Endonezya'da yanardağ uyarısı

AA |  04 Mart 2019 Pazartesi - 7:17 | Son Güncelleme : 04 03 2019 - 7:18

Endonezya'da Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'nda artan volkanik hareketlilik nedeniyle halka bölgeye yaklaşmamaları uyarısı yapıldı.


Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezinden (PVMBG) yapılan  açıklamada, şubat sonundan bu yana Anak Krakatau Yanardağı’ndaki volkanik  hareketlerde artış olduğunun gözlemlendiği belirtildi.
 
Yanardağdaki volkanik hareketliliğin ani bir patlama riski taşıdığı  bildirilen açıklamada, bölgede faaliyet gösteren balıkçılara ve halka, yanardağ  kraterine 5 kilometreden fazla yaklaşmamaları uyarısında bulunuldu.
 
Sunda Boğazı'nda 22 Aralık'ta Anak Krakatau Yanardağı'ndaki volkanik  hareketliliğin neden olduğu patlamalar sırasında kopan büyük bir kütle sebebiyle  oluşan, Banten ve Lampung bölgelerinin kıyı şeritlerini etkileyen tsunamide 437  kişi yaşamını yitirmişti.
 
Yaklaşık 130 aktif yanardağın bulunduğu Endonezya'da, Merapi, Rinjani,  Bromo, Semeru, Anak Karakatu, Agung, Kerinci, Sumbing, Batur, Sibayak ve  Sinabung, volkanik hareketliliğin en aktif olduğu yanardağlar arasında yer  alıyor.
 
  
 

ETİKETLER