Emeklilere yeni yılda 'intibak' düzenlemesi

30 Aralık 2019 Pazartesi - 16:36 | Son Güncelleme : 30 12 2019 - 16:42

Milyonlarca emekli yıllardır bekliyordu. Yeni yıl ile birlikte intibak için harekete geçildi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 2000 yılında önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olanlara da uygulanması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı.


Milyonlarca emekliyi ulmutlandıran gelişme.  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 2000  yılında önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra  emekli olanlara da uygulanmasını talep etti.  TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2000  öncesinde emekli olanlar ile sonrasında emekli olanların aylıkları arasında  farklılıklar bulunduğunu belirterek, 2000'den sonra emekli olanların aleyhine  olan bu farklılığın intibakla giderilebileceğini söyledi.
 
2000'den sonra emekli olanlara intibak uygulanmasını yıllardır talep  ettiklerini anımsatan Ergün, "2000 yılı öncesi ile 2000 sonrası emeklilerin  aylıkları arasında ortalama 300 lira fark söz konusu. 2000 öncesinde emekli  olanlar için yapılan intibakın, yeni yılda 2000'den sonra emekli olanlara da  uygulanmasını istiyoruz. Bu talebimizi içeren bir mektup yazıp, Sayın  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdik." dedi. Bazı dönemlerde aylıklara yapılan seyyanen zamların emeklileri kısmen  rahatlattığını dile getiren Ergün, sosyal güvenlik mevzuatındaki değişiklikler ve  aylık hesaplama yöntemleri nedeniyle aylıklarda istenilen düzeyde eşitliğin  sağlanamadığını, Ekim 2008 itibarıyla çalışma süresi uzadıkça emekli aylıklarında  kayıpların arttığını anlattı.
 
"Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine inanıyoruz"
 
 Ergün, emeklilerin bayram ikramiyesi, 2000 öncesi SSK emeklilerinin  intibakı, konut edindirme yardımı (KEY) ödemeleri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara  ücretsiz ve indirimli seyahat, evi olmayan emeklilere konut imkanı gibi  uygulamalardan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, şunları kaydetti:  "Çalışılan dönemlerdeki sigorta mevzuat hükümleri esas alınarak, karma  sisteme göre hesaplanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin  giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara  eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve  bundan sonra bağlanacak aylıklara da aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde,  gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır. Sayın  Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz."