Gazetevatan.com » Yazarlar » Kalben daha da çok şarkı söyle

Kalben daha da çok şarkı söyle

17 Ocak 2016 Pazar


Moda’da Erekli Tunç Stüdyo’sundayız... En son müzik yazanları, müzik hakkında kafa yoranları toplayan etkinlik Mor ve Ötesi, ‘Masumiyetin Ziyan Olmaz’ albümünde yapılmıştı. Hepimizi bir eve toplayıp albümü dinletmişlerdi, sonrasında üzerine konuşmuştuk. Aynı işi yapan insanların bir araya gelip, müzik hakkında konuşması çok eskilerde kaldı. O yüzden heyecanlıyım. Uzun zaman sonra bir sanatçı, yeni şarkılarını dinletmek için stüdyoya çağırıyor. ‘Albüm lansmanı yaparız işte’ diye olayı kestirip atmıyor. Erekli Tunç Stüdyosu, müzik tarihinin temel taşlarından. Burada ne albümler kaydedilmiş, müzisyenler geceleyip ne şarkılar yazmış... Öyle de güzel bir havası var buranın...

Kalben, Youtube sayesinde keşfettiğimiz müzisyenlerden. Kendisini çok eskilerden Ankara’nın puslu bir akşamından tanırım. Şarkı söylediğini bırakın, şarkı yazdığını bile bilmiyordum. Eskilerden bir arkadaşının müzik yapıyor olması hem de pek iyi yapıyor olması, insanda başka bir heyecan yapıyormuş. “Sadece” şarkısını ilk duyuşum aklımda. Şatafattan uzak bir müzik dili... Zaten oldukça sade bir kadın Kalben, şarkı sözlerinde sanki günlüğünü açıp bize okuyor. “Sadece” şarkısı işte o güzel anlatımı ile internette koptu gitti. Dinlenme sayısı her geçen gün daha da arttı. Müzik kulağına sahip prodüktörler de Kalben’i ışık hızıyla keşfedip, güzelim şarkılarını albüm yapmaya karar verdi.

‘Ev sound’u ile dinlediğim şarkıların, davul, bas ve tuşlular devreye girince nasıl olacağını merak ediyordum. En korktuğum da buydu. Bazen prodüktörler sanatçının şarkısının öyle güzel içine ederler ki, bir de bunu öyle tatlı dille şarkıcıya açıklarlar ki yola yeni çıkmış şarkıcı da iyi bir şey yaptığına inanır. Sonra da takipçileri bu sound’a uzak kalır ve iş işten geçmiş olur. Ama Kalben’in albümünde prodüktör sanatçıyı ve şarkılarını daha da parlatmış... Mesela, Kalben’in internette sadece gitar ile kaydedilen akustik şarkılarında, davul sesi duymak kulağa hiç garip gelmiyor.

Şarkı sözleri 12’den vuruyor

Şubat ayında çıkacak albümde iki akustik kayıtla beraber 15 şarkı var. 12’sinin söz ve müziği Kalben’e ait orijinal şarkılar. Tek şarkı da telif hakları alınabilir, İbrahim Tatlıses ‘Tamam’ derse ‘Haydi Söyle’ cover’ı olacak. Arabesk şarkı cover’ı sevmeyen biri olarak, bu şarkıyı nasıl söylediğine dair bir yorum yapmayacağım. Bu tarz coverlar bilinen bir şarkıya farklı bir hava katıyor ama albümün konseptini yerle bir ettiğini düşünüyorum. Cover sevdamızdan kurtulsak ya!

Albümün geneline gelirsek eğer Kalben’in şarkı sözlerine hayran olanlardanım. Erkek egemen müzik dünyasından kurtuluyoruz sanki. Şükürler olsun ki bir kadın bağırarak, “Hiçbir şey istemedim, Ne yatak ne oda, Sadece beni sev” diyebiliyor ya da “Taşikardi” şarkısındaki gibi “Bağır çağır ağlıyor üst komşunun kızı, Altında çırılçıplak gülen biz değil miyiz?” Anlayacağınız şarkı sözleri haybeden değil... Sözlerde modern dünyanın kadın-erkek ilişkilerine de göndermeler yapıyor. Özellikle sözüm size beyler, dinleyen bu şarkıları, biraz sözleri sindirin. Mabel Matiz’in de “Ömür Geçmez” şarkısına vokal yaptığının sürprizini de söylemek gerek.

Kalben, Şubat ayında çıkacak ilk albümünde Amerika’yı yeniden keşfetmiyor, ama zamansız bir albüm bize armağan ediyor. Yıllarca dinleyeceğiniz, üzerine anılar yaratacağınız bir albüm bu. Kalben ve ekibi hakkını vermiş. Albüm dinletisi bittikten sonra bile “Saçlar”ı, albüm versiyonu ile dinlemek istiyordum.

İnsanın canı şarkı da çeker...