Emma Stone fark attı, Oscar'ı kaptı!

28 Şubat 2017 Salı - 11:30 | Son Güncelleme : 28 02 2017 - 11:30

Medya Takip Merkezi (MTM), Los Angeles'ta gerçekleşen ve tüm dünyanın gözünü çevirdiği 89. Oscar Ödül Töreni’ni mercek altına aldı.


2017 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. 24 Ocak’ta adayların açıklanması ile başlayan yarış 26 Şubat gece yarısı itibariyle sona erdi. 2017 Oscar Ödül Töreni bu süre dilimi içerisinde 3 bin 204 habere konu oldu.  
 
14 dalda aday olan yılın en çok konuşulan yapımı 'La La Land' filmi 6 dalda ödüle layık görüldü. En iyi orijinal senaryo, en iyi film müziği, en iyi sinematografi, en iyi prodüksiyon tasarımı, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen dallarında ödül kazanan film, yazılı basın ve internet medyasında toplam 2 bin 460 habere konu edildi.
 
OSCAR'LIK SKANDAL
 
89. Oscar Ödül Töreni, görülmemiş bir skandala sahne oldu. Merakla beklenen En İyi Film Oscar'ı önce 'La La Land' olarak açıklanırken, daha sonra 'Moonlight' şeklinde düzeltme yapıldı ve Oscar tarihinde bir ilk yaşandı.
 
'Moonlight' filmi; En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Film de dahil olmak üzere 3 dalda ödül kazanırken, yazılı basın ve internet medyasında toplam 2 bin 173 habere konu oldu ve La La Land’ın gerisinde kaldı.
 
EN ÇOK KONUŞULAN İSİM EMMA STONE
 
'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünün sahibi Emma Stone, bin 847 haberle en çok konuşulan isim oldu. 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülüne layık görülen Casey Affleck bin 333 haber, 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ödülü sahibi Viola Davis ise bin 254 haberle medyada yer aldı.
 
MAHERSHALA ALİ TARİHE GEÇTİ
 
'Moonlight' filmindeki performansıyla Mahershala Ali, 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü aldı ve bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu olarak tarihe geçti. MTM’nin raporuna göre oyuncu, yazılı ve dijital basında toplam bin 538 habere konu edildi. 
 
'La La Land' filmi ile en iyi yönetmen ödülü kazanan 32 yaşındaki Damien Chazelle, şimdiye kadar bu ödülü kazanan en genç yönetmen olarak kayda geçti. 14 dalda aday gösterilen filmi ile geceye damgasını vuran yönetmen, yazılı basın ve internet medyasında toplam bin 188 habere konu oldu.
 
'En İyi Yabancı Film' ödülü, 'The Salesman' filmi ile İranlı yönetmen AsgharFarhadi'ne verildi. Farhadi, Trump'ın Müslüman ülkelere uyguladığı vize yasağını boykot ederek, Oscar törenine katılmadı. Film, yazılı ve dijital basında toplam bin 42 haberle yer aldı.