Emine Erdoğan, hayırsever iş insanlarıyla iftarda buluştu

28 Mayıs 2019 Salı - 13:04 | Son Güncelleme : 28 05 2019 - 13:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,"Geleceğin arzu ettiğimiz şekilde inşası ise, yalnızca kurumların değil, bir toplumu oluşturan tüm fertlerin sorumluluğundadır. İnanıyorum ki, iş adamlarımız, iş kadınlarımız, bu gerçeğin farkındalar. Ben bu nedenle, özel sektörümüzü Tasarım ve Beceri Atölyeleri'ne katkıda bulunmaya davet ediyorum" dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi  Emine Erdoğan,Dolmabahçe Ofisi'nde Milli Eğitim Bakanlığınca  gerçekleştirilen "Eğitime Değer Katanlar Bağış Programı"nda hayırsever iş  insanlarıyla iftar sofrasında bir araya geldi.
 
Tasarım Beceri Atölyeleri'nin yapımı için hayırseverlerden bağışların  toplandığı program öncesinde davetlilere seslenen ve çocukların en büyük  değerleri olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bu fani dünyada yaptığımız her iş,  onlara hak ettikleri bir geleceği hazırlamak için.  Bizler, onlara karşı olan  sevgimizi, hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ülkeyi miras bırakarak  gösterebiliriz.  Böylesi bir geleceği hazırlamak için ise, çağın bizden  beklediklerine hızlı uyum sağlamamız, sistemlerimizi sürekli olarak güncellememiz  gerekiyor.  Günümüzde değişim öyle hızlandı ki, çağa ayak uydurmak hepimiz için  hayati önem taşıyor.  Takdir edersiniz ki, yeni dünyada eski söylemlerle var  olmamız mümkün değil." diye konuştu. Erdoğan, dünyanın sanayi 4.0'ı, toplum 5.0'ı, gür sesle tartıştığı bir  dönemde, çocukların bu dönüşümü hem takip edebilecek, hem de ona yön verebilecek  donanım ve öz güven içinde yetiştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlatmış olduğu Tasarım Beceri  Atölyeleri'nin tanıtımını kısa süre önce yaptıklarını anımsatan Erdoğan, şöyle  devam etti: "Çocuklara, kendi potansiyellerini ortaya koyabilecekleri, sınıf  ortamının sınırlayıcı atmosferinden uzak deneyim yaşayabilecekleri atölyeler  kuruldu.  30 pilot okulda uygulama yapıldı ve çok verimli sonuçlar alındı.   Amacımız, Tasarım Beceri Atölyelerimizi en kısa zamanda ülke çapında  yaygınlaştırmak. Çünkü bizim çocuklarımız her şeyin en iyisini hak ediyor." Erdoğan, çocukları birer tohum olarak gördüğünü belirterek, onların  filizlendiklerinde hangi çiçeği açacağının bilmediği, gizi içinde saklı tohumlar  olduğunu söyledi.
 
"Atölyeler sayesinde çocuklar ve gençler, kalıpları kıracak"
 
