Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü

İHA |  02 Temmuz 2019 Salı - 12:54 | Son Güncelleme : 02 07 2019 - 14:23

Resmi temasları kapsamında Çin’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından Büyük Halk Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Büyük Halk Salonu'nda basına kapalı gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmeler, 1 saat 10 dakika sürdü.


Çin'in başkenti Pekin'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından Büyük Halk Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Renkli bir karşılama töreninin yaşandığı Pekin’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çocuklar ellerinde Türk bayrakları ve çiçeklerle selamladı. 
Erdoğan TSİ 10.00 sularında Pekin Havaalanı'na geldi. Resmi karşılama töreninin ardından Büyük Halk Sarayı'nda Erdoğan ve Şi'nin ikili görüşmesi saat TSİ ile 12.55'te başladı.
 
Büyük Halk Salonu'nda basına kapalı gerçekleştirilen baş başa ve  heyetler arası görüşmeler, 1 saat 10 dakika sürdü.
 
Görüşmenin başında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, şahsına ve heyetine  gösterilen misafirperverlik için Şi ve Çin halkına teşekkür etti.
 
Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi ile son yıllardan sık sık bir  araya gelerek istişarelerde bulunduklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Türkiye-Çin ilişkilerini her alanda uzun soluklu bir anlayışla ve  stratejik bir bakışla güçlendirme noktasında mutabık kaldık. Binlerce yıllık  ilişkilere sahip, İpekyolu ile birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine  kurulu Türkiye-Çin iş birliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna  inanıyorum. 'Tek Çin' politikası, Türkiye için stratejik önemdedir. Çin'i  ziyaretim bu defa küresel barış ve istikrara yönelik sınamaların arttığı bir  dönemde gerçekleşiyor. Türkiye-Çin ilişkilerin güçlenmesi, bölgesel ve küresel  istikrara da büyük ve farklı bir katkı sağlayacaktır."
 
  
 
Erdoğan karşılama öncesi Çin medyasına yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki turizmin arttığını vurguladı. Çin ve Türkiye arasında savunma sanayi alanında işbirliği çağrısı yaptı. Son yıllarda savunma alanında hayata geçirilen özgün projelerle Çin’in kendini ispatladığını vurgulayan Erdoğan, bu alanda Türkiye’yle işbirliği noktasında görüşmeler yapılacağını belirtti. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan eşlik ediyor. 

ETİKETLER