Ekmek zammı fırına verildi

06 Temmuz 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 06 07 2018 - 2:30

Yaşanan zamlar nedeniyle ekmek fiyatlarında da artışın zorunlu olduğunu belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, “Yapılacak zam enflasyon rakamlarından yüksek olmayacak” dedi


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, son günlerde yetkisiz kişilerin ekmek fiyatlarına ilişkin söylemleri olduğuna dikkat çekti. Balcı, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy’un un fiyatlarında artış olacağına ve ekmek fiyatlarının da artması gerektiğine ilişkin açıklamalarını doğru bulmadığını söyledi.

Ancak Balcı, federasyon olarak bu yılın Haziran ayına kadar ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmayacağını ifade ettiklerini anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Kasım 2015’ten bugüne kadar ekmek fiyatlarında bir değişiklik söz konusu olmadı. Fakat geçen zaman zarfında akaryakıtta yüzde 28, maya fiyatında yüzde 25, SGK primlerinde yüzde 23 artış oldu. Bunlar göz önüne alındığında fırıncı esnafının fiyat artışı yapmasının zorunlu olduğu görülmektedir. Biz Haziran ayı gelince daha buğday hasadı yapılmadan, dış güçlerin ülkemizin üzerinde oynadığı ekonomik oyunları gözardı ederek bu gelen farkları hemen 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe koymayı doğru bulmadık. Fırıncı esnafı kazanmazsa sağlıklı, kaliteli ekmek üretmesi söz konusu olmaz. Bizler esnafı düşündüğümüz kadar tüketicileri de düşünmek zorundayız. Ekmek fiyatlarında bir artış gündemimizde var ama bunun en makul seviyede olması için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Özellikle enflasyonun üzerinde olmaması konusunda gerekli çalışmalar gerçekleştirilecektir. Temmuz itibarıyla hasat tamamlanacak, hasadın sonunda un fiyatlarında suni bir artış olursa geçmişte olduğu gibi bizim gibi gerekli kurumlar da konuyu takip edecektir.”

250 GRAMI 1.25 LİRA

Halil İbrahim Balcı, gelecek aylarda hasadın tamamlanması ve un fiyatlarının oturmasıyla birlikte ekmekte enflasyon rakamlarından yüksek olmamak kaydıyla bir fiyat artışı için gerekli çalışmanın yapılacağına işaret ederek, esnafın da maliyetler karşısında dayanacak gücünün kalmadığını dile getirdi. Yeni belirlenecek kilogram başına azami ekmek fiyatının enflasyonun üzerinde olmayacağını vurgulayan Balcı, “Halkın tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil” diye konuştu. Şu anda İstanbul, İzmir ve Ankara’da 250 gram ekmek 1 lira 25 kuruşa satılıyor.