E-Okul VBS giriş nasıl yapılır?

02 Nisan 2017 Pazar - 10:00 | Son Güncelleme : 03 04 2017 - 14:12

E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi öğrenciler ve veliler tarafından notları öğrenme ve devamsızlık gibi konuların öğrenilmesi için sıkça kullanılıyor. Yaz tatili yaklaşırken sınav yoğunluğunun arttığı dönemlerde e-okul sistemi adeta akına uğruyor. İşte e-okul sistemine dair detaylar...


E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın vatandaşa eğitim hizmetlerini kolaylaştırmak için verdiği hizmetlerden biridir. WEB tabanlı bir yazılımla geliştirilen sitede öğrencinin birçok bilgisine erişmek mümkündür. Hem basitliği hem güvenliği aynı anda sağlayan bir sistem olan E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, günümüzün gelişen teknolojisine ve değişen hizmet standartlarına uyum sağlayan bir yapılanmadır. Genç nüfusu yüksek olan ülkemizde eğitim hizmetlerinin yavaş olmaması için çabalayan Milli Eğitim Bakanlığı e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile öğrencinin ve velilerinin okula, derslere, eğitime dair çok bilgiyi kolayca edinebilecekleri bir sistemi yarattı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açtığı e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi öğrencinin tüm ders notlarını, müfredatını, senelik akademik takvimini, devamsızlık durumunu, sınav tarihlerini, sınava giriş yerlerini, sınav sonuçlarını ve daha pek çok eğitim durumu bilgisini kapsamaktadır. Yani 2007 yılında bir okula kaydolmuş bir kişinin e-okul sistem kaydı o seneden itibaren olduğunu düşünürsek 2017 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kaldığı tüm öğrencilik hayatının eğitim bilgisini kapsamaktadır.
 
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Üzerinden Öğrenebileceğiniz Bilgiler
 
E okul sistemi servisi hem devlet okullarını hem de özel okullarını kapsamaktadır. Resmi ya da özel okulların öğrenci ve velilerine verilen bir servistir. Bu sistem içinde birçok farklı hizmet verilmektedir. Bir öğrencinin okul hayatının notundan davranış durumuna kadar her bilgisini kapsayan sistem sadece öğrencilere değil aynı zamanda velilere de sunulmaktadır. Orta okullara, özel okullara, ilk öğretimlere, devlet okullarına, resmi ya da özel eğitim kurumlarına ve anaokullarına hizmet veren sistem şu hizmetleri kapsar:
 
Öncelikle “not bilgisi” site içinde en çok tıklanan kısımdır. Çünkü bir öğrenci en kısa aralıklarla not bilgisini öğrenmek için siteyi ziyaret eder. Okulda olan sınavların sonuçlarını, eğer almışsa bir projenin notu ya da performans ödevlerinin notlarını öğrenebilir. Daha sonra ders programını da bu sistemden öğrenebilir. Ders programı durumu için okulun günlük olarak hangi başlangıç ve bitiş saatleri arasında gerçekleştiğini kontrol edebilirler. Bu haftalık ders programı içinde o derslere hangi hocaların girdiğini de öğrenebilirler.
 
Devamsızlık bilgisi de öğrencinin ve velinin e-okul veli bilgilendirme sisteminden edinebileceği bir bilgidir. Özürlü-özürsüz devamsızlıkları buradan kontrol edilebilir. Bunlar dışında öğrenci hangi dersten ne zaman sınav olacağına dair sınav takvimini de öğrenebilir.
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Erişim Nasıl Sağlanır ve Sistem Nasıl Kullanılır?
 
Bu sistem içinde aileler çocuklarının öğrencilik hayatlarını yakından takip etme şansı yakalıyor. Siteye giriş yaptıktan sonra güvenlik resmi ile beraber bir kodu girmeniz gerekiyor. Sisteme girmeye çalışırken resim ve güvenlik kodunu doğru şekilde girebilecek kadar seçemediğiniz takdirde ve böyle bir durumda yenileyebiliyorsunuz. Bunun ardından kimlik bilgilerinize varana dek özel soru ve doğrulama adımlarıyla karşılaşabilirsiniz. Sonra ise öğrencinizin T.C. kimlik numarasını ve okul numarasını girerek işlemleri bitirip sisteme giriş yapabilirsiniz.
 
E-Okul Sistemi ile İlgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Yeni Çalışmalar
 
Milli Eğitim Bakanlığı bu sistem üzerinde bir takım değişlikler yapacağını söylüyor. Zaten son dönem bilgi iletişim ve teknolojilerinden faydalanarak hazırlanan öğretmen, öğrenci ve veli bilgilendirme sistemi olan e-okulun daha da geliştirilmesi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Amerika’daki ve Avrupa’daki kullanılan eğitim sistemlerinin yakından takip ediyor.