Gazetevatan.com » Yazarlar » Uzay yolcusu kalmasın

Uzay yolcusu kalmasın

08 Mart 2016 SalıÇocuklara sorulan en klasik soru olan “Büyüyünce ne olmak istiyorsun”a çocukların bazıları “Astronot olacağım” diye cevap verir. Verir ama öyle bir reaksiyon alır ki dediklerine diyeceklerine pişman olurlar. Türkiye gibi bir coğrafyada bırakın astronot olmak, astronotluk hayali kurmak bile zordur, alay konusudur.
 
Aslında bütün mesele hayal etmekle başlıyor, fırsat yaratılınca da oluyor. Bu yıl 8’incisi yapılacak Turkcell Teknoloji Zirvesi’ne konuk konuşmacı olarak katılan dünyanın ilk kadın uzay turisti İran asıllı Anousheh Ansari, insana tuhaf şeyler düşündürüyor.
 
İran gibi, aslında bize çok benzeyen bir coğrafyada, evinin penceresinden uzaya bakıp hayallere dalarken, ailesinin ABD’ye iltica etmesi ile değişen hayatı ve rüyasının gerçeğe dönüşmesi çok şeyin ilham kaynağı olabilir. Umutsuzluğumuzun ilacı da olabilir. Zirve öncesi Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile birlikte bir sabah kahvaltısında Ansari ile buluştuk.
 
Örnek başarı hikayesi
 
Tek kelime İngilizce bilmeden, beş parasız gittiği ABD’de fırsat eşitliği sayesinde bugün müthiş bir başarı öyküsünün kahramanı Anousheh Ansari. “Hiçbirşey tesadüflere bırakılmamalı, doğru şartlar oluşturulursa doğru işler ortaya çıkabiliyor” diyen Ansari aynı zamanda önemli bir teknoloji şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su.
 
Deneyimlerini, başarı hikayesini dünyanın pek çok ülkesinde genç kadınlara örnek teşkil etmesi, cesaret vermesi için bıkmadan usanmadan aktarıyor. Türkiye gibi kadın olmanın gerçekten zor olduğu bir ülkede Anousheh Ansari’ye genç kadınların kulak vermesi, o kadınlara fırsat eşitliği yaratmakta son derece tutucu ve cimri davranan devlet yönetim katının da iyi dinlemesi gerekiyor. “Bizden sadece ara eleman olur” mantığını genel kabul görmüş mantığa dönüştürmeden bertaraf etmemiz şart. Bu görüşün devlet katına hakim olmasına izin vermemek gerekiyor.
 
Kadınların yanındayız
 
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da şirket olarak hayatın her noktasında kadınların yanında olduklarını, Turkcell grup şirketlerinde çalışanların yüzde 50’sinin kadınlardan oluştuğunu söyledi. Turkcell yönetim kadrosunun yüzde 35’inin kadın olduğunu kaydeden Terzioğlu, bunun her kademede sağlanan fırsat eşitliğinin önemli bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Terzioğlu, bu klasmanda Türkiye ortalamasının yüzde 12.2 olduğunun da altını çizdi.
 
Hayallerindeki işi yapmak isteyen 70 bin kadın girişimciye, kendi ayakları üzerinde durabilme ve ekonomiye katılma adına mikro kredi desteği sağlandığını belirten Terzioğlu, kadın odaklı projelerle bugüne kadar 300 bin kadının hayatına dokunduklarını söyledi. Ansari’nin hayatı ve imza attığı başarıların fırsat verildiğinde kadınların yaşamlarının iyi yönde nasıl değişebildiğini gösteren çok güzel bir örnek olduğunu kaydeden Terzioğlu, bu yüzden Ansari’yi Teknoloji Zirvesi’ne davet ettiklerini ifade etti.