En büyük internet yalanları 14 November, 12:03'de eklendi

Zaman zaman kaynağını kimsenin bilmediği ve kulaktan kulağa yayılan garip söylentiler ortaya çıkar. Kimileri saman alevi gibi söner, kimileri de yıllarca konuşulur. İnternet üzerinden bir virüs gibi yayılmış ve ses getirmiş ünlü internet yalanları sizler için derledik.

1. Bonzai kedicik
Bir MIT öğrencisi tarafından biraz photoshop desteğiyle hayli inandırıcı bir hale gelmiş yalanlardan bir tanesi de buydu. Açtığı internet sitesinde herhangi bir kap içerisinde nasıl hayvan yetiştirebileceğinizi ve bu hayvanların kemiklerinin bir noktadan sonra kabın şeklini alacağını iddia eden bu kişi, buna inanan çılgın bir kalabalık tarafından yöneltilen tepkiler sonucu kısa süre sonra internet sitesini yayından kaldırdı. 
2. Explorer kullananlar daha düşük IQ'ya sahip iddiası
2011 yılında içlerinde CNN, BBC gibi kuruluşların da olduğu birçok medya organı tarafından geçilen bir haber yapılan bir araştırmanın sonuçlarını içeriyordu. Araştırmaya göre 100.000 kişi ile yapılan dev bir araştırma sonucu internet explorer kullanıcılarının daha düşük bir zeka puanına (IQ) sahip olduğu iddia ediliyordu. Ancak daha sonra böyle bir anketin yapılmadığı, bu anketi yaptığı iddia edilen şirketinde dolandırıcı olduğu anlaşıldı. 
3. Dazlak Bieber
Justin Bieber'ın katıldığı bir televizyon programından alınan bir kare, maharetli bir photoshop meraklısı tarafından internete servis edilince, bazı Justin Bieber hayranları kafalarını kazıtarak kendi fotoğraflarını çekmiş ve #baldforbieber etiketiyle internet hesaplarında yayınlamışlardı. 
4. Evlilik yüzüğü
Evlilik yüzüğünün sol ele takılmasının sebebinin, sol elimizden geçen damarların kalbimize uzandığı uzun süre iddia edildi. Ve hatta bugün dahi internette küçük bir araştırma yapacak olursanız, benzer yüzlerce sonuçla siz de karşılaşabilirsiniz. Ancak sorun şu ki, vücudumuzdaki bütün damarlar kalbimizle (normal olarak) bağlantılıdır. Yani işin aslı, ortada sol elimizin damarlarını özel kılacak bir durum yok.
5. Maya takvimi ve dünyanın sonu
Maya takvimine göre 21.12.2012 tarihinin dünyanın son günü, yani kıyamet günü olduğu uzun süre gündemi meşgul etmişti. Hatta kıyamet koptuğunda dünya üzerinde "güvenli" olabilecek bir kaç noktadan birinin de İzmir'in Şirince köyü olduğu iddia edilmişti. Ancak bu da internet ahalisi tarafından körüklenen yalanlardan bir tanesiydi. (Günümüzde hala bu konuda şüpheleri olanlar olsa da)
 
Bunun ilk ispatı bu takvimin bir Maya değil, Aztek takvimi oluşuydu. İkinci ispatı ise bu yazıyı bugün okuyabiliyor oluşunuz. 
6. Bankamatik şifresi meselesi
Bir süre ülkemizde ana haber bültenlerine bile konu olan bir diğer internet yalanıysa bankamatikler hakkındaydı. İddia'ya göre bankamatiklerde şifrenizi tersten girdiğinizde bankamatik tarafından en yakın polis merkezine bir uyarı gönderiliyordu. Bu bankaların şüpheli bir durumla karşılaştığınızda (hırsızlık ve gasp ihtimali gibi) polisten yardım istemenizi sağlamak için geliştirdiği bir teknolojiydi. Bunun da bir internet yalanı olduğunun farkedilmesi çok uzun sürmedi. Ancak bu yalana daha ilk andan itibaren inanmayanlar da vardı : Şifresinin tersten yazılışıyla, normal biçimde yazılışı aynı olanlar (5995 gibi)
7. Katedral duvarındaki uzaylı
İspanya'nın Salamanca şehrinde bulunan bir katedralin (büyük kilise) duvarında görülen bu astronot figürleri görenlerin kafasını karıştırmış, bazı amatör dünya dışı yaşam araştırmacılarının da heyecanlanmasına sebep olmuştu. Ancak bu elbette uzaylıların eski bir yapıya attıkları bir imza değildi. Birincisi ilgili katedral günümüzde inşa edilmişti, ve yapısı itibariyle eski bir katedrali andırıyordu. Duvarlardaki astronot simgeleriyse gerçekti. Ancak bu taş ustası Jeronimo Garcia'nın eseri üzerine attığı imzadan başka birşey değildi. 
8. Ölüler ve yaşayanlar konusu
Uzun bir süre doğruluğuna inanılan bir başka garip yalan da insan nüfusuyla ilgiliydi. Şuan dünya üzerinde yaşayan insanların sayısının, dünya var olduğundan bu yana yaşamış ve ölmüş tüm insanların toplamından daha fazla olduğu iddia edildi. Ancak durum elbette böyle değil. Bugüne dek dünyamızdan 107 milyar insanın geçtiği tahmin ediliyor. Bugün dünya nüfusu ise 7 milyar civarında.
9.
Noel babanın babası Coca Cola
 
Her ne kadar pek yaygın olmasa da Noel Baba'nın Coca Cola tarafından bir reklam aracı olarak oluşturulup piyasaya sürüldüğü de konuşulan garip yalanlardan bir tanesi. Bunun bir dayanağı olarak da Noel Baba temasının Coca Cola reklamlarında yoğun bir şekilde kullanılması gösteriliyor. Noel Baba ilk kez Coca Cola reklamlarında 1900'lü yıllarda kullanılmıştı. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi Noel Baba'nın geçmişi çok daha eskilere dayanıyor.
10. Toby'i kurtarın
İsimlerinin Toby ve James olduğunu söyleyen iki kişi, kurdukları savetoby.com adlı internet sitesinde evlerinde Toby adında bir tavşan beslediklerini ve eğer kendilerine 50.000 USD bağışta bulunulmazsa Toby'i kesip yiyeceklerini açıklamışlardı. Kısa süreliğine bazı kişileri harekete geçirmiş olsa da, internet sitesi kısa süre sonra yayından kaldırıldı ve bunun tamamen bir eşek şakası olduğu anlaşıldı.