Kılıçdaroğlu, Yavaş ve İmamoğlu'yla birlikte partililere seslendi

02 Nisan 2019 Salı - 10:26 | Son Güncelleme : 03 04 2019 - 10:27

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara'ya giderek Anıtkabir'i ziyaret etti. Daha sonra ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmenin ardından Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile birlikte, parti otobüsünün üzerinden genel merkez önünde toplanan partililere seslendi.


CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havaalanı'nda, Ankara'ya hareketinden önce gazetecilere açıklama yaptı. Tüm vatandaşların Miraç Kandili'ni tebrik eden İmamoğlu, günahlardan arınılan, iyiliklere uzanılan bir gece olmasını temenni etti. İmamoğlu, seçim gündeminin sürdüğünü, bu süreçte hiç hoş olmayan  ortamların yaşandığını ifade ederek, "YSK, benim güvendiğim tek kurum. Sonuna kadar güveniyorum." dedi. 
 
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu , eşi Dilek ve çocukları Semih, Mehmet Selim ve Beren İmamoğlu ile birlikte Anıtkabir'e ziyarette bulundu. İmamoğlu'na, CHP milletvekilleri ile birlikte çok sayıda partili ve vatandaş da eşlik etti. Beraberindeki kalabalık ile Aslanlı Yol'dan yürüyerek Anıtkabir'e giren Ekrem İmamoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra İmamoğlu, dua etti, ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.
 
Ekrem İmamoğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:"Bugün manevi huzurunda, 1919 yılında başlattığınız Kuvayı Milliye ruhunun 100'üncü yılının içerisinde, aynı ruhla, 21'inci yüzyılda fikri hür, vicdanı hür nesiller olarak, akıl ve bilimle cennet vatanımızın en güzel şehri İstanbul'a tüm tarihi birikimi, maneviyatını koruyarak, milli unsurlarından asla taviz vermeden hizmet edeceğime söz veriyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu." Ekrem İmamoğlu, Anıtkabir çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan kalabalığı, ziyarette bulunacağı CHP Genel Merkezi'ne davet ederek ayrıldı.
 
 
KILIÇDAROĞLU İLE BİR ARAYA GELDİ
İmamoğlu, CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Görüşmede son gelişmeler değerlendirildi. Görüşmede Mansur Yavaş da bulundu.
 
 
Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra belediye başkan adaylarıyla parti  otobüsünün üzerinden genel merkez önünde toplanan partililere seslendi."Güzel günler göreceğiz hiç kimsenin endişesi olmasın." diyerek  sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, "Bir yola çıktık, mücadele yaptık, kavgasız bir  mücadele, gerilimsiz bir mücadele. Bizim mücadelemiz demokrasi, hak, hukuk,  adalet mücadelesiydi." ifadesini kullandı.Hem kendisinin hem de belediye başkan adaylarının hiçbir zaman kırıcı  bir dil kullanmamaya özen gösterdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Ekrem  İmamoğlu'nun, "İstanbul'u alırsam 16 milyon kişinin oyunu almış gibi kazandığımı  kabul edeceğim" dediğini aktardı.
 Mansur Yavaş'ın da aynı şeyi Ankara için söylediğini hatırlatan  Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:"Felsefemiz bu, düşüncemiz bu. Ayrımcılıktan değil, beraber olmaktan  yanayız. Kavgadan değil, huzurdan ve barıştan yanayız. Ankara'yı da İstanbul'u da  Antalya'yı da Mersin'i de Adana'yı da böyle yöneteceğiz. Türkiye'nin en önemli 11  büyükşehir belediyesini böyle yöneteceğiz. İnsan sevgisiyle, birlikte  yöneteceğiz. Tabii başkanlar bize söz verdiler, bizler o sözlerin takipçisi  olacağız. Onlar beraber, huzur içinde bir kenti yönetecekler. Bütün kentin sahibi  olacaklar, o kentte Allah'ın izni ve onların çalışmalarıyla hiçbir çocuk yatağa  aç girmeyecek. Göreceksiniz her evde huzur, her evde bereket olacak, göreceksiniz  o kentin mahallelerinde, caddelerinde, sokaklarında insanlar huzur içinde  gezecekler. Göreceksiniz o kentin çocukları, anneleri, çalışan kadınları mutlu  olacak. Göreceksiniz belediyelerde çalışan asgari ücretliler, ayın birinden  itibaren net 2 bin 200 lira aylık alacaklar. Verdiğimiz sözleri aşama aşama  tutacağız ve bunların tamamını hayata geçireceğiz."
 Halkla belediye başkanları arasında bir güven ortamı oluşacağının  altını çizen Kılıçdaroğlu, "O güveni yaydığımızda şu gerçek ortaya çıkacaktır.  Bir yerde CHP'li belediye başkanı varsa bilin ki orada huzur güzellik,  beraberlik, kardeşlik, bayrak sevgisi, vatan sevgisi, insan sevgisi var." diye  konuştu.Ekrem İmamoğlu'nun hem seçilmeden önce hem de bugün Anıtkabir'i  ziyaret ettiğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, ayrıca bugün yanlarında Çankaya ve  Elmadağ belediye başkan adaylarının bulunduğunu dile getirdi.
 
