• »
  • Ekonomi Haberleri »
  • Emine Erdoğan:İsteğimiz kadınların sadece çalışan olmaları değil, girişimciler haline gelmeleridir

Emine Erdoğan:İsteğimiz kadınların sadece çalışan olmaları değil, girişimciler haline gelmeleridir

AA |  22 Şubat 2020 Cumartesi - 15:27 | Son Güncelleme : 22 02 2020 - 15:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranı 2004 yılında yüzde 23 iken, 2018 yılında yüzde 34'e yükseldiğini belirterek, "Fakat artık istediğimiz, kadınların sadece çalışan olmaları değil, girişimciler haline gelmeleridir. Çünkü girişimcilik sayıca olduğu kadar nitelik olarak da arttığında, ekonomik büyümeye olumlu etkiler yapıyor." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine  Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ve Galatasaray  Üniversitesi iş birliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İstanbul Kalkınma  Ajansının (İSTKA) desteğiyle kurulan Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER) Projesi  Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.  Türkiye'nin girişimci kadınlarıyla birlikte olmaktan duyduğu  memnuniyeti dile getiren Erdoğan, kadınlara, "Ruhunuzdaki enerji bize de sirayet  ediyor. Heyecanınız bize de ilham veriyor." diye seslendi.
 
Bu ruhu ve heyecanı üretime dönüştürmek için kolları sıvayan TİKAD'ı  tebrik eden, Galatasaray Üniversitesini ve projeye destek veren İSTKA'yı kutlayan  Erdoğan, GİKAMER'in çok büyük bir ihtiyaca cevap vereceğine inandığını ifade  etti. Kadınların girişimcilik ekosistemine katılmasının ekonomik büyümeyi  son derece olumlu etkilediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu: "Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre, kadınların iş gücüne katılım  oranındaki yüzde 1'lik artış, küresel gayrisafi hasılayı 80 milyar dolar  artırabilir. Tabii bu ekosisteme dahil olmak kadar, orada tutunmak da bir o kadar  önemli. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı, 2004 yılında yüzde 23 iken,  2018 yılında yüzde 34'e yükseldi. Yaşanan sosyal değişimler, teknolojinin her an  gelişmesi ve farklı endüstri kollarının ortaya çıkması, kadınların iş yaşamına  katılmasını kolaylaştırıyor. Fakat artık istediğimiz, kadınların sadece çalışan  olmaları değil, girişimciler haline gelmeleridir. Çünkü girişimcilik sayıca  olduğu kadar nitelik olarak da arttığında, ekonomik büyümeye olumlu etkiler  yapıyor."
 
 "Kadınların zihin dünyası parlak fikirlerle dolu"
 
 Emine Erdoğan, her ne kadar "kadın girişimciler" diye bir ayrıma  gidiliyor olsa da girişimciliğin bir ruh ve bakış açısı meselesi olduğunu,  kadınların bugüne kadar bu yönlerini ifade edecek alandan çoğunlukla mahrum  kaldıklarını söyledi. Bu nedenle GİKAMER projesinin, kadın girişimciliğini artıracak deneyim  aktarımı sürecinin çok önemli olduğuna inandığını aktaran Erdoğan, bununla  birlikte GİKAMER'de verilecek eğitimlerin kadın girişimciliğinin artmasında en  önemli unsur olan öz güvenin kazanılmasını sağlayacağının altını çizdi. Kadınların zihin dünyasının muhteşem, parlak fikirlerle dolu olduğunu  belirten Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat bu fikirleri ete kemiğe büründürme noktasında yaşanan  çekinceler var. İşte o nedenle finansal okuryazarlıktan tutun, ağ kurma ve  iletişim eğitimine kadar bir girişimcide olması gereken tüm donanımlar burada  kazandırılacak ve kadın girişimcilerimiz kendi kanatlarıyla uçmaya hazır hale  gelecekler. GİKAMER'in de özellikle teknoloji, yenilik ve yaratıcılık odaklı  olmasını çok önemli buluyorum. Çünkü hayatta etrafımızda gördüğümüz her şey bir  yorumdur. Bu yorumun tek bir bakış açısıyla yapılması, farkında olmadığımız kör  noktaların oluşmasına neden olabilir."
  
