E-Devlet ile hangi işlemler yapılır? E-Devlet şifresi nasıl alınır?

12 Haziran 2017 Pazartesi - 7:00 | Son Güncelleme : 12 06 2017 - 7:00

E-Devlet sistemi, kamu hizmetlerinin daha hızlı ve kolay yapılmasını amaçlar. E-Devlet ile sıra beklemeden vatandaşlar tarafından pek çok kamu hizmeti gerçekleştirilebilir. Bu da zaman açısından tasarruf sağlar. E-Okul ile hangi işlemler yapılabilir? E-Devlet şifresi nasıl alınır?


e-Devlet sistemi kamu hizmetlerinin elektronik ortam üzerinden sunulmasını sağlar. Gün geçtikçe yeni hizmetlerin eklendiği e-Devlet sistemi ile 332 kurum üzerinden 2 bin 24 hizmet işlemi gerçekleştirilebilir. Sisteme kayıt olan ve işlem gerçekleştiren kişi sayısı da her geçen gün artış gösterir. e-Devlet sistemindeki kayıtlı kişi sayısı 32 milyon 916 bin 76’dır. 
 
Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır. 
 
E-DEVLET SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?
 
e-Devlet sistemine girmek için 5 giriş seçeneği bulunur. Bunlar T.C kimlik kartı, elektronik imza, mobil imza, e-devlet şifresi ve internet bankacılığı ile giriş seçenekleridir. En çok kullanılan ise e-devlet şifresi ile giriş seçeneğidir. e-devlet şifresine sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. e-Devlet şifresi size kapalı bir zarf içerisinde 2 Türk Lirası karşılığında verilir. Alınan e-Devlet şifresinin başkalarıyla paylaşılmaması güvenlik açısından önemlidir. Çünkü şifre ile kişisel bilgilere erişim sağlanır. 
e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için, www.turkiye.gov.tr internet sitesine girilir. İnternet sitesi üzerinden açılan ekrandan ‘’Sisteme Giriş’’ butonu tıklanır. Açılan sayfadan ilgili yerlere T.C. kimlik numarası ile e-Devlet şifresi yazılır. Ardından da ‘’Sisteme Giriş Yap’’ butonu tıklanarak e-Devlet sistemine girilir. 
 
E-DEVLET İLE HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?
 
e-Devlet sistemi ile bilgi alma, sorgulama ve başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Sistem ile yapılabilecek olan işlemler e-Hizmetler, Belediyeler ve Kamu Kurumları şeklinde ayrılır. Bunlar da kendi içerisinde ayrı bölümler barındırır. 
 
e-Devlet sistemi kullananlar tarafından en çok işlem yapılan kurumlar; Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’dır. 
 
e-Devlet ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile ilgili işlemler de yapılabilir. Sistem üzerinde yer alan ‘’Ne Zaman Emekli Olabilirim’’ uygulaması ile emeklilik yaşı hesaplaması gerçekleştirilebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olan bölümden araç plakasına kesilmiş trafik cezası olup olmadığının kontrolü yapılabilir. Bunlar dışında öğrenci belgesi, sicil kaydı gibi belgelere ulaşılabilir. Askerlik işlemleri ve tapu işlemleri gibi bir çok çeşitli işlem de sıra beklemeden kolay şekilde halledilebilir. 
 
E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM?
 
e-Devlet şifresi unutulduğunda yeni şifre oluşturulabilmektedir. e-Devlet sistemi üzerinden yeni şifre alabilmek için sisteme daha önce yapılan girişte cep telefonu numarasının tanımlanmış olması gereklidir. Yeni şifre için ‘’Şifremi Unuttum’’ bağlantısı üzerinden gerekli işlemler yapılabilir. Şifre için bu yöntem dışında PTT şubesine gidilerek de yeni şifre alınabilir. 
 
E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?
 
e-Devlet şifreleri PTT şubelerinden alındığında bu şifrelerin akılda tutulması kolay olmayabilir. Bu gibi durumlarda şifre değişikliği yapılmak istendiğinde de e-Devlet sistemine giriş yapılır. Ardından ekranın sağ üst kısmında bulunan ‘’Benim Sayfam’’ bağlantısına tıklanır. Açılan sayfa üzerinden de ‘’Şifre ve Güvenlik Ayarlarım’’ bağlantısına tıklanır ve ‘’Şifremi Değiştir’’ butonu tıklanıp yeni şifre oluşturma işlemi gerçekleştirilmiş olur.