Çocukların içlerindeki potansiyeli en verimli şekilde ortaya  dökebilecekleri şartlara kavuşmaları için imkanlar var etmeleri gerektiğini ifade  eden Erdoğan, "Tasarım Beceri Atölyeleri'nin getireceği başarıya ve eğitim  anlayışımızda yeni bir dönem açacağına yürekten inanıyorum. Bu atölyelerde özgür  ve eleştirel düşünebilen, güçlü kişiliğe sahip, geleceğin liderlerini yetiştirmek  hedefleniyor. Müzikten fen bilimlerine, tabiattan güzel sanatlara, yaşam  becerilerinden yazılım ve tasarıma kadar bir medeniyeti ihya ve imar edecek her  alanda çocuklarımıza deneyim alanları açılıyor. Bu atölyeler sayesinde  çocuklarımız ve gençlerimiz, kalıplar arasında sıkışan değil, o kalıpları kıran  bireyler olacaklar." değerlendirmelerinde bulundu. Emine Erdoğan, hiçbir medeniyetin topla tüfekle, tankla füzeyle  kurulamayacağına dikkati çekerek, medeniyetin en başta ilimle kurulduğunu  vurguladı.  Gerek içinde bulunulan çağda, gerekse gelecekte hakim gücün bilek gücü  değil, bilginin gücü olacağına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geleceğin arzu ettiğimiz şekilde inşası ise, yalnızca kurumların  değil, bir toplumu oluşturan tüm fertlerin sorumluluğundadır.  İnanıyorum ki, iş  adamlarımız, iş kadınlarımız, bu gerçeğin farkındalar. Ben bu nedenle, özel  sektörümüzü Tasarım ve Beceri Atölyeleri'ne katkıda bulunmaya davet ediyorum.   Sermaye sahiplerimiz, bireysel olabileceği gibi, dernek, platform olarak da, bir  veya daha çok atölyenin kurulumunu üstlenebilirler.  Atölyelerimizin  kapasitelerinin büyümesinde, vereceğiniz desteklerle eğitim öncüleri olabilir,  isimlerinizi bu eğitim yuvalarında yaşatabilirsiniz.  İyi kalitede eğitim,  yalnızca büyük kentlerde ya da özel okullarda erişilebilen bir imkan olmamalı.  Bizler güç birliği yaparak Türkiye’yi güçlü ve aydınlık yarınlara taşıyacak daha  fazla yavrumuza dokunabilmek istiyoruz.  Ülkemizin her bir karışındaki  evlatlarımız, işlenmeyi bekleyen madenler gibidir.  Eğer onları çağın  ihtiyaçlarına göre doğru yönlendirebilirsek, gelecek bizim için çok daha ümit  verici olacaktır.  Dünyada hak ettiği konuma kavuşmuş bir Türkiye ancak, insan  kalitesinin yükseltilmesiyle mümkündür.  Türkiye, hepimizin ortak sevdası. Bu  hedefin gerçekleşmesinin de, hepimizin emeği ve katkısı ile mümkün olacağı  açıktır.  Biliyoruz ki, 'Yurt müdafaasının en emin yolu eğitimdir.' Çünkü  eğitimli insanlara sahip toplumların irfan kaynakları tükenmediği gibi, kendini  çoğaltan bir niteliğe de sahiptir. Bu nedenle eğitime yapacağımız yatırımın en  geçerli ve en karlı yatırım olduğuna inanıyorum."
 
"Atölyeleri, çocuklarımızın, ilmin semasında yüksekten uçmaları için  sağlam bir kanat olacaktır"
Erdoğan, bu topraklarda yetişen alimler, mütefekkirler, mimarlar,  sanatçılar, tıpçılar, edebiyatçılar ve daha nice büyük insanın, Türkiye'nin  potansiyelinin birer ispatı olduğunu dile getirerek, "Cemil Meriçler, Halide  Edipler, Aziz Sancarlar örneklerden sadece birkaçıdır.  Bu potansiyelin yeniden  aktif hale getirilmesi, Türkiye’nin gelecekte de lider bir ülke olmasının  anahtarıdır.  İnsana yapılacak yatırıma, ülke olarak yalnızca bizim ihtiyacımız  yok. Ülkemizin genel karakteri dolayısıyla, bölgemizin refahı için de, bu temel  bir ihtiyaçtır.  Biz, dünyaya en çok insani yardım götüren, insanlığı  kalkındıran, hayatı sürekli olarak yeniden inşa eden bir medeniyetteniz.   Dolayısıyla bu medeniyetin bayrak taşıyıcısı çocuklarımızı en doğru şekilde  yetiştirmek, gelecekte tüm dünya için taze bir nefes olacaktır.  İnanıyorum ki,  Tasarım Beceri Atölyeleri, çocuklarımızın, ilmin semasında yüksekten uçmaları  için sağlam bir kanat olacaktır." dedi.
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: İlk kez...
 
