Elektrik ve doğal gaz faturaları ertelenecek mi?

03 Nisan 2020 Cuma - 11:08 | Son Güncelleme : 03 04 2020 - 11:08

Corona virüs salgını sürecinde alınan önlemler nedeniyle bazı kurum ve kuruluşlar da hem çalışanların hem de vatandaşların sağlığını korumak için tedbirler almaya devam ediyor. Özellikle hanelerin elektrik ve doğal gaz faturalandırma sürecine denk gelen bu dönem nedeniyle vatandaşlar internette elektrik ve doğal gaz faturaları ertelenecek mi? sorusuna yanıt arıyor. İşte elektrik ve doğal gaz faturaları ile ilgili merak edilenler...


Corona virüs salgını nedeniyle Türkiye'de kurum ve kuruluşlar hem çalışanlarının hem de vatandaşların sağlığını tehlikeye atmamak için bazı önlemler alıyor. Bugün itibariyle PTT işyerlerinin kapalı olacağının duyurulmasının ardından PTT'den fatura ödemelerinin gerçekleştiren vatandaşlar da Elektrik ve doğal gaz faturaları ertelenecek mi? sorusuna yanıt arıyor. 
 
Özellikle karantina altına alınan bölgelere elektrik ve doğal gaz sayaç okuma ekiplerinin girememesi nedeniyle corona virüs önlemleri kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan yeni bir açıklama geldi. 
 
ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURALARI ERTELENECEK Mİ? 
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, elektrik ve doğal gazda 3 ay süreyle 'kıyasen' fatura düzenlenecek. Corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, çalışan ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla sayaç okumalarının yapılamayacağı bölgelerde elektrik ve doğal gazda 3 ay süreyle "kıyasen fatura düzenlemesi" gerçekleştirilecek.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.
 
Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında karantinaya alınan, idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda, elektrik ve doğal gaz faturalarında "kıyasen" düzenleme yapılacak. Söz konusu uygulama, 3 ay süreyle yürürlükte kalacak.
 
SON 2 YILIN TÜKETİM ORTALAMALARI DİKKATE ALINACAK 
 
Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak.
 
FATURALAR POSTA, SMS VEYA E-POSTA İLE GÖNDERİLECEK 
 
Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak.
 
Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.
 
OKUNAMAYAN FATURA DÖNEMİ KADAR TAKSİTLENDİRME YAPILACAK
 
Sadece sayaç okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte mahsuplaşma işlemi gerçekleştirilecek. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacak.
 
Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek ve tükecinin mağdur edilmesine izin verilmeyecek. Tüketiciler, kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumların internet sitelerinden veya e-Devlet üzerinden kontrol edebilecek.
 
FAALİYETİNİ DURDURAN İŞLETMELERİN SAYAÇ OKUMALARI ERTELENECEK
 
Öte yandan, genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertelenecek.
 
Mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları EPDK tarafından değerlendirilecek ve dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacak.
 
Ayrıca, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkan oluşturmak amacıyla tüketicilerin iletişim bilgilerini ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletmesi ve gerekliyse güncellemesi öneriliyor.