Ekrem İmamoğlu görevi devraldı!

AA/DHA |  17 Nisan 2019 Çarşamba - 15:55 | Son Güncelleme : 18 04 2019 - 10:49

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını aldı.

İmamoğlu daha sonra devir teslim töreni için İBB'nin Saraçhane'deki binasına gitti. Burada bir konuşma yapan İmamoğlu, görevi Mevlüt Uysal'dan devraldı.


Maltepe ilçe seçim kurulu görevlilerince oy sayımının ardından hazırlanan birleştirme tutanaklarının İl Seçim Kurulu'na sunulmasının ardından Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığı kesinleşti. Ekrem İmamoğlu da İstanbul İl Seçim Kurulu görevlilerince hazırlanan mazbatayı almak üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.
 
Eşi Dilek İmamoğlu'nun da eşlik ettiği İmamoğlu, adliyenin C kapısı önünde partililerce karşılandı. Partilileri selamlayan İmamoğlu, mazbatasını almak üzere il Seçim Kurulu'nun bulunduğu kata çıktı. İmamoğlu mazbatayı İl Seçim Kurulu yetkililerinden aldı. Adliyenin C kapısı önünde oluşan kalabalık nedeniyle İmamoğlu'nun başka bir kapıyı kullanarak adliyeden ayrıldığı öğrenildi. 
 
BELEDİYEDE AÇIKLAMA YAPTI
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane'deki belediye binasına geldi. Burada açıklama yapan İmamoğlu, "Bugün gönül daha ferah bir planlamayla süreci yönetmeyi isterdik. Onu belirteyim ancak. İstanbul'daki bu süreç biraz farklı, hızlı ve değişik bir biçimde işledi bugün. Şu an itibarıyla sizinle önce önümüzdeki programı paylaşmak istiyorum ki bir telaş yaşamayalım. Önce burada sizlerle birkaç cümle paylaşacağım. Daha sonra yukarıda sayın Mevlüt Uysal'dan görevi devralacağım. Ama oraya basın mensuplarının çıkmasını istemiyorum. Biz fotoğraf servis edeceğiz. Dolayısıyla buradaki süreci oraya taşımazsanız mutlu oluruz. Zaten o taşıma süreci sizi de bizi de mutsuz eder. Aynı zamanda oldukça kalabalık, her anında bize yardımcı olan birçok parti üst düzey yöneticilerimiz var. Vekillerimiz var. Yüzlerce insanımız şu dönemde bize katkı sundular. Yukarıda küçük bir makam odası ve o alanda biz devir teslimi yapıp el sıkıştıktan sonra halkımıza dışarıda otobüsün üzerinden hitap edeceğiz. Daha sonra oradan da çağrımı yapacağım. Biz vatandaşlarımızla, halkımızla inşallah bu hafta sonu cumartesi ya da Pazar günü İstanbul halkını davet ederek süreci anlatacağımız bir buluşmayı da sizlerle paylaşacağız. Bu paylaşımımız en geç yarın olacak. Diyeceğiz ki cumartesi ya da Pazar herkesi çoluk, çocuk herkesi biz saraçhaneye bekliyoruz diyeceğiz" dedi.
 
"ONUR VE GURUR YAŞIYORUM"
 
"Bugün mazbatamızı İstanbul İl Seçim Kurulu'ndan teslim aldık" diyen Ekrem İmamoğlu, "Çok onur duyuyorum. Mutluyum. Gururluyum. Öncelikle şunu ifade edeyim ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşerilerim adına devralmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Çok net ifade ediyorum bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik. Bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın da hakkını yedirtmeyiz dedik. Bundan da asal vazgeçmedik. Günün sonunda il seçim kurulunun birleştirme tutanağıyla beraber mazbatamızı aldık. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu kentin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz. Hizmet etmeye hemen, hızlıca başlayacağız" diye konuştu.
 
