Endonezya’da 6,2 büyüklüğünde deprem

AA |  09 Ağustos 2018 Perşembe - 9:39 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 9:39

Endonezya’nın Lombok Adası’nda pazar günkü 7 büyüklüğündeki depremin ardından aynı bölgede 6,2 büyüklüğünde başka bir deprem daha meydana geldi.


Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), Lombok  Adası’nın 6 kilometre kuzeybatısında kaydedilen depremin  yerin 12 kilometre  derinliğinde gerçekleştiğini duyurdu.
 
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ise depremin büyüklüğünü 5,9  olarak açıkladı.
 
Deprem nedeniyle şu ana kadar can kaybı ya da yaralı bilgisi  paylaşılmazken, tsunami uyarası da yapılmadı.
 
Metro TV kanalında deprem anına ilişkin yer alan görüntülerde  insanların panik içinde koşuştuğu görülüyor.
 
Öte yandan, Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo  Nugroho, pazar günü aynı bölgedeki 7 büyüklüğündeki depremin ardından tahliye  edilen 156 binden fazla kişiden binlercesine özellikle içme suyu ve gıda gibi  temel ihtiyaç yardımlarının henüz ulaşmadığını belirtti.
  
Nugroho, tüm birimler ile yoğun bir şekilde yardım ulaştırma  çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederken, yerel yetkililer de zarar gören  yolların, uzak bölgelerdeki depremzedelere yardım çalışmalarının ulaştırılmasını  güçleştirdiğini bildirdi.
 
Bölgede zarar gören evlerinden ayrılan ya da tahliye edilenler  arasından binlerce kişinin de barınma sorunu yaşadığı belirtiliyor.
 
Ölü sayısında kargaşa yaşanıyor
 
Bölgedeki farklı birimlerin, depremdeki ölü sayısı açıklamalarının  kamu ve medyada kafa karışıklığına yol açtığını belirten Nugroho, sahadan gelen  bilgiler olduğu için doğruluk payı olabileceğini kaydetti.
 
BNPB’nin son verilerine göre ise 164 ölü olduğu bilgisi paylaşan  Nugroho, şunları söyledi:
 
"Dün akşam Lombok Afet Zararlarını Azaltma Ajansı (BPBD) 347,   bölgedeki Silahlı Kuvvetler’in (TNI) 381 ve Batı Nusa Tenggara Valiliğinin ise  226 ölü sayısı açıkladı. Bazı rakamlar genel ya da bölgesel olsa da ilgili ölü  sayılarının yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Her birim kendi verisini kullanıyor ve  anlaşılan veri koordinesinde daha fazla ortak çalışmaya ihtiyaç var. Ancak şu an  için önceliklerinin depremzedelere yardımların ulaştırılması ve ölü sayısının  belirlenmesinde birimlerin ortak çalışması gerekli."
 
Nugroho ayrıca tam sayının belirlenmesi için birimlerin, isim-soyad,  yaş, cinsiyet ve adres kaydı gibi veriler üzerinden net bilgiler açıklaması  gerektiği çağrısında bulundu.
 
Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho dün  yaptığı açıklamada, depremde yaklaşık bin 500 kişinin yaralandığı ve bölge  genelinde 156 binden fazla kişinin güvenli alanlara tahliye edildiği bilgisini  paylaştı.
 
Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), pazar akşamı merkez üssü  Lombok'un 27 kilometre kuzeydoğusu olan ve 15 kilometre derinlikte meydana gelen  7 büyüklüğündeki depremin ardından verilen tsunami uyarısını kaldırmıştı.

ETİKETLER