Emine Erdoğan Bosna Hersek'te açılış yaptı!

AA |  09 Temmuz 2019 Salı - 15:02 | Son Güncelleme : 09 07 2019 - 15:08

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Saraybosna Mjedenica Özel Eğitim ve Terbiye Kamu Kurumunun açılışını yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek ziyaretine eşlik eden Emine  Erdoğan, psiko-fiziksel yetersizliği bulunan bireylere yönelik yapılan TİKA  Saraybosna Mjedenica Özel Eğitim ve Terbiye Kamu Kurumunun açılışını  gerçekleştirdi.
 
Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Saraybosna'da bulunmaktan  duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Aramızdaki güçlü bağlar, elimizdekini paylaşma iştiyakı da veriyor.  Özel eğitimde tecrübe paylaşma programı da bu güçlü arzunun mahsulüdür.  İnanıyorum ki karşılıklı istifadeler ile bu dostluğu daha da büyüteceğiz. Ülkemizin dostluk eli TİKA, Milli Eğitim Bakanlığımız ile iş birliği halinde özel  eğitim uygulamalarındaki yenilikleri Balkanlar'daki dost ve kardeş ülkelerle  paylaşıyor."
 
Türkiye'de özel ihtiyaçları olan bireyler için yüksek  farkındalıkla  çalışmalar yapıldığını vurgulayan Emine Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"İnanıyoruz ki bu onların en temel insan hakkıdır, fırsat eşitliğinin  gereğidir. Güçlü toplum olmanın yolu, toplumun tüm bireylerinin kendini güçlü  hissetmesinden geçer. Bu nedenle özel insanlarımızı toplumsal hayata katmanın  yollarını arıyoruz. Onlar için istihdam alanları açıyoruz. İnanıyoruz ki en  kalıcı yatırım eğitimdir. Bu bağlamda bu tecrübeleri Afrika'dan Balkanlar'a, tüm  dost ülkelere de taşımaya gayret ediyoruz."
 
Emine Erdoğan, TİKA'nın, Bosna Hersek'te 8 özel eğitim okulu  bünyesindeki 16 atölye ile sınıfın tadilat ve donanımını sağladığını  hatırlatarak, "Böylelikle çocuklarımızı birçok açıdan geliştirebilirsek engelleri  de aşmış oluruz. İnsan ruhuyla, kalbiyle, vicdanıyla insandır. Herhangi bir engel  insanın içindeki bu çok yönlü potansiyeli öldüremez. Yeter ki biz  zihinlerimizdeki prangaları çözelim, engelleri kaldıralım." değerlendirmesini  yaptı.
 
Açılışta Emine Erdoğan'a Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey üyesi  Şefik Caferoviç'in eşi Vildana Caferoviç, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve  Bilim Bakanı Elvira Dilberoviç, TİKA Başkanı Serkan Kayalar eşlik etti.
 
Emine Erdoğan daha sonra Srebrenitsa anneleri ile bir araya gelerek  sohbet etti.
 

ETİKETLER