• »
  • Gündem Haberleri »
  • Enerji Kimlik Belgesi nedir, nasıl alınır? | Enerji kimlik belgesi hangi binalarda zorunludur? Son 1 hafta!

Enerji Kimlik Belgesi nedir, nasıl alınır? | Enerji kimlik belgesi hangi binalarda zorunludur? Son 1 hafta!

25 Aralık 2019 Çarşamba - 12:29 | Son Güncelleme : 25 12 2019 - 12:29

Türkiye’de mesken olarak kullanılan tüm binalara alınması yasal zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvuruları için son haftaya girildi. Peki, Enerji kimlik belgesi hangi binalarda zorunludur? Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur? Enerji kimlik belgesi nasıl alınır? İşte detaylar…


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 1 Ocak 2020 itibarıyla binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiralama işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenme şartının aranacağını bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının "Binalarda Enerji Performansı  Yönetmeliği" kapsamında, mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji  verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen bu belgede, yapıların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. A sınıfı belgeler en  verimli, G sınıfı belgeler ise en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Peki,

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HANGİ BİNALARA ZORUNLUDUR?

Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim  sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimi  ile ilgili bilgilere göre hazırlanan EKB'nin 10 yıl geçerliliği bulunuyor ve bu  süre sonunda yenilenmesi gerekiyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ GEREKMEYEN BİNALAR

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan  binalar, yapımı üzerinden iki yıldan az süre geçmiş binalar ile toplam kullanım  alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma  sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı  Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat  Teşkilatı’na ait binalara EKB alınmayacak.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NASIL ALINIR? ENERJİ KİMLİK BAŞVULARI

Bina sahipleri ve yöneticiler, EKB'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine  başvurarak alabiliyor.

EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir  mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara  haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB  verebiliyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINMAZSA NE OLUR?

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalardaki konutların alım satımı yapılamayacak ve kiraya verilemeyecek.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ÜCRETİ

Enerji Kimlik Belgesi ücretinin belirlenen standart bir fiyatı yoktur. Binanın toplam kapalı alan metrekaresi üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. Yaklaşık bir fiyatlandırma yapılırsa, 700 metrekare altı binalarda fiyat 320 TL’dir. Diğer konutlarda ise metrekareye göre bina fiyatı 500 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterir.

EKB İLE 5 YILDA 3,2 MİLYAR LİRA TASARRUF

 AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Enerji Verimliliği Derneği  Başkanı Murat Kalsın, Türkiye’de üretilen toplam elektriğin yaklaşık yüzde  40’ının binalarda kullanıldığını belirterek, "Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla  9,1 milyon bina bulunuyor, bu yapıların yüzde 87’sini konut nitelikli binalar  oluşturuyor. EKB ile sağlanacak enerji tasarrufu 5 yılda 3,2 milyar lira olarak  öngörülüyor. Enerji verimliliği açısından EKB tarihi bir adım." dedi.

Mevcut durumda Türkiye’de EKB alan bina sayısının bir milyona  ulaştığını ifade eden Kalsın, 8 milyonun üzerinde binanın daha bu belgeyi alması  gerektiğini söyledi.

Son yıllarda kentsel dönüşüm sayesinde kentleşme oranında ciddi bir  büyüme olduğunu aktaran Kalsın, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''BİNA SAYISINDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR''

"Türkiye’de nüfus artışına bağlı olarak, bina sayısında ciddi bir  artış söz konusu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan, bireysel yalıtım  yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5,6  milyon konutun yalıtım ihtiyacı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, bir binada  ısı kayıplarının yüzde 40’ının dış duvarlarından, yüzde 30’unun pencerelerinden, yüzde 17’sinin kapı ve hava girişlerinden, yüzde 7’sinin çatıdan ve yüzde 6’sının  alt kat döşemelerinden kaynaklanıyor. Sağlıklı bir yalıtımla ciddi oranda enerji  tasarrufu sağlamak ve aile bütçesini rahatlatmak mümkün. Hesaplamalara göre, yaklaşık 5,6 milyon adet konutun yalıtımının tamamlanması durumunda yıllık 3  milyar metreküp doğal gaz tasarrufu, yani 1 milyar dolarlık gaz ithalatının  azaltımı sağlanabilir."

Kalsın, yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlayıp denetim  mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde ısı yalıtımı uygulamalarının, vatandaşa, sektöre ve ülke ekonomisine katkısının büyük olacağını belirterek, “Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji  faturasını yaklaşık yüzde 15 azaltmamız mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de 5 bin 100 adet EKB oluşturmaya yetkili firma bulunduğunu  dile getiren Kalsın, "Bu firmalarda 6 bin 400 yetkili uzman görev alıyor. Ayrıca  1 Kasım 2017’den sonra düzenlenen EKB’ler, e-Devlet üzerinden de görülebiliyor." ifadelerini kullandı.