Emeklilerden "bayram ikramiyeleri artırılsın" talebi

AA |  10 Mayıs 2019 Cuma - 11:30 | Son Güncelleme : 10 05 2019 - 11:30

Türkiye Emekliler Derneği, Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilere verilen 1000 liralık ikramiyenin yüksek enflasyon karşısında eridiği gerekçesiyle ikramiyelerin en az yüzde 26 oranında artırılmasını istedi. TÜED Genel Başkan Kazım Ergün,"İkramiyelere en az yüzde 26 oranında yapılacak artış, emeklilerimiz için yeni bir bayram müjdesi olacaktır" dedi.


TÜED Genel Başkanı  Kazım Ergün,  yaptığı açıklamada, dini  bayramlar öncesi emeklilere ikramiye verilmesini uzun yıllardır dile  getirdiklerini anımsatarak, bu taleplerini hükümetin geçen yıl hayata  geçirmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Kurban ve Ramazan bayramlarında geçen sene 1000'er lira olarak verilen  ikramiyelerin yüksek enflasyon nedeniyle değer kaybına uğradığını ifade eden  Ergün, şunları söyledi:
 "2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki düzenlemeyle birçok  ödeme yıllık bazda yüzde 26 artırıldı. Emeklilerimiz için büyük önem taşıyan  ikramiyelerin de bu kapsamda iyileştirilmesi gerekmektedir. İkramiyelere en az  yüzde 26 oranında yapılacak artış, emeklilerimiz için yeni bir bayram müjdesi  olacaktır."
 
"İkramiyeler, artış sistemine endekslenmeli"
 
 Bayram ikramiyeleri ile emeklilerin bayramları maddi anlamda daha az  buruk geçirdiğini dile getiren Ergün, ikramiyelere yapılacak artıştan, başta  küçük esnaf olmak üzere herkesin nasipleneceğini vurguladı. Ergün, her bayram öncesi hükümetten ikramiyelerine artış yapmaları  çağrısında bulunmak istemediklerini, ikramiyelere yapılacak artışların sistemli  bir şekilde belirlenmesi gerektiğini belirterek, "Gelir ve aylıklarla birlikte  her yıl artan sosyal yardımlar gibi emekli bayram ikramiyeleri de bir artış  sistemine endekslenmelidir." dedi.