Engelliler atlarla terapi oluyor

AA |  11 Mayıs 2019 Cumartesi - 12:21 | Son Güncelleme : 11 05 2019 - 12:21

Türkiye'de safkan Arap atı yetiştiriciliğinin merkezlerinden Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde zihinsel, bedensel ve duyusal bozuklukları olan çocuklar, ilçedeki özel bir rehabilitasyon merkezinde atlarla engellerini aşmaya çalışıyor.


Rehabilitasyon merkezinde hizmete sunulan atla terapi, fizik tedavi  seansı alan  zihinsel ve bedensel engelli bireylerin tedavisine destek sağlıyor.  Merkezin bahçesinde kurulan gezinti alanında uzman eşliğinde özel öğrenciler, ata  bindirilerek hem tedavi oluyor hem de keyifli zaman geçiriyor.
 
 
 Hippoterapi ile kas tonusu, denge, koordinasyon, iletişim, duyu,  hareket bozuklukları tedavi ediliyor. 
 
Özel rehabilitasyon merkezi müdürü Aziz Yıldız, AA muhabirine yaptığı  açıklamada bedensel, zihinse engelli bireyler, öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar,  işitme engelliler ve otizmli bireylerin merkezde eğitimlerini devam  ettirdiklerini söyledi.  
 
 Atla terapiden önemli sonuçlar elde etmelerinin mutluluğunu  yaşadıklarını belirten Yıldız, "Kurumumuzda at terapisini gerçekleştiriyoruz.  Bu  terapi zihinsel, bedensel engelli ve duyusal bozuklukları olan çocuklar için  faydalı oluyor." dedi.
 
 "İlgi oldukça fazla"
 
Hippoterapinin kas koordinasyon ve denge bozukluğu yaşayan çocuklar  için bir tedavi niteliğinde olduğunu anlatan Yıldız, Suruç'un at  yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu, bu nedenle de atları böyle  faydalı bir işte kullanmak için çalışma yaptıklarını dile getirdi.
 
Yıldız, çocukların atın üzerindeyken dengesini korumaya, vücut  koordinasyonunu sağlamaya çalıştığına değinerek, "Bunun yanı sıra atla terapi  çocukların sevebileceği, duyusal bir bağ kurabileceği bir terapi niteliğindedir.  Biz bu merkezi 2018 yılında açtık, ilgi oldukça fazla. Amacımız konuklarımızın  engellerini eğlenerek yenmeleri." diye konuştu.
 
Fizyoterapist Muhammed Sait Öztunç da böyle bir terapi yöntemini at  üzerinde oturabilen çocuklara uyguladıklarını ifade ederek, "At terapisi, dengeyi  daha da güçlendiriyor. Çocukların hayvanlara olan sevgileri de artıyor." dedi.
 

ETİKETLER