Yeni seçilen bütün belediye başkanlarına selam ve sevgilerini  gönderdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Biraz sonra Ekrem başkanı İstanbul'a uğurlayacağız, şundan emin  olmazını istiyorum; ne yaparlarsa yapsınlar, bütün sandıkların başında   milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımız günün 24 saatinde görev başındalar.  Sizin duyarlılıklarınızı biliyorlar, bizim de duyarlılığımızı biliyorlar,  başkanlarımızın kazanması için elbette ellerinden gelen bütün çabaları  gösterdiler ama buradan bütün İstanbullulara, Ankaralılara, Adana'ya, Mersin'e,  Antalya'ya seslenmek isterim, bizim belediye başkanlarımız oy versin vermesin  asla ve asla ayrımcılık yapmayacaklar. Bütün kenti kucaklayıp, barışı, sevgiyi ve  hoşgörüyü getirecekler."
 
 İmamoğlu da konuştu
 
Ekrem İmamoğlu ise Ankara'da olmasının birkaç değerli sebebi olduğuna  değindi. İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret ettiğini hatırlatan İmamoğlu, "Büyük  bir gururu paylaştığım, yıllar sonra Ankara'da çok büyük başarılara imza  atacağına inandığım Mansur Yavaş'ı kutlamaya geldim. Elbette bir yola çıkıldı ve  o yola çıkış anında ittifak yaptığımız İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i  ziyaret edeceğim. Adaylık kararıyla beraber öncesinde ve sonrasında hiçbir anında  beni yalnız bırakmayan, her zaman istişareyi ve desteğini esirgemeyen ve  gerçekten bu büyük başarıda bence birçok şehirde belediye başkanlarına  büyükşehirleri yönetme şansı sunan, siyasi irade olarak bence önemli bir devrime  imza atan çok değerli genel başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyarete  geldim." şeklinde konuştu.En büyük motivasyonlarının bu ülkenin kurucusu ve değişmez lideri  Mustafa Kemal Atatürk olduğuna işaret eden İmamoğlu, şöyle konuştu:
 
 "Gülelim, gerçekten gülelim, bütün Türkiye gülsün. Bu sandık  Türkiye'nin hayrına bir sandıktır, Türkiye'yi buluşturan bir sandıktır. Bu sandık  çok değerli, bu sandığın gerçekten kaybedeni yoktur. Ne Ankara'da ne İstanbul'da  bu sandığın gerçekten kaybedeni yoktur. Bu bir uzlaşma seçimidir, barışma  seçimidir. Barışmanın ötesinde sevgiyle, saygıyla dayanışmanın seçimidir.  Ayrılıkçılığı bir kenara iten, bugün itibariyle, partilerinden, yaşam  biçimlerinden ya da verdikleri oydan dolayı bir birlerine selam vermeyen  insanların, bir birlerine selam verme seçimidir. Göreceksiniz hem değerli  başkanımız Mansur Yavaş hem ben bütün toplumu barıştırma konusunda  tecrübelerimizi paylaşacağız ve yerel yönetimde çok büyük örneklere imza  atacağız, hepinize söz veriyorum."
 
 "Mazbatayı bekliyorum
 
 Konuşmasının ardından, alandan ayrılırken gazetecilerin yerel seçime  ilişkin sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Çiçekler açtı, hepimiz huzurluyuz.  Türkiye'de bir huzur havası var. Gerginlikten toplum zaten büyük ölçüde bıktı.  Biz, seçim sonuçlarını bayram, şölen içinde kutlamak istiyoruz." ifadelerini  kullandı."MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yerel yönetimlere ilişkin yeni  sistem önerisinin" sorulduğu Kılıçdaroğlu, "O Parlamentonun işi." yanıtını  verdi.
 Ekrem İmamoğlu da aynı soruyu, "Sistem önerileri geniş zamanlarda  konuşulur. Elbette fikrimiz var. Yereldeki demokrasiye çok inanan birisiyim.  Bugünün konusu mudur bilmiyorum. Seçimler bir netleşsin, yetkilerimizi alalım  daha sonra oturur Sayın Bahçeli'nin bu konudaki fikirlerini dinleriz." diye  yanıtladı. "Anıtkabir Özel Defteri'ni 'İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı' diye  imzaladığının" hatırlatıldığı İmamoğlu, şu değerlendirmede bulundu:   "Yüksek Seçim Kurulunun açıkladığı bir karar var, bizim elimizde  veriler var. İnancımız bu yönde. Bu şekilde davranmayı istemezdim ama bütün  İstanbul'un her köşesine 3 gündür afiş asan anlayışa gerçek kazananın kim  olduğunu göstermek için onu yazdım. İnancım da bu yöndedir. Mazbatayı da  bekliyorum."  Ekrem İmamoğlu, "AK Parti'nin İstanbul'da seçim sonuçlarına yaptığı  itirazın" sorulması üzerine, "Bazı yerlerde yapılan itirazların reddedildiği  konusunda bilgiler aldık. İyi olacak." dedi.