Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yıl dönümünü kutladı

20 Temmuz 2018 Cuma - 16:59 | Son Güncelleme : 20 07 2018 - 16:59

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm hedefine ulaşılmasının, Doğu Akdeniz'in güvenlik, istikrar ve iş birliği sahasına dönüşmesine büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Bu da başta adadaki iki taraf olmak üzere, ilgili tüm taraflar ve genel olarak uluslararası toplumun ve dünya barışının menfaatine olacaktır ancak tabiatıyla anavatan ve garantör Türkiye, çözüm ve uzlaşı yönündeki güçlü iradesini defaatle ispat etmiş bulunan Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru olmasına da izin vermeyecektir." ifadesini kullandı.


umhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan,  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya mesaj gönderdi.
 
Erdoğan, Kıbrıs adasının eşit ve ortak sahibi olan Kıbrıs Türk'ünün  hukukuna, hürriyetine ve nihai olarak mevcudiyetine kasteden teşebbüsü tarihe  gömen Barış Harekatı'nın 44. yıl dönümü dolayısıyla Akıncı'yı ve tüm Kıbrıs Türk  halkını kutladı.
 
Başkan Erdoğan, Kıbrıs Türk'ünün, adada barışa ve çözüme olan  bağlılığını tarih boyunca her vesileyle kanıtladığını, maruz bırakıldığı haksız  ve gayrimeşru kısıtlamalara rağmen her türlü badirenin üstesinden gelebilecek  iradeye sahip olduğunu müteaddit defalar ortaya koyduğunu ifade etti.
 
Erdoğan, Kıbrıs meselesinin adil ve sürdürülebilir kapsamlı bir çözüme  ulaştırılabilmesi için son yarım asırdır el birliğiyle çabaladıklarına dikkati  çekerek, "Ancak Kıbrıs Türk halkı ve anavatan Türkiye bu doğrultuda üzerine  düşeni hakkıyla yerine getirmiş olsa da maalesef Kıbrıslı Türklerle siyasi  eşitlik temelinde yeni bir ortaklık kurmaya ısrarla yanaşmayan Kıbrıs Rum  tarafının tutumu nedeniyle on yıllardır yürütülen müzakere süreçlerinin  hiçbirinden istenilen sonuç alınamamıştır. Bunun son örneğine, geçtiğimiz yıl  Kıbrıs Konferansı'nda anlaşma elde edilememesiyle şahit olduk."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"Türkiye, özgürlük ve istikrar ortamının teminatı olmayı  sürdürecektir"
 
Kıbrıs'ta çözüm hedefine ulaşılmasının, Doğu Akdeniz'in güvenlik,  istikrar ve iş birliği sahasına dönüşmesine şüphesiz büyük katkı sağlayacağını  vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bu da başta adadaki iki taraf olmak üzere, ilgili tüm taraflar ve  genel olarak uluslararası toplumun ve dünya barışının menfaatine olacaktır ancak  tabiatıyla anavatan ve garantör Türkiye, çözüm ve uzlaşı yönündeki güçlü  iradesini defaatle ispat etmiş bulunan Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru  olmasına da izin vermeyecektir.
 
Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman Kıbrıslı  Türk kardeşlerinin yanında olmaya devam edecek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni  yürüyeceği yolda desteklemeyi, gerek Kıbrıs adasında gerek Doğu Akdeniz'de barış,  özgürlük ve istikrar ortamının teminatı olmayı sürdürecektir."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz  şehitleri rahmet ve minnetle, gazileri şükran ve saygıyla anarak, "Şahsım ve Türk  milleti adına Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı'nı içtenlikle tebrik  ediyor, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin refah, esenlik ve mutluluğunun devamı için  en iyi dileklerimi sunuyorum." ifadesini kullandı.

ETİKETLER