Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Halife ile görüştü

AA |  10 Haziran 2017 Cumartesi - 16:06 | Son Güncelleme : 10 06 2017 - 17:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife'yi kabulü sona erdi. Görüşme sonrası Erdoğan, "Kriz Ramazan Bayramı'na kadar çözülmeli" dedi.


Katar'a tecrit uygulayan ülkeler arasındaki Bahreyn'den bugün Türkiye'ye kritik bir ziyaret gerçekleşti. İstanbul'a gelen Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, önce mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile buluştu.

Konuk bakan, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Tarabya'daki Huber Köşkü'ndeki basına kapalı görüşme, 1,5 saat sürdü.

 

İLK AÇIKLAMA ÇAVUŞOĞLU'NDAN

Katar krizinin masaya yatırıldığı görüşmenin ardından ilk açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Katar krizinin çözümü için barışçıl çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Bahreyn Dışişleri Bakanı ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın krizin çözümü için Ramazan ayının sonuna kadar süre verdiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Katar'daki askeri üssün Körfez bölgesinin güvenliğini hedeflediğini ve özel olarak hiçbir ülkeyi hedef almadığını belirtti.

 

KRİZ NASIL BAŞLADI?

Suudi arabistan ve Mısır'ın başını çektiği ülkeler, ABD'nin düğmeye basmasıyla Katar'la olan ilişkilerini koparmıştı. Diplomatik ablukayı hava sahalarının kapatılması, Katar vatandaşlarının sınır dışı edilmesi izledi.

İrili ufaklı sayıları 10'u bulan ülkelere karşı, Türkiye Katar'ın yanında yer alıyor.