Edremit sahili alev alev

AA |  22 Ağustos 2019 Perşembe - 15:59 | Son Güncelleme : 22 08 2019 - 17:28

Balıkesir'in Edremit ilçesinde turistik tatil bölgeleri Akçay ve Dalyan arasında kalan sazlık alanda başlayan yangın yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Alevlerin sahile ve yola kadar geldiği alanda denizden çıkan tatilciler endişeli gözlerle alevleri izlerken Edremit Kara yolu üzerindeki bazı noktalarda da kara yoluna kadar uzanan alevler yüzünden trafik ilerleyemiyor.

Göçmen kuşların duraklama noktası olduğu öğrenilen bölgede alevlerin arasında kalan çok sayıda hayvanın telef olduğu belirtiliyor.Balıkesir'in Edremit ilçesinde yangın çıkan sazlık alanın yakınındaki bir ev, önlem amacıyla boşaltıldı. Alevler 2 saat süren müdahalenin ardından kontrol altına alındı.


 Edremit'e bağlı Akçay Mahallesi ile Burhaniye ilçesi arasındaki Dalyan  mevkisinde deniz kıyısına yakın sazlık bir alanda henüz belirlenemeyen nedenle  yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı  ve Edremit Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Karadan arazözlerle yürütülen söndürme çalışmalarına iki helikopterle  de destek veriliyor.
Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak  için çalışmalarını sürdürüyor. 
 
 
"Tedbir amacıyla bir ev boşaltıldı"
 
 Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Dalyan mevkisinde başlayan sazlık yangınının yerleşim alanına yakın olduğunu  söyledi.  Sırmalı, söndürme çalışmalarına devam edilen bölgedeki iki konuttan  birinin boş olduğunu, diğerinin ise tedbir amaçlı tahliye edildiğini aktardı.
 
 
 Alevlerin herhangi bir araca ya da eve sıçramadığını, sadece sazlık  alanda devam ettiğini belirten Sırmalı, "Havadan Edremit Orman İşletme  Müdürlüğüne ait helikopter, karadan ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı  Edremit, Zeytinli, Akçay ve Burhaniye Grup Amirliği ekipleri ile arazözlerle  yangını sürdürme çalışmaları sürüyor." dedi.
 
"YANGIN YAKLAŞIK 500 DÖNÜM ALANDA ETKİLİ OLUYOR"
 
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan da yangının çıkış nedeninin henüz bilinmediğini belirtti.  Alevlerin yaklaşık 500 dönüm alanda etkili olduğu bilgisini paylaşan Arslan, şunları kaydetti:     "Burhaniye tarafındaki yerleşim yerlerine çok yakın noktalara gelmiş ama ekiplerin müdahalesi sonucunda engellenmiş. Denizin yakın olması büyük bir avantaj, helikopterler 5 dakikada bir suyu doldurup boşaltıyorlar. Bu büyük bir avantaj. Yangın henüz sönmedi, devam ediyor ancak yaklaşık bir saat içinde kontrol altına alınma durumu söz konusu olacak. Şu anda bizi umutsuzluğa götürecek, moralimizi bozacak bir gelişme yok. Müdahaleler devam ediyor. Yangın kontrollü bir şekilde söndürülmeye çalışılıyor."     
 
KONTROL ALTINA ALINDI
 
Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Altınkum Mahallesi ile Burhaniye ilçesine bağlı Ören Mahallesi'nin kesiştiği noktadaki sazlık alanda saat 14.30 sıralarında çıkan yangın, yaklaşık 2 saatte ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yaklaşık 1 kilometre mesafedeki yerleşim yerlerinde paniğe yol açan yangında 50 hektarlık alanın zarar gördüğü belirlendi. Yangın bölgesine yakın bir yerde bulunan barınaktaki hayvanlar ise alevlerden zarar görmezken, diğer yerleşim yerlerinden uzaktaki 3 katlı villanın bahçesindeki otların yandığı belirtildi.Ekiplerin bölgedeki soğutma çalışmaları devam ediyor.
 
 
 
 

ETİKETLER