En abartılı ve ilginç 10 güzellik terapisi 11 December, 13:07'de eklendi

İşte güzellik arayışında, “yok artık dedirten” 10 sıra dışı güzellik terapisini sizler için derledik.

1. 24 Ayar Altın Maskesi
Abartıyla ilgili bir şey olur da altından bahsetmemek mümkün olur mu? Elbette listemizde altın var. Hiçbir aroması olmamasına rağmen uzun zamandır çeşitli yiyeceklere konan altının tek özelliği pahalı bir şey olması. Şimdi de altın bazı lüks salonlarda güzellik maskesi olarak hizmet vermeye başladı. Seans başına yaklaşık 500 dolar tutan altın maskesinin, cilt elastikiyetini arttırdığı, cilde parlak bir görüntü verdiği, kan dolaşımı güçlendirdiği ve güneş yanıklarını tedavi ederek, altın parlaklığında bir cilt elde etmenize yardımcı olduğu iddia ediliyor. Bunları gerçekten sağlar mı bilinmez ama şimdiden popülerleşen bu uygulamanın “evde uygulama kitleri” satılmaya başlanmış bile.
 
2. Kuş Dışkısı Maskesi
Altın tedavisinin aksine bilimsel temelleri olan bir uygulama olan “Kuş Dışkısı Maskesi”nin uygulanmasının tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Uygulama yüzyıllardır Japonya’da geyşalar tarafından kullanılmakta. Önceleri kurşun içeren makyaj malzemeleri kullanan geyşalar tarafından bu kurşun içeriğinin ciltte bıraktığı hasarları gidermesi için kullanılmış. Kuş dışkısı ile pirinç lapasının karışımından elde edilen macunun cilde uygulanması ile cildin kendisini onarması amaçlanıyor. Elde edilen maddenin guanin yönünden zengin olduğu tespit edilmiş. Guanin bir amino asit ve vücutta yapım-onarımda önemli bir işlevi var.
 
3. Havyar Maskesi
Bir şey pahalı ise onu yemek veya yüzümüze sürmek gerekir, öyle değil mi? Mesela biraz ırkçı bir söylem olarak “arap yağı bol bulmuş” diye başlayan atasözünde aslında her toplumda böyle bir abartı yönü olduğu es geçilmiş. Havyarın hikayesi de biraz böyle. Hem çok pahalı hem de egzotik bir yanı bulunan havyar, son yıllarda gittikçe artan oranda maskelerin içine de giriyor. Havyar genellikle başka deniz mahsulleri ile veya tek başına yüze masajla uygulanıp maske olarak bekletilerek uygulanıyor. Bunun derideki gözenekleri temizleyip havyarın içeriğindeki bileşenlerin vücuda nüfuz etmesini sağlaması bekleniyor. Taze balık yumurtasında bulunan amino asit ve bileşenlerin yüzün yenilenmesine ve akne gibi cilt problemlerinden kurtulmasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Bu alandaki çalışmalar, bir olasılık bunun doğru olabileceğini işaret ediyor.
4. Yılan Zehri
Yüze uygulanan yılan zehri cerrahi operasyonlardan veya botoxtan çekinenler için uygulanan bir yöntem. Tıpkı bir bakteriden elde edilen zehrin yüze uygulanması olan boroxtaki gibi, bir engerek türünden elde edilen zehrin paralize edici etkisi ile yüzün istenen biçimde kalması sağlanmaya çalışılıyor. Madonna’nın da içinde bulunduğu pek çok ünlü tarafından uygulanan bu metot, kozmetik bir güzellik arayışının uç örneklerinden biri olarak kullanılmaya devam ediyor.
5. Sümüklü Böcek Mukusu Maskesi
Bugün piyasada jelleri ve hazır maskeleri de bulunan sümüklü böcek maskesi orijinal olarak canlı sümüklü böceklerin yüzde gezdirilmesi ile uygulanıyor. Eğitimli bir estetisyenin yönlendirmesi ile canlı sümüklü böcekler yüzde gezdirilerek ürettiği mukusun yüze iyice uygulanması sağlanıyor. Sümüklü böceğin yüzde bıraktığı mukusta bir asit türünün olması nedeniyle yüzün üstündeki ölü deriden arınırken; içeriğindeki Allatoin, elastin, kolajen ve çeşitli antibiyotikler sayesinde de yüzün yeniden yapılanmasına yardımcı olacağı ve nemlendirici etkisi olacağına inanılıyor. Bütün bu etkinin yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğuna inanıldığından son yıllarda sümüklü böcek içeren yüzlerce çeşit kozmetik ürün, piyasa sarmış durumda. Orijinal canlı sümüklü böcek maskesi uygulaması ise seans başına yaklaşık 250 dolar civarı tutuyor.
 
