Emekli maaşını evde alabilmek için ne yapmak gerekir?

07 Mart 2019 Perşembe - 12:29 | Son Güncelleme : 07 03 2019 - 12:33

Emekliler, gelir veya aylıklarını oturdukları konutta elden teslim alma hakkına sahipler. Peki emekli maaşını evde alabilmek için nereye başvurmak gerekiyor?


Emekli maaşını bankadan almak yerine evine gelmesini isteyen vatandaşlara böyle bir hak tanınmış durumda. İsteyen emekliler, başvurdukları takdirde maaşlarını oturdukları konutta teslim alabiliyor. Peki bunun için yapılması gerekenler neler?

GELİR VE AYLIKLARIN KONUTTA ÖDENMESİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıklarının konutta ödenmesi uygulaması ilk defa 2011 yılında başlatılmış olup, uygulamanın usul ve esasları PTT Genel Müdürlüğü ile SGK arasında imzalanan 05/01/2010 tarihli “Prim Tahsilatı ve Ödemelere İlişkin Protokol” ile belirlenmiştir.

Buna göre, gelir ve aylıklarının konutta ödenmesini talep eden sigortalı ve hak sahiplerine hiçbir şarta bağlı olmaksızın hizmet akdiyle çalışan sigortalıları için ilk gelir/aylıklar da dahil olmak üzere hemen, PTT işyerleri aracılığıyla konutlarında ödenir.

Bunun için vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na  yazılı olarak dilekçe ile veya “www.turkiye.gov.tr” adresinden online olarak başvuruda bulunabilinir.

KONUTTA ÖDEME HİZMETİ ÜCRETLİ Mİ?

PTT, gelir/aylıkları Kurum tarafından manyetik ortamda verilen bilgiler doğrultusunda hiçbir şarta bağlı olmaksızın, sigortalı ve hak sahiplerine ödeme günlerinde olmak üzere, bildirecekleri ikametgahında, geçerli bir kimlik belgesi ibraz edilmek ve imza karşılığı olmak şartıyla teslim edecektir. Konutta ödeme ile ilgili herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Gelir/aylık alanın, ödemenin ihbar olarak bırakıldığı PTT işyerine telefon ederek ödemesinin konutuna getirilmesini istemesi durumunda, gelir/aylık emeklinin konutuna ikinci defa ücretsiz olarak götürülecektir. İkinci defa da konutta yapılamayan ödemeler 6 (altı) ay süreyle bekletilecek, 6 (altı) ayın sonunda Kuruma iade edilecektir

ETİKETLER