Ekonomi Bakanı'ndan dolar açıklaması

AA |  18 Mayıs 2017 Perşembe - 14:43 | Son Güncelleme : 18 05 2017 - 14:45

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Kurla ilgili şu anda gelmiş olduğumuz nokta olumlu bir noktadır. 3,50 seviyeleri… Kurla ilgili bizim hedefimiz, tahmin edilebilir ve öngörülebilir bir seviyedir. Kurdaki aşağı doğru ve yukarı doğru oynaklık kimseyi memnun etmez. Şu andaki oynaklık tamamen spekülatif, ekonomik bir sebebe dayanmıyor." dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Kurla ilgili şu anda  gelmiş olduğumuz nokta olumlu bir noktadır. 3,50 seviyeleri… Kurla ilgili bizim  hedefimiz, tahmin edilebilir ve öngörülebilir bir seviyedir. Kurdaki aşağı doğru  ve yukarı doğru oynaklık kimseyi memnun etmez. Şu andaki oynaklık tamamen  spekülatif, ekonomik bir sebebe dayanmıyor." dedi. 
 
Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "İhracatçı Eğilim  Anketi 2017 Yılı Birinci Çeyrek Gerçekleşme ve İkinci Çeyrek Beklenti  Sonuçları"nın açıkladığı toplantıda, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve  gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Enflasyonla mücadelede hükümet olarak bakış açılarını  değiştirdiklerini ifade eden Zeybekci, artan talebe karşı üretimi de gerektiği  ölçüde artırmak için gerekli çalışmaların sürat kazanacağını söyledi.
 
Zeybekci, "Vay hain talep... Sen nasıl yüksek olursun' deyip de  talebin üzerine gitmek değil de, burada bakış açımızda bir farklılığımız var.  Enflasyonun nedeni arzın yetersizliğidir. 'Ramazan geliyor yine talep yükselecek,  onun için fiyatlar artacak.' Böyle bir şey yok. Bizim hedefimiz, Ramazan  geldiğinde arzı da artıracak yöntemleri bulmak." şeklinde konuştu.
 
"Türkiye'ye karşı çok yoğun bir ilgi var ve bu devam edecek"
 
Nihat Zeybekci, kurda spekülatif bir alanın her zaman bulunduğunu  ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Kur rakamları net bir şekilde bir ekonomik gösterge değildir.  Spekülasyon var. Bunun bir ekonomik tabanı var mı Allah aşkına? Dün bir Türk  bankası yurt dışında borçlanmaya çıktığında onun talebine 4 milyar dolarlık bir  talep geliyor. Hazine'ye, devlete değil, özel bir Türk bankasına… Türkiye'ye  karşı çok yoğun bir ilgi var ve bu devam edecek.
 
Birileri kurla ilgili spekülasyonlar oluşturabiliyor. Birileri derken,  düşman tarafı gösterir gibi göstermiyorum. Kolaylıkla speküle edilebilen, Merkez  Bankamızın da müdahale etmediği ve etmesini de istemediğimiz bir alan burası.  Merkez Bankasının bu kur spekülasyonlarına, bu oyuna girmesini asla ve asla  tasvip etmiyorum. Bu spekülasyonla ilgili hareketi yapanlar... Bunu zaman içinde  aşağı doğru indirerek devam edeceğiz. Kurla ilgili şu anda gelmiş olduğumuz nokta  olumlu bir noktadır. 3,50 seviyeleri… Kurla ilgili bizim hedefimiz, tahmin  edilebilir ve öngörülebilir bir seviyedir. Kurdaki aşağı doğru ve yukarı doğru  oynaklık kimseyi memnun etmez. Şu andaki oynaklık tamamen spekülatif, ekonomik  bir sebebe dayanmıyor."
 
"İstihdam arttıkça yükümlülükleri azaltmamız gerekiyor"
 
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye Cumhuriyeti'nin, bugüne kadar  başardığı hiçbir yapısal reformu 'birileri ne der' saikiyle değil, müreffehleşme  için yaptığını ifade ederek, OHAL'in kalkması için OHAL'i gerektiren tehditlerin  ortadan kalkması gerektiğini söyledi.
 
