Elektrik desteği başvurusu nasıl yapılır? Kimler elektrik desteğinden faydalanabilir?

28 Şubat 2019 Perşembe - 12:41 | Son Güncelleme : 28 02 2019 - 16:33

Devletten sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara, elektrik faturaları için destek verilmeye başlanacak 2 milyonu aşkın kişinin faydalanabileceği bu yardımlar için hane halkı sayısına göre değişen ödemeler yapılacak. Peki elektrik yardımı desteği nasıl alınır, kimler bu destekten faydalanabilir?


Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik faturalarında yardımcı olacak. Resmi Gazete'de yayınlanan uygulamaya göre verilen destek; 40,31 TL ile 80,63 TL arasında değişecek.

ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar elektrik desteği almak için başvurularını, yaşadıkları il ya da ilçede bulunan Sosyal Yardımlar Müdürlükleri'nden yapacaklar. Elektrik desteğine hak kazananlar PTT üzerinden duyurulacak ve destek ödemeleri de yine PTT üzerinden yapılacak. Vatandaşlar PTT'den elektrik faturası ödemeye gittiklerinde destek miktarından arta kalan kısmı ödeyecek.

ELEKTRİK DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANBİLİR?

Devletten düzenli yardım alanlar, T.C. nüfus cüzdanları ile başvuruda bulunabilecekler. Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda 75 kWh, 3 kişi yaşayanlarda 100 kWh, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kWh, 5 ve üstü yaşayanlarda ise 150 kWh elektrik desteği verilecek. Uygulama 1 Mart itibariyle başlayacak.