En güzel Polis haftası kutlama mesajları! Türk Polis Teşkilatı 175 yaşında!

10 Nisan 2020 Cuma - 10:23 | Son Güncelleme : 10 04 2020 - 10:23

"Polis Nizamnamesi" ile 10 Nisan 1845'te temelleri atılan Türk Polis Teşkilatı, 323 bin 842 personeliyle kuruluşunun 175'inci yılını kutluyor. Kamu düzenini ve vatandaşın canı, malı ve temel hak ve özgürlüklerini korumakla görevli, yasa uygulayıcı kamu görevlisi olarak tanımlanan Polisler için 10-17 Nisan tarihleri kutlama haftası olarak belirlendi. İşte Polis Teşkilatı'nın tarihi ve en güzel 10 Nisan Polis Haftası kutlama mesajları ve sözleri


Temelleri 1845'te "Polis  Nizamnamesi" ile atılan Türk Polis Teşkilatı, 323 bin 842 personeliyle  kuruluşunun 175'inci yılını kutluyor. 
 
"Polis Nizamnamesi" ile 10 Nisan 1845'te kurulan Türk Polis Teşkilatı, 175 yıldır özgürlük ve güvenlik  dengesi temelinde, hukuk devleti ilkeleri ve insan hakları perspektifiyle çağın teknolojik gelişmelerini yakından takip ederek, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için 7 gün 24 saat özveriyle çalışıyor.
 
Merkez ve taşra olarak yapılandırılan teşkilat, suç ve suçluyla mücadelesini ulusal ve uluslararası alanda etkin şekilde sürdürüyor.
 
Polis teşkilatı, 2019 sonu verilerine göre, 323 bin 842 personeliyle ülke nüfusunun yüzde 79'una hizmet veriyor. Emniyet personelinin 307 bin 813'ü emniyet hizmetleri, 16 bin 29'u ise diğer hizmet sınıflarından oluşuyor.
 
Emniyet hizmetleri sınıfının yüzde 6,6'sını polis amirleri, yüzde 86,4'ünü polis memurları, yüzde 7'sini ise çarşı ve mahalle bekçileri  oluşturuyor.
 
Emniyet teşkilatı bünyesinde 1, 2, 3 ve 4. sınıf olarak 3 bin 528  emniyet müdürü, 596 emniyet amiri, 402 başkomiser, 1932 komiser, 13 bin 994  komiser yardımcısı, 2 bin 268 kıdemli başpolis memuru, 2 bin 126 başpolis memuru,  261 bin 648 polis memuru, 21 bin 319 çarşı ve mahalle bekçisi görev yapıyor. Polislerin yüzde 93'ü erkek, yüzde 7'si ise kadınlardan oluşuyor.
 
POLİS EĞİTİMLERİ NASIL VERİLİYOR?
 
Teşkilatta 1121 ortaöğretim, 30 bin 772 lise, 264 bin 803 üniversite, 11 bin 50 yüksek lisans ve 67 doktora mezunu personel çalışıyor. Temel amacı, halkın huzur ve güvenliğini sağlamak olan teşkilat,  kaliteli hizmet sunmanın nitelikli ve eğitimli insan gücüyle mümkün olduğu bilinciyle personelin eğitimi ve gelişimine yatırım yapıyor. 
 
Polis amiri ya da memur adaylarına, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (PAEM), polis meslek yüksekokulları (PMYO), polis meslek eğitim merkezlerinde (POMEM) mesleki temel eğitim veriliyor.
 
PMYO'da adaylar, iki yıl süreyle ön lisans düzeyinde uygulamalı mesleki eğitim görüyor. POMEM'lerde ise lisans mezunu adaylar, mesleki temel  eğitimlerini tamamlayarak polis memuru oluyor.
 
 
 
EN GÜZEL POLİS HAFTASI MESAJLARI VE SÖZLERİ
 
Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece gündüz fedakârca görev yapan, Türk Polis Teşkilatının 175. yılı kutlu olsun!
 
Gecesini gündüzüne katarak 24 saat toplumumuzun huzur ve güveni için çalışan polislerimizin Polis Haftası kutlu olsun
 
Ülkemizin dört bir tarafında büyük bir özveri ile çalışan ve bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, Milletimizin huzur ve güvenliğini sağlayan Türk Polis Teşkilatı’nın 175. kuruluş yıldönümü kutlu olsun
 
Polis Haftası ve Polis Günü nedeniyle bu zor, zorluğu ölçüsünde de onurlu görevlerini büyük bir özveriyle ve insan sevgisiyle yerine getirmekte olan tüm emniyet mensuplarını takdir ve sevgiyle selamlar Polis Haftalarını kutlarım
 
Vatanı ve milleti uğruna canlarını dahi vermekten sakınmayan tüm emniyet mensuplarının Polis Haftası kutlu olsun.
 
Tüm emniyet mensuplarmızın polis haftası kutlu olsun. Hepsine canı gönülden teşekkürler. Onlar bizim her şeyimiz. Bütün polislerin Allah yardımcısı olsun. Ayrıca tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum; şehit anne babalarının ellerinden öpüyorum. Bende bir polis eşiyim; eşimle gurur duyuyorum.
 
Türkiye Cumhuriyeti devletimizin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, huzur ve asayişi temin etmek, suç işlemesini önlemek suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri başarıyla yerine getiren Polislerimizin Polis Haftası kutlu olsun
 
Geçirdiğimiz zor günlerde fedakârca mücadele eden ve vatanımızın, milletimizin güvenliği için mesai mefhumu gözetmeksizin daha da çok çalışan Polislerimizin Polis Haftası kutlu olsun
 
Böyle bir mesleğin icrasının da elbette bazı zorlukları olmaktadır. Halkın güvenliğini sağlamak ve onları korumak kolay değil, bu açıdan bakınca teşkilatın ne kadar önemli bir görev üstlendiğini görmekteyiz. Halkında, bizimde polislerimize bu zorlu görevde yardımcı olunmasının gerektiği bilincinde olmalıyız.
 
Kurulduğu tarih olan 10 Nisan 1845’ten bu yana, Türk polis teşkilatı büyük bir fedakârlıkla, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, halkımızın huzurunu, mutluluğunu, can ve mal güvenliğini sağlamak, insan hak ve özgürlüklerini korumak için özverili bir şekilde çalışıyor. Bu kutsal görevin ifası sırasında, görevi uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden polislerimizi rahmetle, gazi ve emeklilerimizi minnetle anıyorum. Türk polis teşkilatımızın 175. kuruluş gününü kutlar, görevi başında bulunan polislerimize minnet ve şükranlarımı sunar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.
 
10 Nisan, “Polis Günü”, Aziz Milletimizin huzur ve güvenliğinin teminatı olarak gördüğü Türk Polisine minnettarlığımızın bir ifadesi olarak armağan ettiği bir şükran günüdür. Türk Polisi, gösterdiği olağanüstü gayretlerle yaptığı hizmetler sonucunda, Milletinin gönlünde taht kurmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşamaktadır. teşkilat mensuplarına da sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.