İhracatçı Eğilim Anketi 2017'de ihracatçıların en büyük problemler  arasında gösterdiği "kalifiye eleman bulamama" sorununa değinen Zeybekci,  "İşverenin üzerindeki yüklerden işvereni kurtarmamız lazım. Bunu teşvik etmemiz  lazım. Burada çalışan sayısının 50'yi geçmesi halinde işverene fazladan yükler  getirildiği şikayetlerini ben haklı buluyorum. Halbuki bizim istihdam arttıkça  yükümlülükleri azaltmamız gerekiyor. Onun için bu yönde çalışmalarımız var."  ifadelerini kullandı.
 
"Bugün 3-4 milyon kişi KPSS'ye giriyorsa demek ki bir şeyleri yanlış  yapıyoruz"
 
Nihat Zeybekci, işverenle mahkemelik olan çalışanların yargı kararıyla  işlerine geri döndüğünü hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 "Kıdem tazminatını ülke olarak çok açık, net bir şekilde tartışmamız  gerekiyor. Bu noktada ben sendikaların yaklaşımlarını tekrar gözden  geçirmelerinde büyük fayda görüyorum. Burada 'mahkemelerden böyle bir karar  çıkıyor, işçi lehine devamlı karar çıkıyor' demek yanlış olur. Demek ki hukuki  düzenlemeleri buna uygun düzeltmek lazım. Yurt dışı müteahhitlerimizin de bu  alanda önemli şikayetleri var. Yıllar sonra mahkemelerden dönüp iş yerine gelen  çalışanların sayısının çok olduğu yönünde… Bu boşlukları netleştirmemiz  gerekiyor."
 
Türkiye'de mesleki eğitimin hızla çözüm bekleyen konular olduğunu  vurgulayan Zeybekci, "Bugün eğer 3-4 milyon kişi KPSS'ye giriyorsa demek ki bir  şeyi yanlış yapıyoruz. Özel sektöre dönmemiz lazım. Özel sektör eliyle teknolojik  dönüşüme odaklanmamız lazım." dedi.
 
Sosyal güvenlik sisteminin üzerindeki yükü azaltmak için yapısal  reformlara hız verilmesi gerektiğine dikkati çeken Zeybekci, bu konuda ortak bir  mücadele yöntemi geliştirmeyi umduklarını söyledi.
 
Ekonomi Bakanlığının tüm teşvik ve destekleri TL olarak yaptığını  hatırlatan Zeybekci, geçen günlerde serbest bölgelerdeki uygulamalarda çok önemli  bir değişiklik yaptıklarını, serbest bölgeden yurt içine, yurt içinden serbest  bölgeye tüm ticarette TL zorunluluğu getirdiklerini bildirdi. Zeybekci, "Serbest  bölgelerin yurt dışı alışverişleri tabii ki serbest, onu döviz bazında  yapabiliyorlar. Serbest bölge işletici şirketlerin tüm ücret ve hizmetleri de TL  bazında yapılıyor." dedi.
 
Zeybekci, fuarlara katılım ve e-ticaret gibi alanlarda da KOBİ ve  ihracatçıları desteklediklerini ancak desteklerin yeterince bilinmediğini,  destekleri daha iyi anlatmak için bir kampanya yürüttüklerini, TİM, ihracatçı  birlikleri ve tüm genel müdürlüklerle bir çalışma yaptıklarını anlattı.
 
"İlk defa İran'da dış ticaret fazlası veren bir konuma geçtik"
 
Ekonomi Bakanı Zeybekci, İran ile karşılıklı ticaretin son dönemde  2016'ya göre yüzde 40'lar seviyesinde artış kaydettiğini belirterek, "İlk defa  İran'da dış ticaret fazlası veren bir konuma geçtik. Bu olumlu gelişmeler devam  ediyor. İmzaladığımız tercihli ticaret anlaşması İran'la ticaretin artışını  sağladı. Doküman anlamındaki sıkıntılar geçici sıkıntılar. Bunlar bizim  tarafımızdan da, onlar tarafından da yakından değerlendiriliyor. Problem  olacağını zannetmiyorum." şeklinde konuştu.
 
Zeybekci, hükümetin KOBİ'lere verdiği desteklerin yeterince  bilinmemesine ilişkin de, şunları kaydetti:
 
"Bazı esnafımız vermiş olduğumuz destekle ilgili desteği veren kuruma  gidip biraz detaylarını öğrenmeyi, o belgeleri doldurmak istemiyor. Bu durum  çoğunlukla 'Devlet öyle para verir mi' anlayışından kaynaklanıyor. Gerekirse  yemin billah ederek o esnafımızı da getireceğiz ve destekleri mutlaka vereceğiz.  Ekonomimizin nitelikli dönüşümü için bunu yapmak zorundayız."