Elde kalan kurbanlığı en az 10 liradan alacak

25 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 25 08 2018 - 2:30

Bakan Bekir Pakdemirli, elde kalan kurbanlıkların ESK tarafından nakit parayla alınacağını açıkladı. Sığırın kilosuna 15 TL, koyuna 12.5 TL, keçiye 10 TL ödenecek


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bayram öncesi satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu (ESK) eliyle alınacağı taahhüdünü verdiklerini hatırlatarak bu yıl kurbanlıkları canlı olarak peşin ödemeyle alma kararı aldıklarını ifade etti.
“Eskiden üretici hayvanı getiriyordu, kesilmesini bekliyordu, kaç kilo et çıktı, tartılıyordu. Bunların hesabına kitabına gerek yok” diyen Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Canlı hayvanını getirecek kilosu tartılacak ve onun üzerinden ödemesi yapılacak. Elde kalan 400 kilogram üzeri canlı erkek kasaplık sığırı kilogramı 15 liradan, 400 kilogram altı sığırı kilogramı 14 liradan, toklu küçükbaşı 14 liradan, koyunu 12.5 liradan, keçiyi kilogramı 10 liradan alacağız. Bugünden itibaren elinde hayvanı kalan üreticilerimiz Et ve Süt Kurumu’na bağlı kombine tesislerimize başvurup canlı hayvanını getirecek ve kilosu üzerinden paralarını peşin olarak alabilecek. Etin kesilmesini, tartılmasını beklemeden canlı hayvanlarını tarttırıp paralarını alacaklar.”
 

ETİKETLER