Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'na destek

AA |  24 Ekim 2018 Çarşamba - 9:09 | Son Güncelleme : 24 10 2018 - 9:30

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, "Dış kaynaklı saldırılarla köpürtülerek artan döviz fiyatlarıyla yeniden adeta hortlatılan enflasyon canavarıyla yapılacak mücadeleye işçilik maliyetlerimizde en az yüzde 10 indirim yaparak ülkemizde sayıları 40 bini bulan büyük kuyumcu ailesi olarak biz de destek veriyoruz." ifadelerini kullandı.


İstanbul Kuyumcular Odası'ndan yapılan açıklamada görüşlerine yer  verilen Atayık, oda olarak bu kampanyayla ilgili tüm meslektaşlarına gerekli  duyuru ve bilgilendirmeleri yaptıklarını aktardı.
 
Atayık, vatandaşların, Enflasyonla Topyekun Mücadele afişi ve  logosunun olduğu tüm kuyumcu mağazalarından program süresi boyunca indirimli  olarak alışveriş yapabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Çünkü, milli ekonomimize yönelen toplu ve çok yönlü saldırılara karşı  ancak kenetlenerek ve tek yumruk halinde mücadele vererek galip gelebiliriz.  Sadece devletimizin ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının değil, tüm  sektörlerin, firmalarımızın, STK'ların ve ekonomimizin en önemli unsuru olan  tüketiciler, şayet yeni bir kurtuluş savaşı ruhuyla bu konuyu sahiplenebilirse  sonuç alabiliriz. Halkımızın hem iyi günlerinde (düğün, nişan, Anneler Günü,  Sevgililer Günü vs) hem de kötü günleri, sıkıntılı süreçlerinde dostu (yastık  altı tasarruflar)  ve sırdaşı olan kuyumculuk sektörü olarak elimizi taşın altına  koyuyoruz."
 
Atayık, "Devletimizin başlattığı bu kampanyada çarkların yeniden  sağlıklı dönmesi için gerekli olan mücadeleye ve fedakarlığa biz de varız  diyoruz. Herkes bilmeli ki ülkemiz çok güçlüdür, Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde  yokluk yıllarında bu ülkeyi 7 düvelle çarpışarak geçit vermeyen milletimiz,  elbetteki bize açılan bu ekonomik savaşa da gerekli olan cevabı verecek ve bu  mücadeleden alnımız ak olarak çıkacağız." yorumunu yaptı.
 
Atayık, dış kaynaklı saldırılarla köpürtülerek artan döviz  fiyatlarıyla yeniden adeta hortlatılan enflasyon canavarıyla yapılacak mücadeleye  işçilik maliyetlerinde en az yüzde 10 indirim yaparak ülkede sayıları 40 bini  bulan büyük kuyumcu ailesi olarak kendilerinin de destek verdiğini ifade  etti.
 
"Enflasyonla Topyekun Mücadele'nin bir neferi olmaya hazırız"
  
Mustafa Atayık, enflasyonun karamsarlık, işsizlik, yatırımsızlık,  ümitsizlik, piyasalardaki döngünün kaybolması ve yokluk olduğunu belirterek,  "Döviz artışlarını fırsat bilerek acımasızca fiyat artışı yapanlar da bilsinler  ki bugün kazançlı gibi görünseler de yarınlarını kaybedeceklerini çok iyi  bilmelidir. Başka bir ülkemiz ve Türkiye'miz yok. Hepimiz, aynı geminin  yolcularıyız. Gemi su aldığında bundan eninde sonunda hepimiz etkileneceğiz.  Enflasyon, aslında kazanını olmayan bir tehlikeli oyundan başka bir şey  değildir." bilgisini verdi.
 
Atayık, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Gelin daha çok üreterek, yatırım yaparak, tasarruf yaparak ve  tüketerek başını yeniden kaldıran enflasyon canavarına Osmanlı tokadını hep  birlikte atalım. Ülkemizi ekonomik açıdan tam anlamıyla bağımsızlığını kazanan,  fiyat istikrarını kuran ve bunu on yıllarca devam ettiren dünyanın ilk 10 ülkesi  haline getirelim. Bu potansiyel, insanımızda, yatırımcılarımızda ve  yöneticilerimizde fazlasıyla vardır. En büyük eksikliğimiz; moral ve motivasyon  eksikliğimizden kaynaklanıyor. Silkinip kendimize gelelim, birlik olalım, fiyat  artışı yerine fedakarlık yaparak indirim yapalım ve ülkemizin yeni ufuklara güzel  ve müreffeh günlere kavuşması için elimizi taşın altına koyalım.
 
Unutmayalım ki çağımızın ekonomideki vebası olan enflasyonun  panzehiri; daha çok yatırım ve üretimdir. Tıpta olduğu gibi enflasyonla  mücadelede de moral ve motivasyon kadar kararlılık kritik öneme sahiptir. Burada  sadece devletin, Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın güçlü durması yetmiyor. Adeta  zincirin kopmaz parçaları olarak bu sürece iş dünyası, sivil toplum kuruluşları  ve firmalarımızın dahil edilmesi şarttır. Enflasyonun yeniden tek haneli  rakamlara düşmesi için devlet-iş dünyası-vatandaş birlikteliğinin bir süre  kararlılıkla devam etmesi gerekiyor."
 
Atayık, enflasyonla mücadelede başarıya ulaşmanın yolunun,  dünyaya  inat ve tüm geleceği kazanmak için gerekirse birkaç ay fedakarlık yaparak tüm  artan girdi ve ham madde fiyatlarına göğüs gererek bunları, fiyat etiketine artış  olarak yansıtmamaktan geçtiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:
 
"Biz, bugün 150’den fazla ülkeye ihracat yapan ve dünyada liderliğe  oynayan ülkemizdeki tek sektörün temsileri olarak tek kazanç kalemimiz olan  işçilik fiyatlarında en az yüzde 10 indirim yaparak Enflasyonla Topyekun  Mücadele'nin bir neferi olmaya hazırız. Bir yandan döviz karşında TL’nin değer  kaybıyla hem iç piyasada hem de ons fiyatlarının dünyada artışa geçmesiyle  yükselen altın fiyatlarına rağmen işçilik fiyatlarımızda indirim kampanyasını  başlatarak halkımızın ve devletimizin yanında olduğumuzu ve olmaya devam  edeceğimizi dosta düşmana ilan ediyoruz."

ETİKETLER