Düzce'de alarm! 4 bin kişi mahsur...

AA |  18 Temmuz 2019 Perşembe - 11:20 | Son Güncelleme : 19 07 2019 - 10:07

Düzce'de etkili olan kuvvetli sağanak ve heyelan nedeniyle bazı köy yollarının kapanması sonucu 4 binden fazla kişinin mahsur kaldığı belirtildi. Mahsur kalan bazı vatandaşlar ekiplerin yoğun çalışması sonrası kurtarıldı.

İçişleri Bakanlığı, yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde 51 vatandaşımız kurtarılarak güvenli alana intikalleri sağlandı açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da sel felaketi ile ilgili yaptığı açıklamada "Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz" ifadelerini kullandı.


Alınan bilgiye göre, Cumayeri ilçesinden geçen Melen Çayı, sağanağın etkisiyle taştı.Dokuzdeğirmen köyü ile Yeşiltepe-Çelikdere-Harmankaya-Büyük Melen köyleri arasında bulunan yol üzerinde iki noktada meydana gelen heyelanın ardından, köylere ulaşımın sağlandığı yol kapandı.
 
CNN Türk Düzce'de 4 binden fazla kişinin mahsur kaldığını duyurdu.
 
Yağışın sürdüğü bölgede bulunan bir rafting tesisinde konaklayanlar, sel sularının bungalov evlere ulaşması nedeniyle çatılara çıktı. Daha sonra kendi imkanlarıyla güvenli bir bölgeye geçen vatandaşlar bölgeye sevk edilen, İl Özel İdaresi, AFAD, 112 Acil Servis, itfaiye ve jandarma ekiplerinin çalışması sonrası kurtarıldı.
 
 
Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Cumayeri ilçesinde etkili olan kuvvetli sağanak ve heyelan nedeniyle bazı köy yollarının kapanması sonucu bir rafting tesisinde mahsur kalan 21 kişinin kurtarıldığını bildirdi.
 
Düzce’nin Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde etkili olan sel nedeniyle mahsur kalan 39 kişi helikopterle kurtarıldı. Bölgede bulunan 2 helikopter tarama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Valilik Kriz merkezi, yolları kapanan, sular altında kalan köylerde evlerinde mahsur kalanlardan gelen yardım çağrıları üzerine çalışmalarını sürdürüyor.
 
 
Dağdan kaya parçaları ile suyun geldiği noktalarda çalışma yapan iş makineleri, yoğun yağış nedeniyle bu bölgeleri aşmakta zorlandı.
 
 
Arama kurtarma ekipleri de araçlardan köylülerin burada toplanmasına ilişkin anons yaptı.Öte yandan, bölgeye akşam saatlerinde haber yapmak üzere giden ve toprak kayması sonucu rafting tesisine sığınarak mahsur kalan Anadolu Ajansı (AA) Cumayeri muhabiri İsa Keleş, kriz merkezi ile irtibat kurarak kurtarma çalışmalarına destek verdi.
 
 
"CAN KAYBI OLMAMASI EN BÜYÜK TESELLİMİZ"
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Düzce'de meydana gelen sel felaketi ile ilgili "Can kaybı olmaması en büyük tesellimizdir" dedi.
 
TBMM Genel Kurulu, '11'inci Kalkınma Planı'nı görüşmek üzere Meclis Başkan Vekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Hükümet adına görüşmelere katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Düzce'de yaşanan sel felaketi ile ilgili Genel Kurul'a bilgi verdi.
 
Oktay, gelişmeleri yakından takip ettiklerini, bölgede yol açma ve temizleme çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Oktay, şöyle konuştu: "İş makinaları bölgeye sevk edilmiştir. Can kaybı olmaması en büyük tesellimizdir. Tüm çalışmaları yakinen takip ediyoruz, hasar tespit çalışmaları yine valiliğimizin öncülüğünde devam etmekte. Gerek mahsur kalmış olan, gerek sonradan kurtarılmış olan, gerek afette zarar gören vatandaşlarımıza her türlü yardımı yapmak üzere çalışmalarımız çok sıkı şekilde sürüyor. Bu vesile ile sel felaketinde mağdur olan vatandaşlarımıza bir kez daha 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum."
 
56 KİŞİ KURTARILDI
 
Düzce Valisi Zülkif Dağlı, ilde yaşanan su baskını ve  toprak kaymasında şu ana kadar mahsur kalan 56 kişinin kurtarıldığını bildirdi.
 
Vali Dağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede su baskını ve  toprak kayması sonucu mahsur kalanların 5 helikopterle kurtarıldığını söyledi.  Bölgede çalışmaların devam ettiğini aktaran Dağlı, şunları kaydetti:  "Rafting tesislerinde mahsur kalan 8 kişi sabah saatlerinde  kurtarıldı. Tesislerde bulunan ve köylerine gitmek istediklerini söyleyen 3  kişiye de ulaşıldı. Dilaver köyden 21, Esmahanım köyünden 16, Uğurlu köyünden 8  kişi kurtarıldı.  Şu anda oraya çalışma için giden ekipler var. Onları kurtaracağız. Tek  tük vatandaş bilgisi gelirse onları kurtaracağız. Uğurlu köyünde Akçakoca  kaymakamı mahsur kaldı diye haberler var. Böyle bir durum yok. Kaymakam görevinin  başında." Vali Dağlı, bölgede yağışın aralıklarla devam ettiğini dile getirerek,  "İnşallah kısa zamanda kapalı yolları açacağız. Kayıp ve can kaybı yok şu anda.  Toplam 12 köy ağır etkilendi. Yol açma çalışmalarının ardından hasar tespiti  çalışması yapılacak." diye konuştu.
 
 
 

ETİKETLER