Gazetevatan.com » Yazarlar » ‘Babacan’dan sonra anlayış değişmez’

‘Babacan’dan sonra anlayış değişmez’

17 Mayıs 2015 Pazar

Cüneyd Zapsu ile fındık fıstık konuşmak için buluştuk ancak affına sığınarak, öncelikle siyasetle ilgili sözlerini öne çıkarmak istiyorum. Her ne kadar siyasetle alakası kesilse de kendisi AK Parti kurucusu ve bir dönem Erdoğan’ın en çok güvendiği isimlerden biriydi. O yüzden sezgileri hâlâ çok önemli.


 
Cüneyd Zapsu’nun Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Birliği’nin (INC)Antalya’da gerçekleşecek kongresi ile ilgili yaptığı açıklamaları ve altını çizdiği önemli noktaları aktaracağım ancak kendisinin de affına ve hoşgörüsüne sığınarak siyaset ve ekonomi ile ilgili satır aralarında sarf ettiği sözleri öne çıkararak başlayacağım yazıya. Malum AK Parti’de piyasaların çok güvendiği Ali Babacan, 3 dönem kuralına takıldığı için 7 Haziran sonrası şayet hükümeti yine AK Parti kurarsa kabinede yer alamayacak. Ali Babacan, piyasaların çok güvendiği bir isim. Büyüme ve faizle ilgili son 1-2 aya damgasını vuran tartışmalar piyasaları tedirgin edince, oluşacak yeni kabinede ekonominin dümenine geçecek kurmayların büyümeyi feda etmemek adına sıkı para politikasından bazı ödünler verebileceği konuşulmaya başlanmıştı.
 
Erdoğan’la 2-3 puan arttı
 
Zapsu’ya bu konuyu sordum. “Kesinlikle AK Parti’nin ekonomiye, Merkez Bankası’na bakışında herhangi bir değişim olmaz. Şu anki konjonktür neyi gerektiriyorsa, gerekeni yapan ekipte isimler değişse de ekonominin kuralları ve ilkeleri değişmez. Yine ekonomi bu zihniyeti temsil eden ve dengeli politikalar yürüten, anlık heyecanlara kapılmayan ve büyük resmi gören ekipler tarafından idare edilir. Agresif denemeler yapılmaz. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
 
‘AK Parti’nin geride kalan yıllarını ve özellikle son dönem performansını nasıl buluyorsunuz’ diye sordum. Şu ilginç yanıtı verdi: “Bir bütün olarak bakınca sevapları günahlarından hala çok daha fazla.”
 
Laf seçimlere geliyor… Zapsu, masadakilerin tahminlerini alıyor. Sonra kendisi şu önemli bilgiyi veriyor: “AK Parti oylarında bir erime yaşanmış olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya inmesi ve yaptığı konuşmalardan sonra 2-3 puanlık bir artış söz konusu. Oy oranı şu an yüzde 44-45 bandına yeniden oturdu.” Bu arada 2002’de INC’deki seçim sürecini ve bunu Erdoğan ile paylaşma biçimini de ilk kez açıkladı:
 
Nabzını yoklamak istemiş
 
“Sayın Erdoğan’ın danışmanlığını yapıyorum. ‘Full mesaini bana ayıracaksın’ talimatı var, tüm şapkalarımı çıkarıyorum. Sadece INC’de bir yönetim kurulu üyeliğim var ancak çok fazla vaktimi alan bir yoğunluğum yok. Güney Afrika’da INC’nin kongresi ve başkanlık seçimi var. Uzun yıllar başkan olan ABD’li zata karşı bir tepki oluşmuş. Avrupalı ve diğer ülkelerin temsilcileri bir alternatif başkan adayı çıkarmaya çalışıyor. Seçim öncesi gece otel odama iki ABD’li şirket temsilcisi geldi. Dünyanın sayılı ceviz ve badem üreticisi bu firma yöneticileri ABD’li başkanın devamından yana. ‘Sen eğer başkan adayı olursan, Avrupalı ve diğer üye ülkelerin kafası karışır, oylar bölünür, kimse seçilemez bizim başkan da koltuğunda oturmaya devam eder’ dediler. Ertesi gün başkan adayı oldum. Ancak o da ne... Hiç ummadığım şekilde başkan seçildim. Tayyip Bey’e verdiğim söz aklıma geldi . Hemen telefona sarıldım. “Efendim dedim. INC’de başkan seçilme şansım doğdu ne dersiniz?” diye sordum. “Türkiye’ye katkısı olacaksa şansını dene” dedi. 
 
Anlayacağınız Zapsu başkan olduğu halde Tayyip Bey’in nabzını yoklamak istemiş. Kimbilir tepki farklı olsa belki de seçildiği görevi kabul etmeyecekti.
 
Aganigi yerine kalp vurgusu daha mı iyi?
 
HARVARD’DA yapılan 5 yıllık bir çalışma sonrası badem, ceviz ve fındığın kalbe çok iyi geldiği, kolesterol dostu olduğu ortaya çıktı. ABD’li üreticiler New York Times olmak üzere büyük yayın organlarına verdikleri ilanlarla bu duruma vurgu yaparak tüketimi çok ciddi oranda artırdılar. Biz ise hatırlanacağı üzere her gün bir avuç yenen fındığın aganigi naganigiye iyi geleceğine vurgu yapıyoruz. Cüneyd Zapsu da bu duruma dikkat çekiyor ve kalbe hitap etmenin daha doğru bir strateji olabileceğinin altını çiziyor.
 
Harcayacak 40 milyar $’ı olan devler Antalya’da
 
1980 yılında kurulan (INC, 70 ülkeden 700 üye şirket ile faaliyet gösteriyor. Aralarında Nestle Ferrero, Kraft gibi devlerin de olduğu üyeler her yıl 40 milyar dolarlık alım yapıyor. Cüneyd Zapsu, bu alımın 33 milyar dolarının kabuklu yemiş, 7 milyar dolarının kuru meyvede olduğunu belirtiyor. İşte bu büyük devler üçüncü kez Türkiye’de olacak. 61 ülkeden yaklaşık 950 kişi, Antalya’da cevizi, fındığı, bademi konuşacak. Bilimsel çalışmaların da desteği ile son dönemde dünyada bu ürünlerin tüketiminde çok hızlı artış var. Bu trend en büyük üreticilerden Türkiye için de büyük bir fırsat. Bu ürünlerin obeziteye karşı faydalı olduğu, kalp krizini önlediği, diyabete ve kansere karşı da etkili olduğu artık biliniyor. Zapsu, “Bu kongre sayesinde en az 150 Türk üretici de bu dev firmaların temsilcileri ile tanışma ilişki geliştirme imkanı bulacak.” diye konuştu. 
 
INC’nin faaliyetleri arasında sağlıklı beslenme politikalarının oluşturulması, gıda güvenliği, ülkelerin ithalat kapsamında uyguladığı standartlar gibi pek çok konu var. Yani INC tüm üreticiler için en güvenilir bilgi kaynağı...