Programda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ilk kez bir  ülkenin eğitim sisteminin alt sistemlerle beraber bütünleşik olarak ele alındığı  ve her bir alt sistemin birbiriyle alakasının güçlü bir şekilde fizibilitesinin  yapıldığı bir tasavvurdan söz ettiklerini söyledi. AK Parti döneminde yapılan hizmetlerin daha önce bir hayal olduğuna  vurgu yapan Selçuk, "Bugün zamanın ruhunun getirdiği birtakım değişiklikler ve  yeni bir bakış açısı lazım. Yeni bir tasavvur geliştirmemiz lazım. Bunu  yapabiliriz. Bu topraklarda bir mutabakat içerisinde çocuklarımızda  buluşamayacaksak biz nelerde buluşacağız? Hususen vurgulamak istediğim bu alt  sistemlerden biri de bu Tasarım Beceri Atölyeleridir. Bizim çocuklarımız sadece  ve sadece kağıt üzerinde a,b,c şeklinde işaretlemelerle eğitim hayatlarını  sürdürdüklerini zannediyorlar. Bu gerçekten bir zan. Eğitimin kendisi değil.  Bizim bunu dönüştürmemiz lazım. Yaratılışta var olan 3 hususiyeti dikkate alarak  yapabiliriz. Düşünsel olanı duygusal olanı ve fiziksel olanı bütünleştirerek  çocuğun tabiatına hürmet ederek yapabiliriz. Bunu yapmak için Tasarım Beceri  Atölyelerinde her bir çocuğumuzu ilkokul birinci sınıftan itibaren mühendislik  atölyesine sokmamız lazım. Robotik, drama, sanat ve spor atölyesine sokmamız  lazım. Bunun için özellikle pilot çalışmalarda, kenar mahallelerdeki fakir  bölgelerdeki okullarda başladık. Adıyaman'dan, Ağrı'nın ilçelerinden başladık."  ifadelerini kullandı. Selçuk, çocukların atölyelerdeki çalışmaları sırasında öğretmenlerin  dönüşümüne de tanıklık ettiklerini anlatarak, bu atölyelerin lisede de devam  edeceğini söyledi.
Orta öğretimde de Hayal-Etkinlik-Yaşam (HEY) atölyelerinin olacağını  aktaran Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu:  "Öğrenciler milli ya da uluslararası seviyelerde sertifikalarla  desteklenecek. Orta öğretimdeki her bir öğrencinin ulusal ya da uluslararası bir  sertifikayla lise bittiğinde buluşmasına imkan sağlıyoruz. Uzaktan öğretimin  imkanlarını getiriyoruz. Başka kurum ve kuruluşlarda bulunan sertifika ve  eğitimlerin ders olarak kredilendirilmesini sağlıyoruz. İlk, orta ve liseyi  bütünleşik olarak ele aldığımız için yapmak zorundayız. Bunun için bir alt yapı  kurmak zorundayız."
Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu liderliğe dikkati  çekerek, "Dünya tarihinde büyük bir eğitim projesi yapmış bütün ülkelerin  arkasında büyük bir lider yatıyor. Bu bir milli eğitim bakanının kendi başına  çözebileceği meselenin çok çok ötesindedir. O sebeple Cumhurbaşkanımızın  liderliği çok önemli. Hanımefendinin liderliği çok önemli. Çünkü onun cesareti  bizi cesaretlendiriyor. İstiyoruz ki çocuklarımız artık daha fazla  gülümsesinler." dedi.
 
574 okula Tasarım Beceri Atölyesi yaptırma sözü
 
Program sonunda 120 hayırsever iş insanı 574 okula Tasarım Beceri  Atölyesi yaptırma sözü verdi. Sancak Grup adına Ethem Sancak Siirt'teki 200  okula, OPET AŞ 81 ilde 81 okula, Doğan Holding 32 okula, Demirören Gayrimenkul,  Riot Games, Türkerler İnşaat ve L.C. Waikiki Mağazacılık 20'şer okula Tasarım  Beceri Atölyesi yaptırma sözü vererek dikkati çekti.
 
Erdoğan ve Selçuk'un hayırsever iş insanlarına hitap ettiği programda  Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu’nda ortaya konulan paradigma  değişimini yansıtacak önemli projelerden biri olarak hayata geçirdiği ve tüm  dünyaca kabul gören deneyim temeliyle, öğrenmeyi kaliteli hale getirecek olan  Tasarım Beceri Atölye'lerinin yapımı için bağışlar alındı.   Bağış programında her masa, maliyeti yaklaşık 150 bin lira olan  atölyelerin kaç okula kurulmasını sağlayabileceğini beyan etti. Masalarda bulunan  Milli Eğitim Bakanlığı mensupları bireysel bağışları kayıt altına aldı.  120'nin üzerinde iş insanının bağışları ile, belirlenen ilkokul ve  ortaokullara tasarım beceri atölyeleri kurulacak. Akademik bilgiyi beceriye dönüştürmeyi hedefleyen, çocuklara ilgi,  yetenek ve mizaçları doğrultusunda pratikler kazandırmak, onların duygu, düşünce,  eylem dengesini oluşturmak, eğitimi gerçek hayatla ilişkilendirmek için  yapılandırılan Tasarım Beceri Atölyeleri, 27 Şubat 2019'da Ankara'da Erdoğan'ın  katılımıyla yapılan bir programla kamuoyuna tanıtılmıştı. Erdoğan burada ilk çağrıyı yapmış, iş insanları ve kurumları gelecek  için önemli olduğuna vurgu yaptığı Tasarım Beceri Atölyeleri'nin sayısının  artırılmasına katkı vermeye davet etmişti.
 

ETİKETLER