EKPSS destek uygulaması! EKPSS özel MEB çalışma destek mobil uygulaması nasıl kurulur?

23 Mayıs 2020 Cumartesi - 15:05 | Son Güncelleme : 23 05 2020 - 15:05

MEB'den EKPSS'ye hazırlananlara destek için mobil uygulama müjdesi geldi. Uygulamada ders anlatımları, soru çözümü videoları gibi EKPSS hazırlık sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen pek çok içerik bulunuyor. EKPSS adayları, çözmekte zorlandığı soruları uygulama üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına göndererek cevaplara ulaşabilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Mobil uygulamayı, öğrencilerimizin kolay kullanarak sınava hazırlanabilmesi ve böylece istihdamlarının artırılmasına destek olmak için tasarladık" İşte EKPSS destek uygulaması…


Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve  Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, özel eğitim öğrenci ve mezunlarının Engelli  Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) hazırlık sürecine destek sağlayacak mobil  uygulamayı hayata geçirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  mobil uygulama sayesinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci ve mezunların EKPSS'ye  kolayca hazırlanabileceğini belirterek, koronavirüs salgını sebebiyle yüz yüze  eğitimin yapılamadığı bu süreçte, özel eğitim öğrencilerinin  EKPSS'ye hazırlıkta  güçlükler ve sorunlarla karşılaştığını ifade etti. EKPSS özel MEB uygulası hakkında merak edilenler...

Bakanlık olarak, bu sorunların çözümü için hemen bir çalışma  başlattıklarını aktaran Selçuk, şunları kaydetti:

"Mobil uygulamayı, öğrencilerimizin kolay kullanarak sınava  hazırlanabilmesi ve böylece istihdamlarının artırılmasına destek olmak için  tasarladık ve bugün uzun süredir üzerinde çalıştığımız uygulamayı hizmete  alıyoruz. Mobil uygulama, arkadaşlarımız tarafından geliştirildi, içeriklerle  zenginleştirildi ve ücretsiz olarak erişime açıldı. İçerikler sürekli  geliştirilecek. Bu süreci koordine eden Bakan Yardımcım Mahmut Özer'e, Özel  Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürüm Mehmet Nezir Gül, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı  Özgür Türk ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum."

İNTERAKTİF SORU ÇÖZÜMÜ YAPILABİLECEK

Uygulama, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünce, koronavirüs  salgını nedeniyle EKPSS'ye hazırlıkta kaynak sıkıntısı yaşayan özel eğitim  öğrenci ve mezunları için geliştirildi. Adaylara, sınavlara daha verimli ve kolay  hazırlanma imkanı sunmak için geliştirilen içeriklerin yer alan uygulama, ders  anlatımları, soru çözümü videoları gibi EKPSS hazırlık sürecini kolaylaştırmayı  hedefleyen pek çok içeriğin yanı sıra interaktif kullanım özelliğine de sahip  olarak sunuluyor.

Adaylar, çözmekte zorlandıkları soruları, ekran fotoğrafı şeklinde  Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına gönderebilecek. Böylelikle alanın uzmanları  tarafından çözülen soruların cevaplarına ulaşabilecek.

Ders konuları öğrenme özellikleri dikkate alınarak hazırlandı

Sınav kapsamındaki Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve  güncel bilgiler alanındaki ders konuları, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin  öğrenme özellikleri dikkate alınarak hazırlandı. Ayrıca, ara yüzün basit ve  kullanışlı olmasına özen gösterildi.  Görme engelli bireyler için içerikler,  ekran okuyucu programların "sesletim" yapabildikleri metin formatı şeklinde  hazırlandı. Okuma programlarının seslendiremediği terimsel ifadeler "mp3"  formatında hazırlanarak uygulamaya eklendi.

Zihin engelli bireylerin ders konularını etkili öğrenebilmeleri için  tüm içerikler zenginleştirildi.  Sayfalar sade ve dikkat dağıtmayacak şekilde  tasarlandı. Her ders konusunu pekiştiren konu örnekleri, konu sonu değerlendirme  soruları, konuyla ilgili soru çözüm videoları uygulamaya eklendi.

EKPSS’YE ÖZEL MEB ÇALIŞMA DESTEK MOBİL UYGULAMASI NASIL KURULUR?

Uygulama, IOS'ta  "https://apps.apple.com/tr/app/ekpss-mebözel/id1513714758?l=tr" adresinden,  Android'te ise  "https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.ekpssmebozel1" linkinden  ücretsiz indirilebilecek.

En az ortaöğretim mezunu hafif düzey zihin engelli, görme engelli,  işitme engelli veya bedensel engelli raporu olan bireyler için her iki yılda bir  yapılan EKPSS'ye girme hakkına sahip adaylar, aldıkları puanlarla, belirlenen  kontenjanlarda kamu personeli olarak istihdam edilebiliyor.