Safran: Eğitimde 5 yıllık yol haritası hazırladık

05 Şubat 2019 Salı - 10:32 | Son Güncelleme : 05 02 2019 - 10:35

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran "Amacımız, gerçekten eğitimi bir devlet politikası haline getirmek ve bizden sonra kimler gelirse gelsin, eğitimde oturmuş olan devlet politikası vizyonunu devam ettirsin istiyoruz. Bunu geliştirerek, yeni yeni modellerle dünyadaki gelişmelerle örnek şekiller haline getirsin istiyoruz" dedi.


Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne  bağlı özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarının 81 ilden katılımıyla  gerçekleşen 3. Ulusal Bilim Kampı Bursa'da başladı. 
 
Milli Eğitim Bakan Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Bursa Uludağ  Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'ndeki kampın açılış töreninde  yaptığı konuşmada, eğitimde paradigma değişikliğine gittiklerini söyledi. Eğitimde 5 yıllık yol haritası hazırladıklarını ifade eden Safran,  şunları kaydetti:
"Bu yol haritası şuydu; hiçbir anne, baba, öğretmen, hiç kimse bir  sürprizle karşılaşmadan gelecek yıllarda milli eğitimde olabilecek değişiklikleri  görsün ve herkes buna göre bir çalışma içine girsin. Eğitim politikaları  günübirlik değişen, günübirlik kararlarla yol haritası çizilebilen bir kurum ve  müessese olmaktan çıkarılsın istedik.
Amacımız, gerçekten eğitimi bir devlet politikası haline getirmek ve  bizden sonra kimler gelirse gelsin, eğitimde oturmuş olan devlet politikası  vizyonunu devam ettirsin istiyoruz. Bunu geliştirerek, yeni yeni modellerle  dünyadaki gelişmelerle örnek şekiller haline getirsin istiyoruz."
 
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da Türkiye’nin  çok önemli aşamaları geride bıraktığını ancak tıpkı ekonomide olduğu gibi eğitim  alanında da yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
 
Türkiye'yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacak öncü nesilleri  yetiştirebilmenin önemli olduğunu belirten Ulcay, "Bu anlamda gerek Yükseköğretim  Kurulunun üniversitelerimizi bu medeniyet yarışında yeniden tanımlamak için  yaptığı çalışmalar gerekse de Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyon belgesiyle  somutlaşan projeleri büyük değer taşımaktadır." dedi.
 
Programa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Teknik Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger,  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yıldız, akademisyenler, öğretmenler ve  öğrenciler katıldı.
 
Kamp 6 Şubat Çarşamba gününe kadar sürecek. Etkinlikte öğrenciler  farklı alanlarda bilimsel yeteneklerini sergileyecek.