EP Center’a el enseyi çektik aldık

09 Ekim 2007 Salı - 21:45 | Son Güncelleme : 09 10 2007 - 21:45

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, Media Markt’ın agresif fiyat politikası ile girdiği teknoloji piyasasını değerlendirdi


Rakibin müşteriye figüran muamelesi yaptığını belirten Nane “Bizim için müşteri assolisttir. Gelen herkese mal verebilselerdi, belki ciddi rakip olabilir hatta maçı kazanabilirlerdi. Ama şov yaptılar, müşteriyi de şovda kullandılar” dedi

SabancI Grubu’nun teknoloji market zinciri Teknosa’nın Genel Müdürü Mehmet Nane, Alman Media Markt’ın İstanbul Ümraniye’de olaylı açılışına ilişkin, “Akıllıca girdiler ama arkasını getiremeden çöktüler. Sadece bir şov sergileyerek müşteriyi figüran yaptılar. Biz müşteriyi şovumuzun bir parçası, figüranı yapmayız. Bizde önemli olan müşterinin kalıcı olmasıdır” dedi. Mehmet Nane, 2006’da 560 milyon dolar olan cirolarının bu yıl 700 milyon doları bulmasını beklediklerini belirterek, hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Media Markt’ın da girişi ile renklenen teknoloji pazarını değerlendiren Nane, yerli sermayeli bir grup olarak bu pazarın yüzde 50’den fazlasını kontrol ettiklerini, kimseden de korkmadıklarını belirti.

Sabancı Holding’in teknoloji market zinciri Teknosa yakın geçmişte, büyük umutlarla Türkiye pazarına giren ancak umduğun bulamayan Alman EP Center’ın mağazalarını satın almıştı. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, bazı rakiplerle peşrev ve el ense seansını geçtiklerini belirterek “Yakında bir rakibimize daha el ense çekebiliriz. Sürprize hazır olun” diye iddialı konuştu.

Nane, Romanya’nın yanı sıra bir başka yurtdışı operasyon için de hazırlık yaptıklarını ifade etti.

Sınıfta kaldılar

Mehmet Nane, pazarla ve rakipleri ile ilgili şu tespitleri yaptı:

* Media Markt müşteriye figüran muamelesi yaptı. Oraya gelen herkese malı verebilselerdi maç biterdi. Maçı kazanırlardı.

* Ancak orada amaçları müşteriye fayda sağlamak değil, reklamlarını yapmaktı. Bir şov sergilediler ve müşteriyi de bu şovda kullandılar. Bence sınıfta kaldıkları nokta orasıdır.

* Belirli ürünlerde yüzde 30-50 zararına satış yaptılar. Bunu marketing bütçelerinden karşıladılar. Ancak bunu devam ettirmeleri mümkün değil. Çünkü teknoloji marketlerde kâr marjı yüzde 15’lerde. Daha aşağıya inemezsiniz.

* Arkadaşlarımız gezdi. 28 temel ürünü karşılaştırdık. 20’si aynı fiyatta çıktı. 8’inde ise biz daha ucuzuz.

* Media Markt’a fiyatlar ucuz diye bizim kiraz toplayıcılar olarak tarif ettiğimiz grup gitti. Ancak o kişilerde zaten marka sadakati yoktur. Kim en ucuzsa oraya giderler. Spotçuların da oraya dadandığını gördük.

* Biz 3 gün indirim yapıyoruz ancak 3 gün boyunca Teknosa’ya gelen herkese ürünü veriyoruz. Ürün biterse de gelenleri listeleyip, onların talebini daha sonra karşılıyoruz. Yani bizim oyunumuzda müşteri assolisttir, figüran değil. Bizim arkamızda SA markası var. Biz müşteriyi kandıramayız.


Uyanıklar ya... 32 bin bayinin 7 milyar $’lık pazarına göz diktiler

MEHMET Nane, toplam teknoloji pazarının 10 milyar dolar olduğunu söyledi. Bunun sadece 1 milyar dolarlık kısmının zincir marketlerin elinde olduğunu belirten Nane, yabancıları kalan büyük bölümün cezbettiğini ve “Nasıl olsa ele geçiririz” diye düşündüklerini ifade etti. Ancak kalan bölümde büyük oranda beyaz ve kahverengi eşya satışı yapan bayilerin olduğunu hatırlatan Nane, “Arçelik’i, Vestel’i ikna ederiz, ürünlerini satarız diye düşündüler. Biz enayiyiz ya. Bizim patronların Koç’la, Zorlu ile dostlukları yok ya. Biz bunu akıl edememişiz gibi yanlış hesap yaptılar. Bu üreticiler bayi sisteminin yok olmasına izin vermez. Bayilerini küstürmez. Yabancı bunu göremedi. 7 milyar dolarlık pazarı bayilerin elinden almak mümkün değil”dedi.

Nane gardaşım, önce ailene sonra ailemize, millete hayırlı olsun

Sabancı Holding’de 10 yılı aşkındır çalıştığını, Mersinli Nane Ailesi’ne mensup olduğunu belirten Mehmet Nane, rahmetli Sakıp Sabancı’nın ölümünden önce imzaladığı son atama kararının da kendisine ait olduğunu anlattı. Nane eski günlere döndü ve Sakıp Ağa ile olan anısını şöyle aktardı:

“Telefonum çaldı. Baktım Sakıp Ağa. ’Nane gardaşım’ diye açtı. Sabancı Holding genel sekreterliğine getirildiğimi bana önce kendisi söylemek istemiş. ’Önce ailene, sonra ailemize, sonra da vatana millete hayırlı olsun’ dedi. Telefonu kapattı.”

Hedefimiz Sabancı Holding cirosunun % 8’ine ulaşmak

MEHMET Nane, Teknosa’nın şu an itibarıyla 194 mağaza 18 cep market ile hizmet verdiğini, yıl sonuna kadar 205 mağazaya ve 55 bin metrekarelik satış alanına ulaşacaklarını söyledi. 2006’da 560 milyon dolar olan cironun bu yıl 700 milyon doları bulmasını beklediklerini kaydeden Nane, hedeflerinin 2010’a kadar 1 milyar dolar ciro olduğunu belirtti. Sabancı Holding’de direkt müşteri ile birebir ilişki içinde olan Akbank dışında ikinci şirket olduklarını kaydeden Nane, şu an yüzde 3 olan grup konsolide ciro içindeki paylarını yüzde 8’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Nane, Teknosa’nın yüzde 51’inin Holding’e, yüzde 49’unun Sabancı Ailesi’ne ait olduğunu belirtti.

“Şayet ailenin payı varsa, Teknosa’ya rakip Electro World’u kuran Demir Sabancı’nın da Teknosa’da payı var mı?” şeklindeki ısrarlı sorumuza ise Nane “Herhangi bir yorum yapamam” cevabını verdi. Teknosa’nın sektörde standart belirleyen bir kuruluş olduğunu dile getiren Nane, karşılık gözetmeden Teknosa Akademi’de sektöre eleman yetiştirdiklerini anlattı. Nane, Sabancı Üniversitesi işbirliği ile kurulan akademide eğitim görenlerin maliyetinin İstanbul’dan gelenler için 2 bin 200, dışarıdan gelenler için 3 bin 500 dolar olduğunu, bunu kendilerinin karşıladığını da sözlerine ekledi.

ETİKETLER

0