Erdoğan, Bakan Akar'a Barış Pınarı Harekatı emrini böyle verdi

AA |  09 Ekim 2019 Çarşamba - 19:22 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 20:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında "Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı" yapıldı. Harekat merkezinden ilk görüntüler geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnanıyorum ki Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK, YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı büyük bir başarı elde edecektir. Onlarla gurur duyuyoruz. Amacımız belli, açık ve net; terör koridorunu yerle bir edeceğiz. Barış koridoru inşa edeceğiz." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından saat 16.00'da Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nı kurmayları ile birlikte takip ediyor.Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan fotoğraflarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan bilgi aldığı görüldü. Hareket merkezindeki toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan'ın da bulunduğu görüldü.
 
 
 
İletişim Başkanlığınca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar'a Barış Pınarı Harekatı'nın emrini verdiği telefon görüşmesine  ilişkin görüntüler paylaşıldı.
 
Görüntülerde Erdoğan, Bakan Akar'a teşekkür ederek, kuvvet  komutanlarına ve tüm orduya şahsı ve milleti adına terörle mücadelede bu  operasyonda Allah'tan muvaffakiyetler diledi.
 
"Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimize  muvaffakiyetler diliyor, her birini alınlarından öpüyorum. İnanıyorum ki Türk  Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK, YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı büyük bir başarı elde edecektir. Onlarla  gurur duyuyoruz. Amacımız belli, açık ve net; terör koridorunu yerle bir  edeceğiz. Barış koridoru inşa edeceğiz inşallah. Bu bizim bir güvenli bölge  hedefimizdir. Bunlar tamamıyla Suriye halkına ve Türkiye'deki Suriyeli mülteci  kardeşlerimizin tekrar evlerine, topraklarına dönmelerine yönelik bir adımdır.  Bölgeye barış ve huzuru getirmeye hedeflenmiş, kilitlenmiş durumdayız."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm kuvvet komutanlarıyla birlikte terör  koridorunu yerle bir edeceklerini belirterek, "Bu bizim azmimiz,  kararlılığımızdır. Asla bizim Suriye'de sivillere yönelik bir mücadelemiz, onlara  yönelik atacağımız bir adım söz konusu değildir. Hedefimiz barış koridorunu inşa  etmektir. Bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Allah yar ve yardımcınız olsun  diyorum ve bu noktada Allah'ın yardımının yakın olduğuna inanıyorum ve bununla  birlikte tüm Mehmetçiklerimizi gözlerinden öpüyor, Allah'tan muvaffakiyetler  diliyorum." ifadelerini kullandı.
 
 
Bakan Akar da moral ve motivasyonlarının son derece güçlü olduğunu  belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları üzerine masum insanlara zarar  vermemek, çevreye, tarihi ve turistik, dini yapılara herhangi bir zarar, ziyan  gelmemesi için gerek planlama aşamasında hedeflerin seçiminde gerekse icra  sırasında pilotların, topların ve personelin atışları sırasında her türlü tedbiri  aldıklarını ve almaya devam edeceklerini vurguladı.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saygı ve şükranlarını ileten Akar, kendilerine  verilen vazifeyi hakkıyla yerine getireceklerini kaydetti.