Gazetevatan.com » Yazarlar » Vergiler makul olsa SUV üretimi Türkiye’deydi

Vergiler makul olsa SUV üretimi Türkiye’deydi

29 Ekim 2017 Pazar


Aston Martin’in Avrupa satış fiyatı 215 bin euro, Türkiye’de 575 bin euro. Tek sebebi yüksek vergiler. Türkiye Distribütörü Nevzat Kaya “Üretecekleri SUV modeli için uzun süre yer aradılar. 3 haneli satış yapabilseydik şimdi o üretim Galler’de değil Adapazarı’ndaydı” diyor
 
Beşiktaş’ın Monaco ile yaptığı ve 2-1 kazandığı Şampiyonlar Ligi maçı için Monaco’ya geldiğimde ve konaklayacağım Fairmont Oteli’nden içeri girdiğimde lobide beni bir Aston Martin DB 11 karşıladı. O göz alıcı dizaynı ile ihtişamlı bir şekilde karşımda duruyordu. Yanında teknik özellikleri ve fiyatını da gösteren kimlik kartı vardı. 
Monaco’ya gitmeden hemen önce Aston Martin’in Türkiye distribütörü Nevzat Kaya ile sohbet etme imkanı bulmuştum. Aracın Türkiye’deki satış fiyatını biliyordum. Avrupa’daki satış fiyatını da söylemişti Kaya ve aradaki farka inanamamıştım. Check etme imkanı ayağıma gelmişti. Herkes yanında fotoğraf çektirirken ben göz ucuyla fiyatına baktım. Vallahi de billahi de 215 bin euro yazıyordu.
 
360 bin euro fark var
 
Peki bu aracın Türkiye’deki satış fiyatını biliyor musunuz?
Hemen söyleyeyim, 575 bin euroya yakın. Aynı aracı Avrupa’da 215 bin euroya, Türkiye’de 575 bin euroya alıyorsunuz. Elbette bu farkın tek bir izahı var, o da Türkiye’deki artık ‘El insaf’ noktasına gelen vergiler. Türkiye’de hayat ucuz derler. Ucuz olmayan iki şeyin biri et diğeri de otomobil sanırım. Hazine’nin kasası boşalınca ilk akla gelen otomobil vergileri oluyor. Ne de olsa yediveren gülü gibi. Toplam vergilerin yüzde 30’a yakını otomobil ve akaryakıtla alakalı. MTV’yi önce yüzde 40 artırıyorlar sonra yüzde 25’e indirdiler diye seviniyoruz. 
 
Üretimi buraya taşırdım
 
Aston Martin’in Türkiye distribütörü Nevzat Kaya, bu aşırı vergiler nedeniyle fiyatı şiştikçe şişen arabanın satışında her şeye rağmen büyük başarı elde etmiş durumda. 2015 yılının ikinci yarısında Aston Martin’in distribütörlüğünü Borusan’dan devralan Nevzat Kaya 2016 yılı sonuna kadar 
1.5 yılda 31 adet Aston Martin satarak merkezin de dikkatini çekiyor. Zira daha önce bu arabanın Türkiye satış ortalamaları yıllık 7-8 adetler civarında.
2017’de şu ana kadar 20 Aston Martin satan Nevzat Kaya’nın hedefi yılı 25’in üzerinde rakam ile kapamak. İngiltere’den distribütörlüğü alırken kendisinden istenen rakam yıllık 15 olmuş. 
Almanya’dan sonra Aston Martin’in en iyi satış rakamına ulaştığı ülke Türkiye. Aston Martin kendi segmentinde Ortadoğu’da yüzde 13.2 pazar payına sahip. Rakipleri Lamborghini, Ferrari, Bentley. Türkiye’de Nevzat Kaya’nın distribütörlüğü sonrası kendi segmentinde pazar payı yüzde 46.7. Bu pazar payını dünyada tutturan başka ülke yok. Nevzat Kaya, yüksek vergilere ve ülke satış fiyatları arasındaki büyük farka rağmen bu hedefleri tutturduğuna dikkati çekerken “Eğer aracın satış fiyatı diğer ülkelere yakın olsaydı en az 100 tane satardım. Başarımı merkez de takdir ediyor. Hatta bana ‘Gel Milano’da, Roma’da arabamızı sen sat’ teklifi getiriyorlar” diyor.
Son dönemde malum SUV modeller ilgi çekiyor. Aston Martin de bu trende karşı koyamamış ve SUV modeli için düğmeye basmış. Nevzat Kaya bu gelişmeye dikkat çekerek “Uzun süre üretim için yer aradılar. Galler’de karar kıldılar. Eğer 100’lü rakamlarda satış yapıyor olsaydım bu üretim şimdi belki de Adapazarı’na gelmişti” diyor.
 
Telefonda satardım hâlâ öyle satıyorum
 
Henüz 17 yaşındayken, aile işi tekstili sonlandırıyorlar ve her şeyi satıp sermayeyi de aralarında bölüşüyorlar. Nevzat Kaya otomobil işini seviyor. Açık oto pazarlarında başkalarının arabalarını alıp satıyor. İkinci elde güvenin çok önemli olduğunu farkediyor ve müşterilerini hiç yanıltmıyor, kandırmaya çalışmıyor. Bu tarzı ile de kısa sürede açık oto pazarlarında aranan isim haline geliyor. Daha sonra Renault, Opel ve Peugeot’un bayiliklerini alıp sıfır araç satışına da giriyor. Yeniköy Motors’u kurup lüks araç işine giriyor. Kaya, sonrasını, “İngiltere’ye Aston Martin fabrikasını gezmek için ziyarete gittim. Kendimi anlatınca onlar da Türkiye pazarında daha fazla büyümek istediklerini söylediler. 2014 yılının sonunda Aston Martin dünya CEO’su ile tanıştık Dubai’de imzaları attık. D&D şirketini kurduk ve 20 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bize yıllık 15 adet satış hedefi koydular. Biz üstüne çıktık. Eskiden telefonla araba satardım, hala da öyle satıyorum” diye anlatıyor. Kaya, SUV modelinin de gelmesi ile daha iyi rakamlara ulaşacaklarını belirterek “Ankara’da yeni bir bayi açacağız. İzmir’de 1, İstanbul’da da 2 bayimiz var. Maslak’da son teknoloji ile donatılmış bir servis açtık. 2022 yılına kadar 9 ayda bir yeni model çıkacağı için yatırımlara devam edeceğiz” dedi.