Gazetevatan.com » Yazarlar » Digiturk’ün Beşiktaş aşkı

Digiturk’ün Beşiktaş aşkı

01 Mayıs 2014 Perşembe


Digiturk’un 3.5 milyon abonesi var. Lig tv abone sayısı 1.7 milyon civarında. Her 100 haneden yaklaşık 14’ünde Digiturk var. Bu oran İstanbul’da yüzde 40’a kadar çıkarken, penetrasyonun en yüksek olduğu ilçe ise açık ara Beşiktaş. Beşiktaş‘ta üyelik penetrasyonu yüzde 80. Lig TV paketini alanların oranında da durum değişmiyor.

Yazının başlığına Digiturk’ün Beşiktaş aşkı dedim ancak doğrusu belki de Beşiktaşlı’nın Digiturk aşkı olmalıydı. Tabii bu Beşiktaş ilçesinde oturanların hepsinin Beşiktaşlı olduğunu, siyah beyaz renklere gönül verdiğini göstermez.

Zaten öyle olsa en azından bu yıl Beşiktaş ilçesinde Digiturk abonelik iptallerinde patlama yaşanmalıydı. O kadar çok hakem hatası, tartışmalı puan kayıpları, saha kapatma cezaları oldu ki Beşiktaşlılar adeta futboldan soğudu. Mesela ben Kasımpaşalı Donk’un pozisyon hatası yaptığı haftalar sonra tescillenen ve tekrar edilen o olaylı maçın hemen ardından sıcağı sıcağına, öfkemden Lig TV aboneliğimi iptal etmiştim.

Abonelik oranı yüksek

Nihayetinde Beşiktaş ilçesi Etiler, Ulus, Ortaköy, Bebek, Arnavutköy, Levent gibi semtleri ile düşününce Türkiye’de milli gelirin belki de en yüksek olduğu ilçe. Yani o bölgede oturanların satın alma gücü ortalamanın çok çok üzerinde ve bu yüzden de pay TV abonelik oranının bu bölgede yüksek çıkması son derece normal.

Digiturk Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Dönmez ve Kurumsal İletişim Direktörü Kadri Mutlu gazeteye ziyaretime geldi. Bu bilgileri de onlardan aldım.

Dönmez, tabletten, bilgisayardan veya cep telefonundan dilediğin yerde aboneliğini başlattıklarını özellikle gençlerin bu pakete çok ilgi gösterdiklerini söyledi. Turkmax Gurme gibi yeni kanalların da bir hayli ilgi çektiğini belirtti.

Yayını paylaşacaklar mı?

Bir de son günlerde tartışılan Rekabet Kurumu kararı var. Rekabet Kurumu, Spor Toto Süper Lig karşılaşmalarını 2015-16 ve 2016-17 sezonunda Digiturk’un D-Smart, Teledünya, Tivibu gibi diğer pay TV’lerle lisans yöntemiyle paylaşması durumunda yayınlayabileceğine karar vermişti.

Dönmez, rakiplerin bu konuyu istismar ettiklerini iddia ederek şunları söyledi: “Maliyetine ortak olmadan gelirine ortak olmak istiyorlar. Biz bu yayın hakkını alırken Türkiye Futbol Federasyonu’na ciddi bir taahhütte bulunduk. Bir risk aldık. Abonelik yapalım yapmayalım bu bedeli ödemekle mükellefiz. Bize gelen diğer digital yayın platformları ise ‘Biz de üyelik verelim, size de üyelik başına pay verelim diyorlar. Yani riski bizimle paylaşmadan, sattıkları kutu başına para kazanmak istiyorlar. Bu modele bizim olur dememiz mümkün değil”

Geleceğin televizyonu 4K

Digiturk, Lig maçlarında yayın kalitesi ile hakikaten fark atıyor. Mesela ben bir sporsever olarak açıkçası başka bir kanalın verdiği Türkiye Kupası maçlarında, Lig TV’deki lezzeti alamadım. Ne görüntüde ne anlatımda ne de yorumda.

Digiturk bu anlamda yenilikleri de çok yakından takip ediyor. İngiltere Premier Ligi’nden sonra 4K yayını yapan ilk kurum Digiturk oldu. Sony’den kiralanan 8 özel kamera ile bu çekimler yapıldı ve yayın test edildi.

4K belli ki hızla yayılacak. High Definition televizyonlar çıktığında olay olmuştu. Sonra full HD’ler çıktı. Ancak benim tavsiyem yeni televizyon almaya hazırlananlar biraz daha sabretsinler. 4K teknolojisine uygun televizyonu beklesinler.