Emeklilere indirim ve ilave ücret, memurlara ek gösterge ve kadro...

AA |  19 Aralık 2019 Perşembe - 16:10 | Son Güncelleme : 19 12 2019 - 23:57

Emekli ve memur milyonlarca kişinin gözü orada. Gelen son dakika haberine göre bu yıl ilk kez yapıldı. Memurlara 3600 ek gösterge, sözleşmeli personele kadro, emeklilere indirim ve ilave ödeme Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun gündeminde.


Kamu Personeli Danışma Kurulunun (KPDK) bugünkü toplantısında, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek göstergenin  kapsamı ve maaşlardaki vergi kesintileri başta olmak üzere kamu çalışanlarını  ilgilendiren konular gündemde. Hükümet, memur konfederasyonları ve hizmet kollarında yetkili  sendikalar arasındaki en önemli sosyal diyalog mekanizmalarından biri olan KPDK,  bu yıl ilk kez toplandı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki  toplantıya, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik, Hazine  ve Maliye ile İçişleri bakanlıklarının yetkilileri, Strateji ve Bütçe Başkanlığı  temsilcileri, Memur-Sen, Türkiye Kamu Sen ve Kamu Emekçileri Sendikaları  Konfederasyonu (KESK) genel başkanları ile hizmet kollarında yetkili sendikaların  temsilcileri, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel  Başkanı Önder Kahveci, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve hizmet kollarında  yetkili sendikaların temsilcilerinin katıldı.
 
Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Reşat Moralı  Salonu'nda düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında, kurulun  AK Parti hükümetlerinin gerçekleştirdiği önemli açılımlardan biri olduğunu  söyledi.
 
Yürüttükleri rasyonel politikalarla kamudaki insan kaynaklarını hem  nicelik hem de nitelik olarak iyileştirme yolunda pek çok adım attıklarını  belirten Selçuk, kamu personelinin daha iyi, güvenli ve sağlıklı koşullarda  çalışmasını sağlamanın gayreti içerisinde olduklarını vurguladı. Kamu görevlilerinin devlet tarafından yürütülen kamu hizmetlerinin en  önemli aktörleri olduğunu ifade eden Selçuk, "Bunun için, kamu görevlilerinin  sorunları ve taleplerini dinlemeyi, katılımcı yönetim anlayışımızın önemli bir  şartı olarak görüyoruz." dedi.
 Kamu görevlileri sendikacılığını sadece toplu pazarlık süreçlerinden  ibaret saymayarak son derece önemli yönetişim uygulamalarını da yürürlüğe  koyduklarını anlatan Selçuk, şunları söyledi:  "Yönetime katılma ve sosyal diyaloğun geliştirilmesi amacıyla kurumsal  düzeyde Kurum İdari Kurullarını, kamu görevlilerinin geneline ilişkin olarak da  Kamu Personeli Danışma Kurulunu yapılandırdık. Son 17 yıldan bu yana, kamu  görevlileri sendikacılığındaki sendikalılaşma oranı sürekli artıyor. AK Parti  iktidarı döneminde kamu personel yönetiminde geçmişin kronik haline gelmiş  sorunlarına el atıldığı/çözüm üretildiği bir dönem olmuştur."
 
KPDK ile yönetimin daha iyi yapıya kavuşturulması için ortak  çalışmalar yürütülmesi, kamu görevlilerinin yönetime katılımının sağlanması ve  kamu yönetiminin karşılaştığı sorunlara çözümler geliştirilmesi amaçlanıyor. 
 
 "3600 ek göstergenin kapsamı genişletilmeli" 
 
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, KPDK'nin yılda iki kere toplanması gerektiğini belirterek,  Kurulun işlevsel hale getirilmesi gerektiğini söyledi. KPDK'de, kamuda sözleşmeli personelin (4/B) durumunu masaya  taşıyacaklarını vurgulayan Tonbul, kamuda istisna durumlar için ortaya çıkan  sözleşmeli personel istihdamının, zamanla genel bir istihdam biçimine dönüştüğüne  dikkati çekti. Sözleşmeli personelin, görevde yükselememe ve tayin olamama gibi  birçok sorununun bulunduğunu belirten Tonbul, "310 bin sözleşmeli personelin  sorunlarının çözümü, kadroya geçirilmelerinden geçiyor. Sözleşmelilere kadro  talebimizi KPDK'ye taşıyacağız. Taşımakla da kalmayacağız, işin takipçisi  olacağız." diye konuştu.
 
Masaya taşıyacakları diğer bir gündem maddesinin 3600 ek gösterge  olacağını bildiren Tonbul, hükümetten 3600 ek göstergenin kapsamının  genişletilmesi ve bir an evvel hayata geçirilmesini istediklerini söyledi. 
 
"Verginin yüzde 15'i aşan kısmı karşılansın" 
 
Tonbul, ortalama devlet memuru maaşı 4 bin 500 lira olarak  düşünüldüğünde, kamu görevlilerinin 8'inci aydan itibaren yüzde 20'lik vergi  dilimine girdiğine dikkati çekerek, maaşlardaki kayıpların önüne geçilebilmesi  için gelir vergisinin yüzde 15'i aşan kısmını devletin karşılaması gerektiğini  dile getirdi. Toplu sözleşmede alınan ama uygulanmayan kararları da KPDK'ye  taşıyacaklarını belirten Tonbul, "Maalesef devlette bu kararları takip eden bir  birim yok. Devlet Personel Başkanlığının kapanmasıyla sorunun boyutu daha da  artacak. Memur sözleşmelerinin takibiyle ilgili kamuda birimler kurulmalı."  dedi.
 
Emeklilere indirim ve ilave ödeme
 
KPDK'da emeklilere yönelik 5 talebin de tartışılması bekleniyor.
 
Emeklilere de memurlar gibi aile yardımı verilsin.
 
Emekli kamu görevlileri, toplu taşımadan ücretsiz yararlandırılsın.
Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi amacıyla; düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilsin.
 
Emekli kamu görevlileri, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen tüm eğitim ve dinlenme tesislerinden, yüzde 50 indirimli yararlansın.
 
Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan koşulları yaş koşulu dışında sağlayarak kendi isteği ile görevinden ayrılanlar Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlandırılsın