Erdoğan, CHP'li adayın tepki gösterdiği şehit eşiyle görüştü

AA |  28 Mart 2019 Perşembe - 15:06 | Son Güncelleme : 28 03 2019 - 15:23

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Millet İttifakı'nın CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar'ın tepki gösterdiği şehit eşi Gülcan Demiryürek'i cep telefonuyla araması aileyi mutlu etti.


Erdoğan, 2016'da Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit olan Uzman Çavuş  Kadir Demiryürek'in eşi Gülcan Demiryürek'i cep telefonuyla aradı.
 
Görüşmenin ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Demiryürek,  Erdoğan'ın kendisini aramasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle  konuştu:
 
"Dünkü tatsız olaydan dolayı bizi arayarak desteğini belirtti. Her  zaman yanımızda olduğunu söyledi. Hukuki sürecin başlatılacağını, her zaman her  daim yanımızda olduğunu, tüm şehit ailelerine destek olacağını, bu tatsız olaydan  dolayı tüm Türkiye genelinde rahatsızlık duyulduğunu belirtti. Bütün ailelerle  birlikte herkesten destek görüyorum. Herkese teşekkür ediyorum.  Cumhurbaşkanımızdan da büyük destek aldık. Kendisine teşekkür ediyorum. Arkamızda  olması, bize destek olması... Cumhurbaşkanımız zaten şehit ailelerinin yanındaydı  ama bu olaydan dolayı bizi arayıp destek vermesi bizim için ayrıca gurur verici."
 
 
"Hukuki süreç başlatmayı düşünüyorum"
 
Demiryürek, dün bütün şehit ailelerinin kahvaltı programına davet  edildiğini belirterek, şöyle devam etti:
 
"Ben de katıldım. Gidip sorularımı sormak istedim. Kahvaltı sırasında  Zeydan Bey kürsüye çıktı. Ben de sorumu sordum, 'Eşim 2016 yılında çukur  olaylarında şehit düştü, bu çukurlar yapılırken kimse ses çıkarmadı ve siz bu  insanlarla şu an birliktesiniz, benim kızım babasız büyürken, bana bunun  açıklaması yapın.' diye sordum. Karşılık olarak bana, 'gelmeseydin' demesi beni  yıktı. Beklenmeyen bir cevaptı, ayrıca da salondan kovulduk kibarca. Dışarıya  çıkarken de tartaklayarak çıkardılar. Kötü bir olaydı. Açıkçası şehit ailelerine  yönelik 'oy toplama gösterisi' gibi bir şeydi ve bununla da sonuçlanınca herhalde  böyle bir tepki aldık."
 
 Herkese desteklerinden dolayı teşekkür eden Demiryürek, "Ben de hukuki  süreç başlatmayı düşünüyorum. Zaten Sayın Cumhurbaşkanımız da destek verdiğini  dile getirdi. Ben belediyelerde CHP'li, HDP'li hiçkimseyi istemiyorum. Sadece  Adana'da değil tüm Türkiye genelinde istemiyoruz." ifadesini kullandı.
 
 
 Olayın  geçmişi
 
Millet İttifakı'nın CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Zeydan Karalar, bir otelde verilen yemekte şehit aileleriyle bir araya gelmiş,  şehit eşi Gülcan Demiryürek, Zeydan Karalar'ın konuşma için kürsüde bulunduğu  sırada ayağa kalkarak tepki göstermişti.
 
Demiryürek'in sözlerine belediye başkanı adayı Karalar'ın da tepki  göstermesi üzerine, şehit eşi toplantıyı terk etmişti.
 
Erdoğan'dan "yargı süreci" açıklaması
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber-ATV ortak canlı  yayınında, "CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar'ın  şehit eşine hakaret ettiği" iddialarının sorulması üzerine, şu yanıtı vermişti:
 
"Burada bir duyarsızlık var, nedir? Bu şehit yakınlarıyla bir kahvaltı  olduğuna göre, bu hanım kardeşimize bu saygısızlık, edepsizlik yapıldığı zaman  ben beklerdim ki o salon hem buna gerekli tepkiyi göstersin, ondan sonra da bu  salonu terk etsin."
 
 
Erdoğan, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza da talimatı  vereceğim bu gece, onun da bunun takibini isteyeceğim. Ve böylece burada bir  yargı sürecini de ayrıca başlatmamız lazım." ifadesini kullanmıştı.
 

ETİKETLER