Ekmek gramajında "tarife" uyarısı

AA |  11 Ocak 2018 Perşembe - 12:17 | Son Güncelleme : 11 01 2018 - 12:17

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Kamuoyunda yanlış anlaşılan bir şey var. '1 Ocak'tan itibaren bütün işletmeler 200 gram ekmek çıkartacak' diye bir düşünce hakim. Bu, doğru bir düşünce değil" dedi.


Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve  Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişikliğin 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Yapılan değişiklik sonrası ekmekte minimum gramajın 200'e  düşürüldüğünü ve 10'ar gramlık artırımlarla ekmek üretilebileceğini dile getiren  Balcı, "1 Ocaktan itibaren 250 gramdan başlama şartı 200 grama düşürülmüştür.  İllerde küçük ekmek talebi olan esnafımız, fiyat tarifesini 200 gramdan  alabilecek. Dolasıyla müşterinin talebine cevap vermiş olabilecek." diye konuştu.

"Ekmek talebi bölgelere göre değişiyor"

Değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren vatandaşların  fırınlara 200 gramlık ekmek sorduğunu ancak olumlu cevap alamayınca şikayette  bulunduğu belirten Balcı, şöyle konuştu:

"Kamuoyunda yanlış anlaşılan bir şey var. 1 Ocak'tan itibaren bütün  işletmeler 200 gram ekmek çıkartacak diye bir düşünce hakim. Bu doğru bir düşünce  değil. Fırıncı esnafının tarifesinde eğer 250 gram yazıyorsa o işletmenin 200  gram ekmek çıkarma durumu söz konusu olamaz. Eğer çıkartırsa eksik gramajlı ekmek  ürettiğinden cezai işlem uygulanır. Fırıncı esnafı 5362 sayılı kanuna göre esnaf  odaları birliğinden tüccar olanlar ise 5174 sayılı kanunla ticaret odalarından  fiyat tarifesi almak zorunda."

Fırıncıların yeni fiyat tarifesi alırken 200 gram talebinde bulunması  ve ilgili kuruşların onay vermesiyle bu üretime geçilebileceğini vurgulayan  Balcı, İstanbul'da bazı fırınların 200 gram ekmek ürettiğini ancak bunun tarifeye  uygun olmadığını anlattı.

Bölgelere göre ekmek talebinin değiştiğine dikkati çeken Balcı,  "Özellikle Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde  vatandaşlarımız gramajı yüksek ekmek tüketiyor. Eğer siz burada 200 gram ekmek  üretirseniz israfa yol açarsınız ama Marmara ve Ege bölgelerinde de böyle bir  üretime ihtiyaç var. Hangi vilayette talep varsa ilgili kuruluşlar bunu  değerlendirir, tarife alındıktan sonra 200 gram ekmek üretilebilir." diye  konuştu.

Balcı, fiyat tarifesi alınmadan yapılan farklı gramajlı ekmek  üretimlerinin denetimlerinin çok zor olacağını kaydetti.

Günlük ekmek israfı 4 milyon 900 bin

Türk fırıncılarının kendini sürekli geliştirdiğini ifade eden Balcı,  artan ekmek çeşitlerinin de bunun bir göstergesi olduğunu aktardı.

Türkiye'de daha önce günde 6 milyon ekmeğin israf olduğunu vurgulayan  Balcı, "Bakanlık, Fırıncılar Federasyonu, Diyanet İşleri Başkanlığının ortak  çalışmalarıyla bu rakam 4 milyon 900 bine düştü. Bu rakamı en az 2 milyona  düşürmemiz lazım. Gönül hiç israf olmasın ister." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER