduğu kaydedildi.
 

İSRAİL SALDIRISI UTANÇ VERİCİ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Gazze’de Filistinli göstericilerin hedef alınması neticesinde bölgede yaşanan gerilim ele alındı. Filistinli göstericilerin tüm dünyanın gözü önünde hunharca saldırıya uğramalarının utanç verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, 18 Mayıs’ta İstanbul’da düzenleyeceği İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

ERDOĞAN-MERKEL MUTABIK KALDI

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki lider,  görüşmede, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de Filistinlilerin  hedef alınması neticesinde yaşanan gerilim hakkında görüş teatisinde bulundu.  Erdoğan'ın konuyla ilgili olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT)  Cuma günü İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantı hakkında bilgi  paylaşımında bulunduğu görüşmede, uluslararası camianın Birleşmiş Milletler (BM)  nezdinde de hadisenin takipçisi olmasının önemine işaret edildi.  Görüşmede, mevcut tablonun soruna çözüm bulunmasını zorlaştırdığı da  vurgulandı.

 İkili ilişkilere değinen Erdoğan ve Merkel, gerek ilişkilere ivme  kazandırılması, gerek bölgesel konularda fikir teatisi için yakın temasta olma  konusunda mutabık kaldı.
 

RUHANİ İLE GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle telefonda görüştü. umhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze’de Filistinlileri hedef alması neticesinde bölgede yaşanmakta olan gerilim ele alındı. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Cuma günü İstanbul’da gerçekleştireceği olağanüstü toplantının Müslümanların ortak tavır sergilemeleri açısından büyük önem taşıdığını belirten iki lider, BM nezdinde de konunun takipçisi olacaklarını vurguladılar.

ÇOK SAYIDA LİDER  İLE İRTİBATA GEÇTİ 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh  Temim bin Hamed Al Sani, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve Sudan  Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'le telefonda görüşmüştü. 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bugün yapılan  görüşmelerde, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail  askerlerinin Gazze'de Filistinlileri hedef alması neticesinde tırmanışa geçen  gerilimi ele almak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) cuma günü  İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantıya ilişkin görüş alışverişinde  bulunuldu.Uluslararası camianın Filistinlilere yönelik ihlallere sessiz  kalmaması gerektiğine değinen liderler, İİT üyesi ülkelerin olaylar karşısında  kararlı ve ortak bir tutum sergilemesinin önemini de vurguladı.
 
Erdoğan, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla gerilimin  alevlenmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı 2.  Abdullah, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed  El Cabir Es Sabah, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile de aynı  çerçevede birer telefon görüşmesi yapmıştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin'deki son gelişmelerle ilgili olarak  telefon trafiğinin devam edeceği kaydedildi.
 

ETİKETLER