Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin maaşı artar mı?

06 Mart 2019 Çarşamba - 15:39 | Son Güncelleme : 06 03 2019 - 15:44

Emekliliğe hak kazanan vatandaşlar, emekli olup haklarına kavuştuktan sonra çalışmaya devam etmeleri durumunda bunun emekli maaşlarına olumlu bir katkısı olup olmayacağını merak ediyor.


Emeklilik hakkını elde eden vatandaşlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederek emekli maaşlarını artırabilecekler mi öğrenmek istiyor. İşte merak edilen o sorunun yanıtı...
 
ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERİN EMEKLİLERİN MAAŞI ARTAR MI?
 
1 Ekim 2008 öncesinde emekli olmaya hak kazanan ancak sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilerin önünde iki farklı yol bulunuyor. Biri normal şartlarda olduğu gibi 4/a sigorta primlerinin ödenmesi diğeri ise sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışmak. Eskisi gibi sigorta primleri 4/a'lı olarak yatırılan emeklilerin emekli maaşları kesilir. Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam eden emeklilerin ise ödedikleri primler yüksek olmakla birlikte emekli maaşları yatmaya devam eder. Sosyal güvenlik destek primi yatırarak çalışmaya devam eden emeklilerin emekli maaşları yatmaya devam ettiği için emekli maaşlarında çalışmaya bağlı bir değişiklik olmaz. Emekli maaşlarını kestirenler ise normal bir çalışan gibi değerlendirildikleri için tüm sigorta kollarına primleri ödenir ve tekrar emekli maaşı almaya başlayacakları zaman çalıştıkları bu süreler de dikkate alınarak maaşları yeniden hesaplanır.
 
1 Ekim 2008 sonrasında sigortalı olmuş kişiler ise emekli olduklarında SGDP ödeyerek çalışma imkanı elde edemezler. Bu kişiler aylıklarını kestirip çalışmak zorundadırlar.