 
 
6. Vampir Yüz Bakımı
Vampir yüz bakımını görür görmez kaçmak isteyebilirsiniz. Uygulama bittiğinde yüzünüzde binlerce küçük noktadan akan kanlar yüzünüzü kaplamış olacak. Her ne kadar, çok korkunç gözükse de, vampir yüz bakımı aslında cerrahi olmayan, kozmetik bir işlem. İşlemde, cilt bakımını yaptıracak kişinin kanından elde edilen jel benzeri bir madde akupunktur iğnelerini andıran iğneler yardımıyla cilde uygulanıyor. Bu madde ve uygulama sayesinde cildin kolajen artışı ve kan dolaşımının hızlanması sayesinde yenilendiği ve kırışıklara karşı direnç geliştirdiği düşünülüyor. Bu tedavi özellikle Kim Kardashian’ın sunduğu bir reality Show aracılığı ile popülerleşti. Kanlı yüz bakımı için Kim Kardasian programda 1500 dolar ödemişti.
7. Doktor Balık Ayak Bakımı
Türkiye’de uzun yıllardır uygulanan balıklarla ayak bakımı şimdi Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de gittikçe popülerleşiyor. Bu teknikte kullanılan balıklar epidermis tabakasını yedikleri için, cildin ölü deriden ayıklanarak bebek gibi yumuşacık bir ayağa sahip olmanızı sağlıyorlar. Her ne kadar gerçekten rahatlatıcı bir terapi sunsa da, bu yöntemin temel prensipleri nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanması da ciddi bir sorun. Kosmetik uygulamaların en önemli prensiplerinden ve sağlık açısından zorunlu uygulamalarından biri olan “kullanılan materyallerin her uygulama sonra atılması ya da dezenfekte edilmesi” gerektiği için, balıkları da dezenfekte etmek ya da çöpe atmak mümkün olmadığı için, ne yazık ki ABD’nin bazı eyaletleri ve bazı AB ülkelerinde bu terapi yasaklanmış durumda.
8. Tereyağı Daraltıcı Tedavisi
Etiyopya’da antik dönemlerden kalma bir güzellik ritüeli olan bu tedavinin amacı, kadınların doğum sonrası vajinalarının “toparlanmasını” sağlamak. Bu “tedavi”de, tedavi olacak kadın deneyimli bir masöz tarafından saçlarından ayak uçlarına kadar tereyağı ile masaj yapılıyor ve bu masaja elbette tedavinin amacı olan bölge de dahil. Bu bölge de içi ve dışı dahil olmak üzere tereyağı ile ovuluyor. Bundan sonra tereyağı ile ovulan kadın bir bacanın tepesine cimlastikçi gibi oturtuluyor ve tüm tereyağı eriyene kadar o pozisyonda kalıyor. Bu oldukça ilginç tedavinin, garip bir şekilde doğum sonrası vajina kaslarının güçlenmesine yardımcı olduğu da tespit edilmiş.
9.
Tokat Tedavisi
 
Tata adıyla da bilinen güzellik uzmanı “Rassameesaitarn Wongsirodkul” Amerika Birleşik Devletleri, San Francisco’da bulunan “Tata Masaj” salonunda müşterilerinin ağzının ortasına tokadı basıyor, üstüne bir de para alıyor. 15-20 dakika süren tokat tedavisinin seansı 350 dolar tutuyor. Bangkok doğrumlu masöze göre tokat tedavisi cildin alı ay kadar ince ve gergin olmasını sağladığı gibi, bıçaksız-kansız bir şekilde içinizdeki güzelliği de dışarı çıkartıyor.
10. Boğa Spermi (Billur Maskesi)
Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle de Kaliforniya’da gittikçe popülerleşen bu terapiye “saç viagrası” da deniyor. 45 dakika süren terapinin ücreti ise 90 dolarla 140 dolar arında değişiyor. Tahmin edeceğiniz gibi, gittikçe daha fazla salonda verilen bu hizmet, ciddi bir talep de görüyor. Tedavi Amerika’da “boğa spermi terapisi” olarak anılıyor olsa da, bu tedavi eğer Türkiye’de uygulanırsa adının “billur maskesi” olacağından ve “billur gibi saçlar” vadedeceğinden şüpheniz olmasın. Çünkü aslında terapi, boğanın testislerinin kaynatılıp bu kaynatılan suyun saça uygulanmasından ibaret. Bu yöntemle elde edilen suyun saçı onardığı ve kökleri güçlendirdiği ifade ediliyor.