Emine Erdoğan, Cengiz Aytmatov Salonu'nun açılışını yaptı

AA/DHA |  02 Eylül 2018 Pazar - 12:34 | Son Güncelleme : 02 09 2018 - 13:41

Emine Erdoğan, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Kırgızistan Milli Kütüphanesi bünyesinde kurulan Türkiye - Kırgızistan Kültür Merkezi Cengiz Aytmatov Salonu'nun açılışını yaptı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kırgızistan Milli Kütüphanesi bünyesinde kurulan Türkiye - Kırgızistan Kültür Merkezi Cengiz Aytmatov Salonu'nun açılışını yaptı. TİKA tarafından 2006 yılında "Türkçe Eserler Kitaplığı" ile nüvesi oluşturulan merkez daha geniş bir alanda güçlendirilerek bir kültür merkezi haline geldi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,  Cengiz Aytmatov Kültür Merkezinin açılışında, 84 yıllık  tarihi geçmişe sahip bu köklü kurumda, Türkiye'nin bir bölüm açarak, ilme ve  irfana katkıda bulunmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti. 2006 yılında Milli Kütüphane içerisinde 60 metrekarelik bir odada  Türkiye bölümünü açtıklarını ve ülkenin önemli eserlerini buraya getirdiklerini  vurgulayan Emine Erdoğan, "Şimdi çok daha büyük bir alanda, sadece bir kütüphane  değil aynı zamanda kültür merkezi olarak da kullanılabilecek bir bölümü, Kırgız  Milli Kütüphanesi'ne kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz." ifadesini  kullandı.
 Emine Erdoğan, büyükelçiliğin eşgüdümü ve TİKA eliyle, tadilat ve  restorasyonu yapılan bu mekanı, Kırgızistan-Türkiye dostluğunu güçlendirecek bir  ilim yuvası olarak gördüklerini bildirdi. Türkiye'de yayımlanan kültür, sanat, tarih, bilim, turizm ve sağlık  alanlarındaki önemli eserleri getirerek, Kırgız araştırmacı, öğrenci ve  okuyucuların istifadesine sunmanın memnuniyet verici olduğunu aktaran Emine  Erdoğan, şöyle devam etti: "Milli Kütüphane bünyesinde bulunan Cengiz Aytmatov'un eserleri ve ona  atfedilmiş binlerce kitabı da eklediğimizde burası hakikaten adına yakışır bir  kütüphane haline gelmiştir.  Ayrıca, kütüphane bünyesinde çocuklarımızın da  düşünülmüş olması beni ziyadesiyle memnun etti. Minik okuyucularımız burada  ebeveynleri ile sağlıklı ve güvenli bir ortamda kitaplarını okuma ve ödevlerini  yapma fırsatı bulacaklardır.
 
 Kütüphane ayrıca bilim adamları ve üniversite öğrencilerinin de  araştırma yapmalarına imkan sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.   Büyükelçiliğimizin destekleri ve Kırgız Milli Kütüphanesi'nin işbirliği ile bu  kültür merkezinde periyodik kültür programları düzenlenmesi anlamlı olacaktır. Bu  konuda biz de tüm destek ve katkılarımızı vermeye hazırız."
 
  "Türkiye'nin, Kırgız halkına hediyesidir"
 
 Emine Erdoğan, açılışını yaptıkları kültür merkezinin en güzel  yanlarından birisinin de buraya büyük edebiyatçı ve düşünce adamı Cengiz  Aytmatov'un adının verilmiş olmasının önemine işaret etti.
Bu kültür merkezinin, doğumunun 90'ıncı yılı münasebetiyle merhum  Aytmatov'un anısına Türkiye'nin, Kırgız halkına bir hediyesi olduğuna değinen  Emine Erdoğan, "Bu vesileyle merhumu rahmetle anıyorum.  Kütüphanenin en güzel ve  geniş alanlarından birini tahsis eden Kırgız Cumhuriyeti Devletine, Kırgızistan  Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığına, Kırgız Milli Kütüphanesi Müdürlüğüne  ülkem adına teşekkürlerimi sunuyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." dedi.Emine Erdoğan, ziyareti sırasında kendilerine büyük bir  misafirperverlik gösteren Kırgız devletine ve halkına teşekkürlerini sunarak,  Türkiye-Kırgızistan dostluğunun güçlenerek sürmesi temennisinde bulundu.
 
Kırgız Cumhurbaşkanı'nın eşi Aygül Tokoeva'nın da katıldığı açılışta Kırgız First Lady'sinin yanısıra Emine Erdoğan da bir konuşma yaptı. Merkezin Türkiye-Kırgızistan dostluğunu güçlendireceğine inandığını söyledi. Açılış törenine ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kız kardeşi ve oğlu da katıldı. Kütüphane yetkilileri, Emine Erdoğan'a Cengiz Aytmatov Ansiklopesi hediye etti. Emine Erdoğan'a ziyareti sırasında bakan eşleri eşlik etti.
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kırgızistan Milli Kütüphanesi bünyesinde kurulan Türkiye - Kırgızistan Kültür Merkezi Cengiz Aytmatov Salonu'nun açılışını yaptı. TİKA tarafından 2006 yılında "Türkçe Eserler Kitaplığı" ile nüvesi oluşturulan merkez daha geniş bir alanda güçlendirilerek bir kültür merkezi haline geldi.

ETİKETLER