Emniyet'te yeni atamalar

ANKA |  19 Haziran 2009 Cuma - 22:00 | Son Güncelleme : 19 06 2009 - 22:00


ANKARA- Valiler ve il emniyet müdürlerinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki daire başkanlıklarına da atamalar yapıldı. Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na Yüksel Babal getirildi. Babal 2005 yılındaki Polis Şurası’nda babasıyla birlikte terfi alarak dikkat çekmişti.

Görev değişikliği yapıldı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki daire başkanlarıyla ilgili değişikliği onayladı. Onayla 6 daire başkanı görevden alındı, 3 daire başkanı yer değiştirdi, 8 daire başkanlığına yeni atama, 4 daireye de vekaleten görevlendirme yapıldı. Görevden alınan 4 daire başkanı ile 4 polis başmüfettişi de Emniyet Müşaviri olarak görevlendirildi. Bu isimlerin yurt dışına güvenlik müsteşarı olarak gönderilmesi için kararname hazırlandığı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü onayının beklendiği bildirildi.

Babal, babasıyla terfi etmişti

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na ise uzun yıllar bu dairede görev yaptıktan sonra geçen yıl birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi eden Yüksel Babal getirildi. Babal, çeşitli illerde terör şube müdürlüğünün yanı sıra kaçakçılık birimlerinde de önemli operasyonlara katılmıştı. Babal son olarak aynı yerde daire başkan yardımcılığı görevinde bulunuyordu. Babal’ın bir başka özelliği ise, babasıyla birlikte terfi alan ilk polis müdürü olması. 2005 yılı Polis Şurası’nda Yabancılar Hudut ve İltica Daire Başkan Yardımcısı Kadir Babal 1. sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne atanırken, Terörle Mücadele ve Harekat Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürlüğü yapan oğlu Yüksel Babal da 2. sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi etmişti.

Babası adına sınıf yaptırdı

Daire başkanlığına atanan Yüksel Babal’ın babası Kadir Babal, polis memuru olarak mesleğe başlamış, dışarıdan üniversite bitirerek amirliğe terfi etmiş ve daire başkan yardımcılığına kadar yükselmişti. Kadir Babal daha sonra emekliye ayrılmıştı. Yüksel Babal, babasının emekliye ayrılmasının ardından onun adına memleketlerindeki bir okula bilgisayar ve teknoloji sınıfı yaptırmıştı.

Vekaleten yönetilen birimler

Bu arada, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na vekaleten bu görevi yürüten Ahmet Yanç, Trafik Plan ve Destek Daire Başkanlığı’na Polis Başmüfettişi Ahmet Türker, Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı’na Merkez Emniyet Müdürü Nevzat Önder, boş olan Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı’na Merkez Emniyet Müdürü Yusuf Avan, yeni kurulan Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na Polis Başmüfettişi Fettah Ünsal atandı.

ETİKETLER

0