Emekliye faizsiz kredi veriliyor mu?

11 Ekim 2019 Cuma - 14:12 | Son Güncelleme : 11 10 2019 - 14:16

Emekliye faizsiz kredi veriliyor mu? Sorusu milyonlarca emeklinin merak ettiği konuların başında geliyor. SSK ve Bağkur emeklileri faizsiz kredi imkanlarını araştırırken, SSK tarafından faizsiz kredi ve avans verileceği haberleri de hâlâ gündemdeki yerini koruyor.


Kredi çekip, faiz ödemek istemeyen emekliler kendileri için sunulan avantajları merak ediyor. Öte yandan emeklilere SGK tarafından kredi ve avans verileceği de gündemde. Peki emekliye faizsiz kredi veriliyor mu? SGK ne zaman kredi ve avans verece? Detaylar haberimizde.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VERİLİYOR MU?

Emekli olan kişi acil ihtiyaçları karşısında kredi kullanmak durumunda kalabiliyor. Yüksek faiz oranlarına sahip krediler ise, emeklilere çoğu zaman hitap etmiyor. Bunun için çeşitli yollar arayan emekliler soruyor emekliye faizsiz kredi veren banka var mı?

Emekliye faizsiz kredi verilmiyor. Ancak bankaların emekliler için hazırlanmış özel avantajlara sahip kredi seçenekleri bulunmaktadır. Özellikle promosyon kapsamında emekli maaşını kendi bankalarına bağlayan bankalar, birkaç puan faiz indirimi yapıyor.

Bunun yanı sıra; nakit para sıkıntısı çeken emeklilere müjdeli haber SGK’tan geldi. Normalde emekli maaşının bağlanması için bekleyenlere SGK avans imkânı sunuyor. Emeklilik başvurusu yapıp, aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar, kuruma yazılı olarak yaptığı başvuru ile avans kullanabiliyor. SGK, net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapılabiliyor, 10 katına kadar kredi verilebiliyor. Şimdi bu uygulamanın tüm emekliler için yaygınlaştırılması gündemde.

10 MAAŞ KREDİ İMKÂNI

Uygulamanın tüm emekliler için yaygınlaştırılması, nakit problemi çeken emeklilerin SGK’ya başvurarak maaşının 3 katı avans, 10 katı maaş kredisi alabilecek. Yani emekliye faizsiz kredi imkânı tanınacak.

Sistemin hayata geçmesiyle, emekliler nakit sıkıntısı çektiğinde SGK’ya yazılı başvuru yaparak avans çekebilecek. Avanstan faiz alınmayacak, bu para ise daha sonra emeklinin maaşından taksitle (1/4) kesilecek.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Emeklilere faizsiz kredi müjdesi 2015 yılında dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu tarafından verilmişti.  O dönem hükümet bankalarla ortak bir zemin üzerinden anlaşmak için konuşmuştu. Özel bankalar teklife yanaşmamıştı. Kamu bankaları ile anlaşma sağlanacakken, konu ertelenmişti.

SSK ve Bağkur emeklilerine faizsiz kredi ve avans verilmesiyle ilgili konu ise hala gündemde. Henüz yürürlüğe girmedi.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ PTT ARACILIĞIYLA NASIL OLUYOR?

PTT tarafından anlaşmalı bankalar, emekliye faizsiz değil ama düşük faiz oranlarıyla kredi veriyor. PTT kredisinden yararlanmak için belli şartları sağlamış olmak gerekmektedir.  

  • Emekli maaşını PTT üzerinden almak
  • 84 yaşın üzerinde olmamak
  • Kredi notu yeterli
  • Aylık gelirin kredi taksitlerinin %50’sinden düşük olmaması

PTT üzerinden emeklilere kredi desteği sağlayan bankaları öğrenmek için ise, PTT ile iletişime geçilmelidir.