Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez açıkladı: Rekor kırdık!

AA |  05 Kasım 2019 Salı - 11:04 | Son Güncelleme : 05 11 2019 - 11:56

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın 10 ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim payının yüzde 64'e yükseldiğini belirterek, "Bu rakamın yüzde 46'sı yenilenebilir enerjiden geliyor. Burada en sevindirici husus bu ortalamanın her ay inişli çıkışlı değil, düzenli bir seyir halinde ilerlemesi oldu." dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde, rüzgarda  yap-işlet-devret modelinden rüzgar enerjisi teknolojisinin dahi yerli imkanlarla  üretildiği tam entegre bir modele geçildiğini söyledi.
 
Yerli ve yenilenebilir enerji alanında büyük projelere ve dev  yatırımlara imza attıklarını dile getiren Dönmez, "Daha fazla yerli, daha fazla  yenilenebilir mottosuyla mümbit Anadolu coğrafyasının bereketini enerjiye  dönüştürdük. Ve hamd olsun bu yılın ilk 10 ayında yerli ve yenilenebilir  enerjiden elektrik üretim payımız rekor kırarak yüzde 64 oldu. Bu rakamın yüzde  46’sı yenilenebilir enerjiden geliyor. Burada en sevindirici husus bu ortalamanın  her ay inişli çıkışlı değil düzenli bir seyir halinde ilerlemesi oldu. Bu  gelişmelerle birlikte Milli Enerji ve Maden Politikası’nda ilan ettiğimiz kısa  vadede elektrik üretiminin üçte ikisini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde  etme hedefimizi yakaladık. Şimdiki hedefimiz bu oranı daha da yukarılara çekmek."  diye konuştu.
 
Bakan Dönmez, gelecek üç yılda ekonomik büyümeyle birlikte enerji  talebinde artış olacağına dikkati çekerek, "Rüzgardan elektrik üretiminde  Avrupa'da beşinci sıradayız. Bugün yaklaşık yüzde 8'lerde olan bu oranı ilk  etapta yüzde 10’lara çekmeyi hedefliyoruz. Rüzgardan elektrik üretimimiz bir  önceki yılın aynı dönemine göre ekimde yüzde 14,6, son 5 yıllık dönemde ise  yaklaşık yüzde 70 arttı." değerlendirmesinde bulundu.
 
KURULU GÜCÜN YÜZDE 48'İ YENİLENEBİLİRLERDEN
 
Şu an toplam kurulu gücün yüzde 48’inin yenilenebilir enerji  kaynaklarından oluştuğunu ifade eden Dönmez, rüzgar santrallerinin toplam kurulu  güç içindeki payının yüzde 8 olduğunu kaydetti.
 
Dönmez, bugün itibarıyla lisanslı ve lisanssız toplam 262 rüzgar  santralinde toplam kurulu gücün yaklaşık 7 bin 500 megavata ulaştığını belirtti.  Dönmez, şöyle devam etti:
 
"Rüzgar kurulu gücünde Avrupa'da 6. dünyada 12. sıradayız. 2017-2027  dönemi için belirlediğimiz 10 bin megavat rüzgar enerji santrali (RES) kurulu güç  hedefimizin bin 500 megavatlık kısmını tamamladık. İnşallah buradaki hedefimize  zamanında ulaşacağımıza inanıyorum. 2002’de rüzgar kaynaklı kurulu gücümüz sadece  19 megavattı. 2008'de 364 megavata ulaştık. Bugün 7 bin 500 megavatlara geldik ve  inşallah önümüzdeki dönem bu rakam daha da artacak. Son 17 yılda rüzgarda kurulu  gücümüz neredeyse 400 kat arttı."
 
YERLİ KATKIDAN FAYDALANAN TESİS SAYISI ARTTI
 
Dönmez, 2014'te ilk defa 15 RES'in faydalandığı yerli katkı ilave  fiyatı uygulamasından yararlanan tesis sayısının, 1 Ocak 2019 itibarıyla 91’e  ulaştığını söyledi.
 
1 Ocak 2020'de yerli katkı ilave payından faydalanmak üzere tüm  santrallerden 203 başvuru aldıklarını ifade eden Dönmez, bu başvuruların 109'unun  RES'lere ait olduğuna dikkati çekti.
 
Bakan Dönmez, yerli aksam desteği uygulamasıyla da rüzgar  santrallerinde kullanılan kule, kanat ve jeneratörün en az yüzde 51'inin yerli  üretimle karşılandığını vurguladı.
  
RES VE GES'TE YENİ KAPASİTE TAHSİSİ
 
Gelecek dönemde uygulanacak 40-50 megavatlık mini Yenilenebilir Enerji  Kaynak Alanları (YEKA) RES ve güneş enerjisi santralleriyle (GES) yeni kapasite  kullanımlarının tahsis edileceğini dile getiren Dönmez, şunları kaydetti:
 
"İlk YEKA yarışmasını kazanan konsorsiyumun yıllık 400 megavat  kapasiteli yerli malı belgeli ve yerli katkı oranlarına göre üretilmiş ya da  tedarik edilmiş aksamı kullanacağı fabrikanın kurulumu tamamlanmak üzere. Kısa  sürede türbin üretimine geçmiş olacağız. Fabrikada toplam yerlilik oranı asgari  yüzde 65 olacak şekilde rüzgar türbinleri üretilecek."
Dönmez, kurulacak fabrikayla rüzgar endüstrisi konusunda 10 yıl süreli  Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüleceği merkezin de tamamlanarak devreye gireceğini  söyledi.
 
Söz konusu fabrika ve Ar-Ge merkezinin kurulumunda ve işletilmesinde  toplam 2 bin 250 kişilik istihdam sağlanacağını kaydeden Bakan Dönmez, "Fabrika  kurulum ve işletilmesinde mavi ve beyaz yaka ayrı ayrı olmak üzere en az yüzde  90, Ar-Ge faaliyetlerinde en az yüzde 80 yerli istihdam sağlanacak." ifadelerini  kullandı.
 
Dönmez, bugün rüzgar enerjisi sektörünün 17 bin kişiye istihdam  sağladığına değinerek, önümüzdeki 5 yılda sektörde yüzde 85'lik büyüme  öngörüldüğünü belirtti.
 
RÜZGARDA 40 BİN MEGAVATLIK POTANSİYEL
 
Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu  Başkanı Mustafa Elitaş da Türkiye'de toplam enerji ihtiyacının yüzde 10’unun  rüzgar enerjisinden karşılandığı söyledi.
 
Elitaş, daha çok yerli ve daha çok yenilenebilir enerji stratejisi  doğrultusunda başta yerli kömür olmak üzere rüzgar, güneş, hidroelektrik,  jeotermal gibi kaynakların enerji portföyündeki payının artırılmasına yönelik  çabaların çevreci bir anlayış ve sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda  yoğunlaştırıldığını ifade etti.
 
Dünya nüfusunun 2040'a kadar 9,2 milyara ulaşacağını ifade eden  Elitaş, küresel enerji tüketiminin de söz konusu döneme kadar yüzde 28  artacağının öngörüldüğünü kaydetti.
 
Elitaş, "Türkiye'nin rüzgar haritasında toplam kapasitesi 50 bin  megavat. Şu son 10 yılda gelinen noktada mevcut kapasitemiz yaklaşık 8 bin  megavat. Bu önümüzdeki yıllarda artacaktır." dedi.