UYSAL, GÖREVİ İMAMOĞLU'NA DEVRETTİ
       
İstanbul İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane'ye gelen Ekrem İmamoğlu, kokteyl salonunda meclis üyelerine hitap ettikten sonra başkanlık makamına geçti.  Mevlüt Uysal tarafından karşılanan İmamoğlu, görevi önceki başkandan aldı. Uysal, başkanlık mührünü İmamoğlu'na verdikten sonra kısa bir açıklama yaptı.  Nihayetinde İstanbul halkının verdiği emaneti taşımakla görevli  olduklarını dile getiren Uysal, "Bu seçimde, süreci hep beraber takip ettik. Şu  anda, İstanbul İl Seçim Kurulu, mazbatayı Ekrem Bey'e verdi. Biz de emaneti,  seçim hukuku gereği Ekrem Bey'e devrediyoruz. Süreci hep beraber takip ediyoruz.  Nihayetinde halkın emanetçisiyiz. Bu emaneti şimdiye kadar taşıdık ve Ekrem Bey'e  teslim ediyoruz. Mührü veriyoruz. Kendisine hayırlı olsun diyoruz." diye konuştu. Nihayetinde İstanbul halkının verdiği emaneti taşımakla görevli  olduklarını dile getiren Uysal, "Bu seçimde, süreci hep beraber takip ettik. Şu  anda, İstanbul İl Seçim Kurulu, mazbatayı Ekrem Bey'e verdi. Biz de emaneti,  seçim hukuku gereği Ekrem Bey'e devrediyoruz. Süreci hep beraber takip ediyoruz.  Nihayetinde halkın emanetçisiyiz. Bu emaneti şimdiye kadar taşıdık ve Ekrem Bey'e  teslim ediyoruz. Mührü veriyoruz. Kendisine hayırlı olsun diyoruz." diye konuştu.
 
TEŞEKKÜR ETTİ!
 
Uysal'dan sonra konuşan İmamoğlu, görevi kendisine devreden başkana  teşekkür etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamının 16 milyon insanın  bir emaneti olduğunu belirten İmamoğlu, "Bu emanet bizler için çok kutsaldır.  Görev süremiz boyunca bu emanete hizmet etmekten elbette onur duyacağız.  Geçmişten bugüne kimin emeği geçmişse, bu şehre kim hizmet etmişse onlara  yürekten minnet ve şükran duygularımı belirtmek istiyorum." dedi.  "Bu makam bizden sonra başkalarına nasip olacaktır" diyen İmamoğlu,  şöyle devam etti:  "İnşallah biz layıkıyla bu makamı kişilere devrederken aynı  centilmenlikle devrederek onlara 'yolunuz açık olsun ' demeyi Allah bize nasip  eder. Bu kavramlarla, sayın başkana teşekkür ediyoruz. İstanbulumuza ve  Türkiyemize hayırlı uğurlu olsun." Konuşmaların ardından Uysal ve İmamoğlu karşılıklı olarak bir  birlerine hediye takdiminde bulundu.
 
 
HALKA HİTAP ETTİ
Devir teslim töreninin ardından kendisini dışarıda bekleyen kalabalıklara seslenen İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: Kimsenin hakkını yemedim, kimseye de hakkınızı yedirmeyeceğim. Güzel insanlar, değerlerimiz var, inancımız var, ahlâkımız var, vicdanımız var, bunlardan ayrılmayacağız. Size net olarak ifade edeyim, küskünlüklerinizi, kızgınlıklarınızı, ayrılıklarınızı her şeyinizi bir kenara koyun. Artık iyi düşünce, pozitif bakış, bu şehrin insanlarına kucaklayan bir anlayışa hep birlikte sahip olalım. Kimsenin üşümesine fırsat tanımayalım, kimsenin aç kalmasına bu şehirde fırsat tanımayalım. Sokağınızda bugüne kadar sizi kutuplaştıran, sizi ayrıştıran hangi unsurlar varsa ve ayrı düştüyseniz ve selam borcunuzun olduğunu düşündüğünüz bir komşunuz, hemşehriniz varsa lütfen bu kardeşiniz, bu yol arkadaşınız sizden rica ediyor. Bugün buradan ayrıldıktan sonra gidin onun elini sıkın, ona benim kucak dolusu sevgilerimi iletin.
 
"CHP, İYİ PARTİ, AK PARTİ, MHP, HDP, SAADET PARTİLİLERE HİZMET EDECEĞİM"
 
Esas olan bu şehre, memlekete, bu dünyaya hizmet. Biz bunun dışında kendine, kişiye, partilere, gruplara, ona buna hizmeti reddediyoruz. Biz bu ülke insanına ve bu şehrin insanına hizmet etmeye geliyoruz. Bakın bir şey söyleyeyim, efendim ben herkese hizmet edeceğim, CHP'lilere, İYİ Partililere, AK Partililere, MHP'lilere, HDP'lilere, Saadet Partililere hizmet edeceğim. Kardeşim, benim hemşehrim, benim vatandaşım bu ülke için herkes teminat olacak. Bu şehir için herkes teminat olacak. Ben hiçbir insanımı, hemşehrimi ayırt etmeyeceğim.
 
