Emeklilikte yaşa takılanlar için yasa çıktı mı? Erken emeklilik için son gelişmeler

16 Şubat 2017 Perşembe - 14:15 | Son Güncelleme : 16 02 2017 - 14:15

Emeklilik için yaş sınırına takılan vatandaşlar erken emeklilik için gün sayıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan çalışma bekleyen vatandaşlar için erken emekliliğe dair merak edilen soruların yanıtlarını derledik...


Erken emeklilik için yaş sınırına takılan vatandaşlar çözüm bekliyorlar. Prim gününü dolduran ancak yaş sorununa takılan vatandaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan erken emeklilik için çalışma talep ediyorlar. İşte emeklilikte yaşa takılan vatadanların yakından takip ettiği erken emeklilik için tüm ayrıntılar...

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?
 
Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.
 
Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.
 
8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.
 
Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.
 
Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017'de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.
 
ERKEN EMEKLİLİK İÇİN BAZI KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULABİLİR
 
Bazı meslek dallarında ve özel koşullarda erken emeklilik biraz daha erkene çekilebiliyor. İşte, erken emekliliğin formülleri:
 
Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.
 
Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.
 
Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.
 
15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.
 
Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.
 
TESK Genel Başkanı'ndan Erken Emeklilik Açıklaması
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birçok kişinin yaş sınırına takılması nedeniyle emekliliğini beklediğini belirterek, "Emekliliklerine 1 yılın altına süre olanlara kolaylık sağlanmalı, devlet yaşa takılan emekli adaylarına 'babalık' yapmalı" ifadesini kullandı. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, emeklilikte yaş sınırına takılan ve emekliliklerine 1 yılın altında süre olanlara kolaylık sağlanması gerektiğine dikkati çekerek, birçok kişinin emekliliğini beklediğini bildirdi. Bu kişilerin çoğunluğunun işten çıkarılmış işsizlik maaşı ile geçinenlerden ya da iş yerini kapatan esnaftan oluştuğunu belirten Palandöken, "Torununa bakan babaanne ve anneanneyi sevindiren hükümetimiz emekliliğine 1 yılın altında kalan işçi ve esnafa da bir kolaylık sağlamalı. Devlet yaşa takılan emekli adaylarına bir 'babalık' yapmalı." değerlendirmesinde bulundu.