EFT, havale ücretlerinde indirim! İşte yeni tarife...

AA |  10 Şubat 2020 Pazartesi - 0:53 | Son Güncelleme : 10 02 2020 - 8:27

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), banka müşlerilerinden alınan ücret ve komisyonlarda fiyatları düşürdü. İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 lira, ATM'den yapılan işlemlerde 2 lira, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 lira olarak belirlendi.


Resmi Gazete'de yayımlanan BDDK tebliği ve TCMB yönetmeliğine göre, finansal tüketiciler ile ticari müşterilerden alınan komisyon ücretleri yeniden düzenlendi. Ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400'den 51 adede, finansal tüketicilerde ise 20'den 16'ya indirildi.
 
Söz konusu yönetmelik ve tebliğ doğrultusunda, bankalar tarafından  ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin  400'den 51'e indirildi. BDDK tarafından 2014'te 20 ile sınırlandırılan ticari  müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı da 16'ya  düşürüldü.  Yapılan bu sadeleştirme sayesinde bankalar arasındaki ücret  karşılaştırması daha şeffaf ve kolay hale getirilmiş oldu.
 
Ticari müşterilerden alınan hesap açılış ücreti kaldırıldı
 
 Düzenleme ile ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve  hesap açılış ücreti kaldırıldı. Ticari müşterilerin kredi tahsis, kredi kullanım,  kredilerin erken kapatılması, EFT gibi ücretler getirilen sınırlama sayesinde  maliyetleri de önemli ölçüde azaltıldı.  Kredi tahsis ücreti başlığı altında alınan ücretlerde ise sadeleşmeye  gidildi. Bu kapsamda, ticari kredilerde tahsis ücretleri, verilen kredi limitinin  on binde 25'i ile sınırlandırıldı. Mevcutta yüzde 2'lere kadar ulaşan ticari  kredilerde kredi kullandırım ücretlerinin de kullandırılan kredinin yüzde 1'ini  geçemeyeceği kıstası getirildi.
 
 Erken ödeme komisyonu düşürüldü
 
Ticari kredilerde halen yüzde 2 ila 6 aralığında belirlenen erken  ödeme komisyonu, yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1'e,  vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2'ye düşürüldü.
Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans  komisyonu da yüzde 1 ile sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketiciler için de en  fazla yüzde 1 olarak belirlendi.
 
Ticari kredi kartlarında üyelik ücretine herhangi bir sınır  getirilmezken, finansal tüketicilerde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda  2 adede kadar kart yenileme ücreti kaldırıldı. Bir yılda 2'den fazla kart  yenileme durumunda ise sadece kart maliyetinin alınmasına ilişkin düzenleme  yapıldı.
Kiralık kasa depozito bedeli finansal tüketiciler için kiralanan  kasanın en fazla bir yıllık kira bedeli olarak belirlendi.
 
   EFT ücretlerine üst sınır getirildi
 
Bankalar tarafından hem ticari hem de finansal tüketicilerden alınan  EFT ücretlerine üst sınır getirildi.Buna göre, EFT işlemlerinden alınabilecek ücret, işlem tutarının 1.000  lira ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet  bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 lirayı,  ATM'den yapılan işlemlerde 2 lirayı, diğer kanallarla yapılan işlemlerde ise 5  lirayı geçemeyecek.
 
 Bu sınırlar sırasıyla, işlem tutarının 1.000 lira ila 50 bin lira  arasında olması halinde 2 lira, 5 lira ve 10 lira düzeyinde, işlem tutarının 50  bin liranın üzerinde bulunması durumunda ise 25 lira, 50 lira ve 100 lira  şeklinde uygulanacak.    Banka ile ticari müşteri arasındaki sözleşmede geç işlemler olarak  belirlenen EFT'lerde, belirlenen azami ücretler yüzde 50 artırımlı olarak  gerçekleştirilecek. Ticari müşteriler ve finansal tüketiciler gerçekleştireceği havale  işlemlerinde ise, aynı tutar ayrımları geçerli olmak üzere EFT'de belirlenen  ücretlerin yarısını ödeyecek.   Müşterilerin kıymetli maden transfer işlemlerinden alınacak ücret,  transfer sistemini işleten kuruluş tarafından işlem başına belirlenen transfer  ücretinin yüzde 15 fazlasını aşamayacak.  BDDK ve TCMB'nin söz konusu düzenlemeleri, 1 Mart 2020'den itibaren  yürürlüğe girecek.