Elon Musk attığı tweet yüzünden mahkemeye çıktı

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 7:37 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 7:37

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, Tayland'da geçen sene bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinin kurtarılmasına yardım eden İngiliz dalgıç Vernon Unsworth hakkında sosyal medyadan yaptığı "pedofil" suçlaması nedeniyle hakim karşına çıktı.


Musk, Unsworth'ün kendisine hakaret davası açması üzerine Los  Angeles'ta bir mahkemede ifade verdi.
 
Elon Musk, ifadesinde, önce İngiliz dalgıcın kendisine hakaret  ettiğini ve bunun üzerine kendisinin de ona cevap verdiğini söyledi.
 
Mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması için  hazırlattığı mini denizaltının, kurtarma operasyonunda yer alan Unsworth  tarafından ''reklam yapmak istediği'' şeklinde eleştirilmesi üzerine Musk da  dalgıcı, Twitter'da ''pedofil'' olarak nitelendirmişti.
 
Duruşmada, dalgıcın eleştirisinin, çocukların kurtarılması için  yaptığı ''iyi niyetli'' teklifine yönelik ''nedensiz bir saldırı'' olduğunu  savunan Elon Musk, aslında ne onun ne de kendisinin birbirlerine yönelik  hakaretlerinin kasıtlı olduğuna inandığını, doğup büyüdüğü Güney Afrika'da  ''pedofil'' kelimesinin ''yaygın bir hakaret'' olduğunu ve aslında dalgıcın  gerçekten pedofil olduğunu kastetmediğini iddia etti.
 
Davanın görülmesine devam edilecek.
 
İngiliz dalgıcı "pedofil" olmakla suçlayan Musk, daha sonra gelen  tepkilerin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımı silerek, Vernon  Unsworth'tan özür dilemişti. Unsworth ise Los Angeles'ta Musk'a dava açmıştı.