"BENİM ELİM HER ZAMAN SİZİN ELİNİZDE OLACAKTIR"
 
Çocuklarımın sadece birisi burada. İkisi gelemedi ama çocuklarımın huzurunda söz veriyorum, bu şehrin çocukları benim çocuklarım. Bu şehrin gençleri benim gençlerim. Ben onların Ekrem abisi, arkadaşı olmaya geliyorum. Bu şehrin kadınlarına eşimin huzurunda söz veriyorum. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Emeğiyle, yaşamıyla, hayata katılmasıyla kadın dostu bir şehir olacak. Ben tüm hemşehrilerime, dostlarıma zihinlerindeki tüm olumsuz düşüncelerinden sıyrılıp, çok çalışacağımız günlerin başladğını hatırlatıyorum. Sizlerin oy versin vermesin belediye başkanıyım. Ben bu şehrin her insanının oy versin, vermesin her insanının yol arkadaşlığına talibim. Yol arkadaşlığı bu şehirde yere düşen bir vatandaşım varsa onun elinden tutup ayağa kaldırmaktır. Benim elim sizin elinizde olacak her zaman.
 
"EĞER TÖKEZLERSEM BENİ ELİMDEN TUTUP KALDIRIR MISINIZ?"
 
Sizden bir söz istiyorum. Bir gün olabilir, hata yapabilirim, eksiğim olabilir. Tabiri caizse ayağım tökezleyip, yere düşebilirim. Benim elimden tutup, 16 milyon insan olarak ayağa kaldırmaya var mısınız? İşte ben sizin yol arkadaşınız olmaya geldim. Bu süreçte, bu 17 günde özellikle sürecin sağduyulu bir şekilde teminat altında olması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Özellikle o çuvalların başında bekleyen demokrasinin bekçilerine teşekkür ediyorum. Ben bu sürece katkı sunan ve hiçbir şekilde başından ayrılmayan genel başkan yardımcılarıma, grup başkan vekillerime, milletvekillerime teşekkür ediyorum. Bu şehrin bu sürecinde benim özellikle adaylığımdan bugüne iki ittifak partisi olan benim partim, beni yetiştiren bugüne getiren beni bu şekilde sizlerle buluşturan, tanıştıran partime, Cumhuriyet Halk Partisi'ne teşekkür ediyorum.
 
"OY VERSİN VERMESİN BÜTÜN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM"
 
Partimin genel başkanına, tüm ilgisiyle, tüm güveniyle benim yanımda sımsıkı duran Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla ve tüm destekleriyle ittifakımız olan ve yanımda her zaman dimdik duran İYİ Parti'ye teşekkür ediyorum. Çok kıymetli genel başkanı sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum. Özellikle bu ittifak sürecinde yanımda olan, onların temsilcisi iki il başkanım da burada. Hem Canan Hanım'a hem Buğra Bey'e teşekkür ediyorum. İstanbul'un gönüllülerine, bu şehrin herkese bütün yaşayanlarına, oy versin vermesin bütün yaşayanlarına teşekkür ediyorum.
 
KILIÇDAROĞLU: ÇOK MUTLUYUM, HUZURLUYUM
 
CHP tarafından, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İmamoğlu'nun mazbata törenini  televizyondan izlerken yaptığı değerlendirmeye ilişkin video paylaşıldı. Kılıçdaroğlu, videoda çok mutlu, huzurlu ve duygulu olduğunu belirtti. Büyük bir başarı elde ettiklerini dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu,  şunları söyledi:
"Türkiye için, çocuklarımız için, onların geleceği için, demokrasimiz  için, hep birlikte huzur içinde yaşamak için. Bu başarı, bu topluma hizmet etmek  için yola çıkan insanların başarısıdır. Bu başarı, birlikte yaşamak isteyen  milyonların başarısıdır. Mutluluğumu ancak böyle anlatabiliyorum. Milletvekili  arkadaşlarım, MYK'de görev alan Genel Başkan Yardımcısı arkadaşlarım, Grup  Başkanvekili arkadaşlarım ve CHP'nin bütün personeli gerçekten de gecesini  gündüzüne katarak çalıştı, çaba harcadı, emek harcadı, güzel bir sonuç elde  ettik, Türkiye'ye hayırlı olsun."
 
İSTANBUL SONUÇLARI AÇIKLANDI 

Öte yandan İstanbul için seçim sonuçları açıklandı. İstanbul Adliyesi'ndeki İl Seçim Kurulu'na gelen, CHP adına seçim işlerini takip eden avukat Mehmet Süleyman Türker, il seçim sonuçlarına ilişkin birleştirme tutanaklarını basın mensuplarıyla paylaştı.Tutanağa göre, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için 4 milyon 169 bin 765, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım için 4 milyon 156 bin 36 oy kullanıldı.Ayrıca Saadet Partisi Adayı Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi Adayı Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi Adayı Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi Adayı Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti Adayı Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti Adayı Muammer Aydın da 30 bin 884 oy aldı.

ETİKETLER