 "Kadınlar teknolojinin tasarımcıları olursa hayat zenginleşir"
 
Bir araştırmaya göre, emniyet kemerlerinin takılı olması halinde  kadınların trafik kazalarında erkeklere oranla yüzde 47 daha fazla  yaralandıklarını aktaran Erdoğan, "Çünkü emniyet kemerleri erkek sürücülerin  anatomisine göre tasarlanıyor. Buradan teknoloji endüstrisinin kadınların  aleyhine çalıştığı gibi yanlış bir sonuç elbette çıkmasın. Buradaki sorun,  kadınlarımızın teknoloji endüstrisine üretici ve tasarımcı olarak az sayıda  katılmalarıdır. Eğer kadınlar teknolojinin sadece kullanıcıları değil, bilakis o  teknolojinin tasarımcıları olursa hayatın zenginleştiğini göreceğiz."  değerlendirmesini yaptı. Emine Erdoğan, içinde bulunulan çağda, koşar adımlarla yaklaşılan bir  dördüncü sanayi devriminin durduğunu, bu teknolojik dönüşümün insanlığın da  dönüşümü demek olduğunu anlattı.
 
   Bu yüzyılda iletişim alanında yaşanılan değişimlerin hayatın her  alanını hem olumlu hem de olumsuz olarak dönüştürdüğüne işaret eden Erdoğan,  "Bundan sonra karşılaşacağımız yenilikler de aynı etkilere sahip olacak. Yaşam  kültürümüzden çalışma biçimlerimize ve hatta birbirimizle kurduğumuz ilişkiye  kadar büyük bir değişim geçireceğimizi uzmanlar söylüyor. Ortak geleceğimizin  nasıl şekilleneceği şimdi göstereceğimiz ortak çabaya bağlı." diye konuştu.  Emine Erdoğan, anne babalara, "Kız çocuklarımızı erken yaşlarda  bilimle tanıştıralım. Mühendislik fakültelerimizin daha çok kız öğrenciye  ihtiyacı var." çağrısında bulundu.
 
 "Kadınlarımızın bilgi, beceri ve donanımının artması daha güçlü  aileler demek"
 
 Kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlarla ilgili yapılan  çalışmalarda, iş ve aile yaşamı çatışması gibi bir başlık çıktığını gördüklerini  aktaran Erdoğan, "Ailenin ve iş yaşamının birbirine karşıt iki mecra olarak  düşünülüyor olması da ayrı bir sorun. Halbuki kadınların özgün potansiyellerini  ortaya koyabilmeleri, birçok sosyal faydayı beraberinde getirir. Kadınların  fıtratlarına ait eşsiz zenginliği yaşama katmaları, toplumsal gelişimimiz için  çok önemli. Ayrıca unutmamalıyız ki, kadınlarımızın bilgi, beceri ve donanımının  artması daha güçlü aileler demektir." dedi.
 
   Bu büyük tartışmasına son noktayı, medeniyet tarihinin ortaya  koyduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Anadolu'nun kadim tarihine dönüp baktığımızda, kadınları hayatın her  yerinde üretirken görüyoruz. Baciyan-ı Rum kadınlarımıza rol modeldir.  Yaşadıkları toplumun dertlerine çare üreten, iş üreten, kültür üreten bu kadınlar  bizim geçmişimiz ve DNA'mızdır. Aynı şekilde İslam tarihinin sayfaları da bilim  ve ilim üreten hanımların örnekleriyle dolu. Harvard'dan ve Oxford'dan çok önce,  dünyada ilk üniversiteyi Fatıma el-Fihri adında bir kadın kurmuştur. Bizler  başarıya bu örneklerle kendi değer dünyamızın bize kazandırdıklarıyla ulaşacağız.  Yeter ki, iş ve aile hayatı arasında bir denge kuralım. Devletimiz iş hayatındaki  kadınların özel hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler yapıyor. Çocuk sahibi  kadınlarımız için doğum ve süt izni düzenlemeleri, kreş imkanları ile bu dengenin  sağlanması için çalışıyor."
 
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk  kadınlarının çok özel bir ruha ve yeteneğe sahip olduğuna inandığını dile  getirerek, kadınların tarih boyunca manevi gücünü ve aklının geniş sınırlarını  birçok kez ispat ettiğini vurguladı. Kadınların teknolojinin her bir kolunda kısa zamanda büyük işler  yapacağını belirten Erdoğan, kadın girişimcilerin bu konuda yol açacağını,  ardından da nice genç kızın yürüyeceğini sözlerine ekledi. Emine Erdoğan, konuşmasının ardından GİKAMER eğitimlerine katılan 10  başarılı girişimci kadına sertifikalarını takdim etti.  TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut ve Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Ertuğrul Karsak, Emine Erdoğan'a hediye verdi.  Programın sonunda Erdoğan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk, TİKAD üyeleriyle aile fotoğrafı çektirdi.